Varianta 1 - odpočivná část

Varianta 1 - odpočivná část | foto: Vizualizace: Ing. arch. Jakub Majerníček

Toužili po velkém obýváku. Architekt jim nabídl tři možnosti

  • 27
Čtenářka se rozhodla k radikální změně. Chce spojit obývací a dětský pokoj, aby vznikl dostatečně velký prostor pro rodinný život. V rodinném domku bylo naštěstí možné vytvořit nové dva dětské pokoje v podkroví.

Čtyřčlenné rodině původní dispozice již nevyhovuje. Do malého obývacího pokoje v přízemí se při slavnostních příležitostech schází širší rodina v počtu jedenácti lidí a to se neobejde bez pracného a náročného přesouvání nábytku.

Proto začali s radikální proměnou. Děti se stěhovaly do podkroví, kde každé získalo vlastní pokojík. V přízemí se spojil dětský pokoj s obývací místností.
"Naším cílem bylo provzdušnit a zvětšit obývací pokoj. Nevěřila jsem, že umístit obývací prostor, jídelnu a pracovní kout ve větším prostoru by mohlo být nějak složité. Ale najednou nevím, jak vhodně situovat jednotlivé zařizovací prvky. Ráda bych se poradila i s volbou barev a materiálů," prosí čtenářka.

Původní dětský pokoj
Původní malý obývací pokoj
Původní malý obývací pokoj

Původní stav

Dnešní proměnu pro čtenářku připravili Tomáš Janáček a AMIS Architekti.

Společný základ

Na základě zadání čtenářky jsme připravili tři varianty možného řešení daného prostoru. Všechny vycházejí z požadavku na vytvoření hlavního obývacího "centra" rodinného života, v němž mohou všichni členové pohodlně trávit většinu společného volného času, a v případě potřeby poskytne dostatečný prostor pro velké rodinné návštěvy.

Ve všech variantách jsme umístili jednotlivé funkční zóny (prostor pro stolování, odpočinkovou část a domácí pracovnu) tak, aby se jejich provoz nekřížil a byly zachovány dostatečně velké komunikační zóny a celý prostor působil co nejvíce vzdušným a lehkým dojmem.

Velmi dobře prosvětlené místnosti jsme přizpůsobili i celkovou barevnost a "náladu" interiéru, v němž převládají světlé tóny s akcenty zelené barvy, přírodní struktury a materiály. Je zdůrazněna provázanost s živými zelenými rostlinami.
Večer bude interiér nasvětlený lokálními osvětlovacími tělesy, která vymezují jednotlivé funkční zóny a zároveň umožňují vytvoření a zdůraznění různých  světelných scén daného prostoru.

Varianta 1 - předsazené skříňky na dýhovaném panelu

Varianta 1

V první variantě jsme uvažovali s drobnou stavební úpravou, a to umístěním nového stavebního otvoru pro posuvné dveře v chodbě. To umožní v obytné části dát na podélnou stěnu výraznou plochu dýhovaného panelu s předsazenými skříňkami drobných úložných prostorů a umístit tam i televizi a další techniku.

Sedací souprava je sestavena z jednotlivých dílů tak, aby vytvářela klidovou zónu pro čtení i sledování televize a zároveň nabídla dobrý komfort pro případné sezení více lidí při návštěvách. Přisazené čalouněné prvky lze v případě potřeby umístit volně do prostoru.

Část pro stolování navazuje na přímou volnou komunikaci do kuchyně. Jídelní stůl může čtenářka rozložit, a zvětšit tak kapacitu míst. Pracovní kout jsme umístili na podélné stěně místnosti. Materiálově a stylově propojuje jednotlivé funkční zóny.

Varianta 1

V této variantě jsme řešili prostor bez pevných předělů, aby vynikla a mohla být využívána co největší plocha místnosti. V místnosti jsme navrhli plovoucí podlahu s dekorem běleného dubu, základní stěnový panel, stolové prvky, dveřní zárubeň a dveřní křídlo v dýhovaném provedení s dekorační dýhou světlý ořech.

Skříňky úložných prostorů na TV stěně a zásuvky u pracovního stolu jsou ve světle krémové barvě, sedací prvky čalouněné textilií s režnou texturou ve světle šedobéžovém melíru. Osvětlovací tělesa využívají kombinaci bílého mléčného skla s hliníkovými částmi.

Varianta 1 - jídelní část

Varianta 2

V druhé variantě jsme ponechali stavební stav bez jakýchkoliv změn. Oba vstupy do místnosti jsme zachovali, aby byl umožněn přístup do levé a pravé části místnosti samostatně.Jednotlivé funkční zóny (prostor na stolování a odpočivná část s čalouněnou soupravou) jsou ve střední části místnosti odděleny panelem od podlahy ke stropu (sádrokartonová příčka nebo rámová konstrukce s dýhovanými plochami), v níž jsou vedeny kabely pro TV.

Varianta 2

V odpočivné části jsme použili čalouněnou sestavu z jednotlivých prvků a s volným taburetem, který může být součástí čalouněné sestavy, nebo stát samostatně v prostoru. Pokud jde o její provedení, vzhledem k velké rodině by byla vhodná rozkládací varianta pro příležitostné spaní. K dělicímu pevnému panelu je umístěna nízká skříňka s úložnými prostory, nad kterou je zavěšena TV.

Z druhé strany dělicího panelu v podélné ose místnosti stojí polovysoká skříňková sestava (výška 75 cm), která tvoří částečně zázemí k pracovnímu stolku u meziokenního pilíře. Protože je i částečně přístupná z druhé strany, lze ji využit jako příborník pro potřeby stolování.

Horní plochu tvoří souvislá dýhovaná deska pro dekorativní předměty, eventuálně jako odkládací plocha při stolování více osob. Stolování jsme situovali v návaznosti na přístup z kuchyně s dostatečně dimenzovaným jídelním rozkládacím stolem, který po rozložení nabídne místo pro požadovaných jedenáct osob.
Mezi dveřmi je polovysoký příborník, nad který lze pověsit obraz, dekorační grafiku a podobně.

Materiálové a barevné řešení je obdobné jako v první variantě.

Varianta 3

Varianta 3

Třetí varianta je stavebně a dispozičně shodná s předcházející variantou. Rovněž beze změny jsme ponechali odpočivnou část. V prostoru pro stolování jsme navrhli přisazený jídelní rozkládací stůl k dělicí pevné příčce. Pracovní sestava je u okna v čelní stěně místnosti, aby byl přístup světla z levé strany.

Na pracovní stolek navazuje ve stejné výši odkládací parapetní deska, na kolmé podélné stěně pokračuje sestava vysokými skříňkami ve spodní části s dvířky a v horní části s otevřenými nikami. Stejně vysoká by byla i knihovna umístěná mezi oběma vstupy. Materiálové a barevné řešení je rovněž shodné s předcházejícími variantami.

Návrh: Tomáš Janáček a AMIS Architekti (Lenka Burianová , Markéta Jebavá a Jakub Majerníček)


Témata: Knihovny, kuchyně