Jedna strana kostky je určená na spaní, druhá strana na práci a studium

Jedna strana kostky je určená na spaní, druhá strana na práci a studium | foto: Jasmine Rose Oberste, SPACEFLAVOR

Toužil po soukromí. Ve svém bytě proto žije v praktické pojízdné kostce

  • 4
Ocel a překližka. To jsou materiály, které tvoří dokonalou mobilní buňku postavenou na principech Feng Shui. Obytná kostka má v přízemí kancelář a ložnici. V podkroví pak příjemnou meditační místnost. Obydlí uprostřed bytu poskytuje majiteli potřebné soukromí.

Odborník na čínské učení Feng Shui Liu Ming stál před problémem. V kalifornském Oaklandu měl byt o velikosti 100 metrů čtverečních, ve kterém potřeboval dostatek prostoru pro svou odbornou praxi a studenty. Těch má okolo třiceti. Vadilo mu, že se musel neustále vyhýbat stolům, skříním a židlím a neměl v bytě prakticky žádné soukromí.

Hledal proto netradiční konstrukční řešení, aby získal více místa pro svou třídu, ale zároveň aby zůstal zachován i jeho vlastní osobní prostor. Navrhl proto pro sebe kompaktní mobilní kostku. Její největší výhodou jsou kvalitní kolečka určená k rychlému přemístění domečku. Celou mobilní jednotku lze také bez problémů rozebrat a opět složit.

Obytnou buňku může její majitel kdykoliv přemístit, a to díky kvalitním kolečkům

Pojízdná buňka mu poskytla vyvážený životní styl bydlení. V kostce je místo pro jeho osobní i profesionální život. Domeček pouze vhodně umístil do současného bytu a měl vše, co potřeboval.

Na základě zásad Jin (soukromé a uzavřené) a Jang (veřejné a otevřené) se podařilo Liu Mingovi do malého prostoru vměstnat oddělené pokoje na práci a studium, spánek a rozjímání.

Díky této mobilní bytové jednotce se může věnovat svým studentům, ale zároveň má zajištěný svůj osobní prostor.

Schodiště je od pracovny oddělené. Nabízí také úložný prostor pro pantofle

V přízemí mobilní buňky je ložnice v podobě postele ve výklenku, který poskytuje majiteli pocit útulnosti. V druhém protilehlém boxu je prostor pro pracovnu a studovnu.

Takto sestavené přízemí sjednocuje pasivní a aktivní prvky Jina a Jang. Po skrytém schodišti lze vystoupat do klidného prostředí pro meditaci a čajový obřad.

Mobilní kostku umístil Liu Ming do svého bytu. Díky ní získal dostatečné soukromí.

Model mobilní buňky. Po schodišti lze vystoupat do meditační místnosti

Plánek přízemí mobilního domku se studovnou a ložnicí