Hlavním prostorem bytu je velký obývací pokoj s jídelním stolem a kuchyní.

Hlavním prostorem bytu je velký obývací pokoj s jídelním stolem a kuchyní. | foto: Martin Malý

Totální přestavba panelového bytu. Majitelé zbourali všechny příčky

V původním čtyřpokojovém bytě nezůstal "kámen na kameni". Architekt navrhl úplnou změnu dispozice bytu, který je po rekonstrukci třípokojový.
Když se manželé Milena a Roman Hovorkovi před dvěma lety nastěhovali do téměř stometrového bytu na sídlišti v Praze-Horních Měcholupech, bylo jim od začátku jasné, že potřebuje obnovu. Tapety v koupelně se odlepovaly, v kuchyňském koutě stála staromódní linka, příčky mezi místnostmi téměř netlumily zvuk, chyběly úložné prostory a rodině příliš nevyhovovalo ani rozvržení místností.

Obrázek
Původní vzhled kuchyně.

Dočasně se však v bytě dalo žít, takže se změnami chtěli počkat, až našetří dostatek peněz. Poté však na internetu objevili upoutávku na soutěž Raiffeisen styl. Přihlásili se a měli štěstí, dostali se mezi výherce. Odměnou byl návrh architekta na rekonstrukci bytu. Manželé se proto nerozmýšleli a rozhodli se úpravu bytu uspíšit.

S architektem Petrem Šedivým se dohodli na radikální přestavbě. Navrhl zbourat všechny příčky a postavit je zcela jinak. Původní obývací pokoj a jednu z ložnic spojil v jeden obývací prostor s kuchyňským koutem, zvětšil koupelnu a v ložnici našel místo i pro nadstandardně dlouhou postel. "Z původního zařízení nám zůstal jen gauč, televizor, pračka, lednička a postele. Když přestavovat byt, tak pořádně," říká rozhodně Milena Hovorková.

Obrázek
Kuchyně po rekonstrukci.

Na rekonstrukci měli vyčleněno půl milionu, počítali i s rezervou dalších 200 tisíc korun. "Nakonec jsme zaplatili téměř milion," říká Milena Hovorková. Náklady navíc však vyváží kvalita bydlení. "Známí nám říkají, že teď už to není panelák, ale úplně jiné bydlení," dodává spokojeně majitelka bytu.

Bourání příček? Žádný problém
Původně byt obsahoval čtyři pokoje, kuchyňský kout, koupelnu s toaletou a komoru. Byl navržen jako dvougenerační, takže jedna z ložnic, dlouhá, ale úzká, byla spolu s vlastním příslušenstvím oddělená od ostatních. Obývací pokoj byl poměrně malý a spojený s úzkým kuchyňským koutem.

Obrázek
Původní vzhled koupelny.

Některé příčky byly betonové, jiné z pórobetonových panelů Siporex. Podle Petra Šedivého se různé materiály příček těžko spojují. "Betonové příčky jsou tvrdé a těžko se do nich vrtá, ty siporexové byly popraskané," zdůvodňuje architekt, proč navrhl příčky odstranit a postavit nové z lehkých plynosilikátových tvárnic.

"Technicky s tím nebyl problém, protože se nezasahovalo do nosné konstrukce. Nosné jsou pouze obvodové zdi," říká architekt. "Jen sousedi nás asi neměli rádi, ale nedá se nic dělat," krčí rameny Milena Hovorková. V panelácích podle ní v současné době pořád někdo rekonstruuje byty: "Když jeden skončí, hned začne další."

Obrázek
Nový vzhled koupelny.

Jak říká Petr Šedivý, z panelákového bytu se dá udělat hezké bydlení: "Když lidé chtějí, většinou se dá hodně přestavět. Byl jsem ale v jednom, kde se nedalo téměř nic dělat, protože měl příčné nosné zdi." Takové byty jsou však spíše výjimkou.

Zůstaly jen stoupačky
Vloni na podzim se Hovorkovi společně se svými dcerami Lucinkou a Kačenkou z bytu dočasně odstěhovali, a tak rekonstrukce mohla začít. "Kamarádka mi půjčila dvoupokojový byt, ve kterém jsme pak pobyli tři měsíce," vypráví Milena Hovorková.

Obrázek
Původní vzhled ložnice.

Se zakázkou na stavbu se manželé obrátili na známého. "Návrh jsme pak 'šili' přímo pro něj, aby bylo provedení v jeho technických možnostech," prozrazuje architekt Šedivý.

Stavěli svépomocí se stavebním dozorem. "Pro získání stavebního povolení to bylo lepší, znamenalo to míň papírování. Šli jsme cestou nejmenšího odporu," vzpomíná majitelka bytu.

Z původní dispozice bytu nezůstalo téměř nic. V půdorysu se nezměnily pouze dvoje stoupačky, předsíň s přilehlou komorou a větrací šachta v původním místě kuchyně.

Obrázek
Ložnice po rekonstrukci.

"Bylo jasné, že kvůli lepšímu výhledu bude obývací část umístěna na jih, ložnice na sever," říká Milena Hovorková. Kuchyň architekt přesunul na místo dřívější oddělené ložnice a spojil s obývacím pokojem v jeden velký obytný prostor. Koupelna je nyní větší a zabírá místo bývalé kuchyně. Druhá toaleta zůstala zachována, ale architekt ji usadil do větší technické místnosti, která slouží hlavně jako prádelna. Dětský pokoj a ložnice rodičů si vyměnily místo, první jmenovaný využívá i prostor někdejší koupelny.

Na podlahy v pokojích a chodbě položili krytinu Novilon, vzorem napodobující plovoucí podlahu. Je vyrobená z měkčeného vinylu a připomíná přírodní linoleum nebo PVC. Tlumí zvuky a dává pocit tepla od nohou. V koupelně, technické místnosti a předsíni je keramická dlažba. U stejné firmy, která jim dodávala podlahu, si objednali i dveře s obložkovými zárubněmi.

Totální přestavba bytu


Na stěny použili namísto obyčejného nátěru částečně omyvatelný Primalex. "Vypadá jako normální, ale můžu ho umýt i mokrou houbou. Je jen asi o čtvrtinu dražší," říká Milena Hovorková.

V předsíni, chodbě, ložnici a dětském pokoji si nechali udělat vestavěné skříně. V předsíni je na dveřích zrcadlo, ostatní jsou kryté mléčným sklem. Kromě těch v dětském pokoji a ložnici. "Ty nejsou tak důležité, pořídíme je později," vysvětluje obyvatelka bytu. Pětici skříní s velkým úložným prostorem jim se slevou dělal příbuzný, pořídili je za 100 tisíc korun.

Obrázek
Původní vzhled obývacího pokoje.

Prostor plný barevných kontrastů
Hlavním prostorem bytu je velký obývací pokoj s jídelním stolem a kuchyní. Zabírá přibližně čtverec o straně šest metrů, tedy 36 metrů čtverečních. Ačkoliv je to jedna místnost, její tři rozdílné funkce jsou od sebe částečně opticky odděleny.

Kuchyni od zbytku místnosti dělí ostrůvek s pracovní deskou a také polopříčka ze sádrokartonu. "Mohla být i z plynosylikátu. Ale když budou chtít Hovorkovi rozšířit kuchyň, sádrokarton se dá jednoduše odstranit," vysvětluje architekt Šedivý.

Obývací část je ohraničená rohovou sedačkou a výčnělkem, který vytvořila zazděná větrací šachta z bývalé kuchyně. Tím vznikla nika, ve které na nízké skříňce vyrobené na míru stojí televizor. Nad ním časem přibude knihovna.

Obrázek
Původní půdorys bytu.

Tmavá skříň v obývací části ostře kontrastuje s krémovou barvou kuchyňských skříní, které doplňuje tmavohnědá pracovní deska. Skříňky mají laminovaná dvířka, část z nich je v kombinaci kovu a matně průhledného skla.
Sklem je obložena i stěna za pracovní deskou. Obklad není všude stejně vysoký, pod digestoří se musel nastavovat.

"Původně to speciálně uřízli v kuse, ale třikrát se jim to rozbilo, jak to nakládali nebo vykládali. Pak už to nechtěli riskovat, je to drahé," vysvětluje Milena Hovorková.

K odvodu par z digestoře a přívodu vody do přesunuté kuchyně architekt využil stoupačku, která jinak obsluhuje technickou místnost. Jídelní stůl, stejně jako ostrůvek s pracovní deskou, je v kontrastu krémové a tmavohnědé.

Totální přestavba bytu

Současný půdorys bytu

Postel ve výklenku
Z původní koncepce bytu architekt zachoval dvojici toalet. Nestojí však samostatně, ale každá jako součást koupelny a technické místnosti. Koupelna je poměrně prostorná. "Jsem šťastná, že mám vanu i sprchový kout, to v paneláku není běžné," pochvaluje si majitelka.

Sprchový kout má skleněnou, zcela průhlednou zástěnu, takže opticky nezmenšuje prostor. Tomu ještě napomáhá skříňka krytá zrcadlem, vyrobená truhlářem na míru a osvětlená zářivkou zabudovanou do podhledu.

Koupelna je provedena v kombinaci červené a bílé. Jak podotýká Milena Hovorková, barva podlahy byla zřejmě jedinou věcí, na které se dlouho nemohla shodnout s manželem: "Bylo to jediné, v čem jsem ustoupila. Chtěla jsem podlahu tmavě šedivou, v barvě grafitu."

Totální přestavba bytu

Protože má Milena Hovorková ráda teplé barvy, tmavě červená dominuje i ložnici, tentokrát na stěně za čelem postele. V ní svítí bílý vypínač, vtipně umístěný na dosah z lůžka. Neobvyklým prvkem je pracovní deska pod oknem, která prodlužuje šířku parapetu.

Jelikož je Roman Hovorka téměř dva metry vysoký, potřeboval delší postel, než je obvyklé. Za postel dlouhou dva metry dvacet centimetrů manželé nemuseli příliš připlácet. Takový rozměr sice nepatří do standardu, ale nábytkářské firmy ho běžně vyrobí na objednávku. Celková cena byla necelých 40 tisíc korun.

Postel Hovorkovi měli už před stěhováním a podle ní stanovovali i šířku místnosti. Aby ložnice neukradla příliš prostoru dětskému pokoji, je lůžko zasunuto do mělkého výklenku. "Nikomu se to řešení ze začátku nelíbilo, ale nakonec se ukázalo, že jsme se trápili zbytečně," pochvaluje si architekt Šedivý. Díky výklenku vznikly v rozích dětského pokoje dvě niky pro umístění žebřiny a knihovny.

Dětský pokoj ještě není dokončený, šestiletá Lucie a dvouletá Kateřina zde zatím mají původní postýlky, časem by měly dostat palandy. Částečně hotový je jen kout za dveřmi, kde obě dcery rády dovádějí na žebřině a na závěsném křesle.

Totální přestavba bytu

Balkon lze také přistavět
Hovorkovi si na nové bydlení nemohou stěžovat, a to nejen díky novému zařízení. "Tak velké byty moc nikde nejsou, navíc hned vedle přehrady a dvě stě metrů do lesa," pochvaluje si Milena Hovorková.

Jediné, co jim chybí, je balkon. Ale jak říká majitelka bytu, i to je technicky proveditelné: "Už se o tom i v družstvu jednalo. Ale museli by se shodnout všichni."
S přestavbou bytu je spokojený také Petr Šedivý. "Měl jsem jen obavy z dýhovaných dveří," říká. Původně navrhoval ocelové zárubně se zapuštěnými panty, ale ty se Hovorkovým nelíbily. Ty dřevěné však nakonec do celku poměrně dobře zapadly.

Rozpočet

Kuchyň a obývák
Kuchyňská linka 150 000 Kč
Spotřebiče 68 000 Kč
Jídelní stůl 8 000 Kč
Židle 4 ks 10 000 Kč
Osvětlení nad jídelním stolem 2 000 Kč
Osvětlení nad pracovní deskou 1 700 Kč
Skříňka pod TV 7 500 Kč
Koberec 10 000 Kč
Konferenční stolek 1 690 Kč
Obrazy 2 ks 7 000 Kč
Celkem 265 890 Kč

Koupelna
Sprchový kout 27 000 Kč
Vana 10 000 Kč
Umyvadlo 2 700 Kč
Toaleta 7 500 Kč
Úložné koše 5 ks 1 150 Kč
Osvětlení nad umyvadlem 500 Kč
Skřínka pod umyvadlem 2 500 Kč
Odpadkový koš 300 Kč
Dávkovač tekutého mýdla 50 Kč
Baterie vana 3 800 Kč
Baterie sprcha 5 000 Kč
Baterie umyvadlo 2 900 Kč
Celkem 63 400 Kč

Druhé WC a pracovní místnost
Toaleta 7 500 Kč
Umyvadlo 1 000 Kč
Skříň na čisticí přípravky 1 800 Kč
Vodovodní baterie 2 900 Kč
Zrcadlo 200 Kč
Držák WC kartáče 200 Kč
Celkem 13 600 Kč

Další práce
Stavební práce včetně
obkladů a odvozu odpadu 280 000 Kč
Výmalba bytu 30 000 Kč
Elektroinstalace 70 000 Kč
Podlahy 84 000 Kč
Dveře, zárubně,kování 46 000 Kč
Vestavěné skříně 5 kusů 100 000 Kč
Stěhování, skladování,
nájem v náhradním bytě 37 000 Kč
Celkem 647 000 Kč

Ložnice
Osvětlení u postele 550 Kč
Pracovní deska u okna 2 200 Kč
Vypínač u postele 250 Kč
Celkem 3 000 Kč

Dětský pokoj
Závěsné křeslo 1 700 Kč
Stropní osvětlení 1 900 Kč
Žebřiny 500 Kč
Matrace pod žebřinami 1 000 Kč
Polštáře 3 ks 300 Kč
Deka 250 Kč
Dětský stolek na kreslení a židle 2 ks 900 Kč
Hodiny 340 Kč
Celkem 6 890 Kč