Topit dřívím v krbu se vyplatí

-
Ekonomové a ekologové jsou vzácně zajedno v jednom případě: topení dřevem v krbu zůstává jedním z nejlevnějších způsobů vytápění, a nevadí dokonce ani přírodě.

Vytápět celý dům jen pomocí otevřeného krbu je samozřejmě nemožné. Takový krb patří pouze k příjemným romantickým dekoracím. Jeho takzvaná tepelná účinnost se totiž pohybuje jen kolem šesti až patnácti procent. Lépe jsou na tom krbové vložky, které mívají účinnost kolem 70 procent.

Krb vytopí i dům

"Pokud si pořídíte k dvouplášťové vložce i teplovzdušné rozvody, pak stačí přijít domů a vhodit do krbu pár polínek nebo dřevěných briket. Teplo budete mít i v několika místnostech za pár minut - a za pár korun," tvrdí Tomáš Bohatec z firmy Argan, která se na vytápění pomocí krbů specializuje již řadu let. Keramické sklo krbové vložky totiž propouští přes devadesát procent tepla. To se označuje jako sálavé. Neméně důležité je teplo akumulační, které se hromadí v zásobníku a poté se mřížkou vpouští zpátky do místnosti. Právě tento princip se využívá u teplovzdušných rozvodů, které můžete připojit ke krbové vložce. Pomocí flexibilních, dobře izolovaných rour (tepelně i akusticky) a ventilátorů lze "rozvést" teplo po celém domě. "Je však třeba počítat s tím, že každý ohyb znamená minimálně 15 až 20 procent tepelné ztráty,a tak se u větších vzdáleností musí používat pomocné vestavěné ventilátory," vysvětluje princip teplovzdušného topení Tomáš Bohatec, "při stavbě se nesmí zapomenout ani na jakýsi bypass neboli obtokové potrubí, kterým se přivádí vzduch. T o pro případ, že by byla přerušena dodávka elektrického proudu. Snižují se tak i tepelné ztráty." Vytápění pomocí teplovzdušných rozvodů je vhodné zejména tam, kde se teprve staví nový dům, budovat nové rozvody ve starším domě bývá drahé. "Stavební práce a další náklady by nemusely být úměrné získanému teplu," varuje Tomáš Bohatec, který tento způsob vytápění doporučuje zejména jako alternativní zdroj. Náklady na topení mohou klesnout o třicet až čtyřicet procent. "V některých případech vytopí krbová vložka s teplovzdušným rozvodem celý dům," tvrdí Martina Skalská z Kamenictví Skalský z Holic v Čechách.

Kolik je nutné zaplatit?

Pokud jde o pořizovací náklady, pak kvalitní krbovou dvouplášťovou vložku pořídíte asi za 27 až 100 tisíc korun. Metr izolavané roury vás přijde kolem 300 korun, samozřejmě bez stavebních prací. Za ventilátor zaplatíte přibližně 1200 korun, důležitý je ovšem jeho výkon. Sám provoz krbu bývá velmi levný, patnáctikilogramový balík dřevěných briket stojí kolem 45 až 50 korun a postačí vám bohatě na dva až tři chladné podzimní večery. Za kubík dřeva zaplatíte přibližně 200 až 300 korun. Některé krbové vložky mohou využívat nejen dřevo, ale také uhlí. K tomu je ovšem potřeba tepelná pojistka, protože uhlí má větší výhřevnost neždřevo. "Krbová vložka s přestavitelným roštem pro spalování dřeva i uhlí, regulací, ventilátorem, případně i termostatem, který udržuje pravidelnou teplotu podle potřeby uživatele,pořídíte od 30 tisíc výš," říká Jiří Doležal z firmy Semaco, jednoho z největších dovozců krbových vložek na tuzemský trh.

Ve dvou se to lépe topí

Krb však můžete kombinovat i s plynovým kotlem nebo solárními kolektory. Umožňuje to krbová vložka s uzavřeným ohništěm, doplněná o výměník tepla s cirkulací vody. Krbová vložka za 55 tisíc může být napojena až na čtrnáct radiátorů. To společně s výkonem 14 kilowattů umožňuje vytápět celý dům, pokud je ovšem dobře tepelně izolavaný a ztráty jsou minimální. "Jde o velmi individuální záležitost. Než se rozhodnete,čím budete dům vytápět, musíte znát jeho tepelné ztráty," radí Tomáš Bohatec. V okamžiku, kdy přituhne, lze vložku přepnout na klasický plynový kotel či podlahové topení. Topná vložka je totiž pouze připojená na přední a zpáteční běh centrálního topení.