Zdražení elektřiny se dotkne i měst, nemocnic, škol a dalších zařízení

Zdražení elektřiny se dotkne i měst, nemocnic, škol a dalších zařízení | foto: MF DNES

Topíme až večer, snažíme se šetřit. K uhlí se vrátit nemůžeme

  • 66
Vladimír Soukup žije s rodinou na okraji Mladé Boleslavi. Jeho dvoupatrový dům funguje kompletně na elektřinu, k topení využívá ještě krbová kamna v každém patře. Snaží se šetřit. Přesto letos zaplatil 70 tisíc korun. A příští rok bude ještě hůř.

ČEZ chystá zdražení v průměru o 10 procent. To by pro Vladimíra Soukupa znamenalo dalších sedm tisíc korun navíc.

"Štve mě to. Dřív jsme topili uhlím, pak uvažovali o plynu. Ale ten zavádějí až teď, když máme dům předělaný na elektřinu. Na uhlí už nemáme v domě prostor, vrátit se k němu, bohužel, nemůžeme," podotkl Vladimír Soukup.

Nové možnosti kontroly cen

Podle mluvčího Skupiny ČEZ Martina Pavlíčka lze těžko říct, kolik si domácnosti za elektřinu od ledna 2009 připlatí.

"Záleží na tarifu, ročním období, velikosti domu - zobecnění by bylo zkreslující. V průměru se může jednat o zvýšení o dvě stě až tři sta korun na měsíc, ale i více či méně v závislosti na faktorech, které jsem zmínil," řekl Martin Pavlíček s tím, že u domácností, které elektřinou netopí, bude zvýšení nepatrné.

Martin Pavlíček připomněl, že zákazníkům nově nabídnou více možností, jak cenu kontrolovat. "Zákazník si může fixovat cenu na dva roky dopředu, zůstat u ročních cen nebo využít kratších termínů na tvorbu ceny kvartální a měsíční. Dostává tak cenu přesně podle toho, jak se odvíjí na burze," poznamenal Pavlíček.

To by podle něj mohl být argument pro lidi, kteří zvažují návrat k uhlí. Zdražení se nedotkne jen samotných domácností, ale i středočeských měst. Nejvíc se pak odrazí na veřejném osvětlení.

"Nedávno jsme si udělali inventuru veřejného osvětlení ve městě. Hledáme optimální řešení, jak ušetřit a přitom zachovat současný rozsah osvětlení. Mění se lampy za menší s vyšší svítivostí. Ale nelze je vyměnit v celém městě najednou - to by bylo moc drahé," uvedl mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Právě dokončují rozpočet města na příští rok, ve kterém se zdražení promítne. V novém rozpočtu počítají se zdražením elektřiny i v Mělníku. "Úsporná opatření děláme průběžně při opravách ve městě. Například při rekonstrukcích veřejného osvětlení se montují úsporné žárovky," řekla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Zdražení pocítí i nemocnice. "Plánované zdražení elektřiny se chodu nemocnice nedotkne," řekla mluvčí berounské nemocnice Vlasta Dolejšová s tím, že průběžně zavádějí úsporná opatření, která se týkají i spotřeby elektrické energie.

Kolik nemocnice za elektřinu zaplatí za rok, zatím nevědí. "Není ukončený rok a loni jsme berounskou nemocnici získali až ve druhém pololetí," vysvětlila Dolejšová.

Plyn se zdražovat nebude

Lépe na tom od ledna budou lidé, kteří mají domácnosti napojené na plyn. Jeho zdražení se nechystá.

"Průměrná cena plynu pro domácnosti se od ledna nezvýší. Ceny zůstávají na stejné úrovni jako v posledním kvartále 2008, to znamená, že u středočeské domácnosti, která na zemním plynu vaří, se budou měsíční náklady pohybovat okolo 190 korun. Domácnost, která zemní plyn využívá k vaření, ohřevu vody a vytápění, zaplatí měsíčně v průměru 2 150 korun," uvedla mluvčí RWE Simona Hladíková. Plyn však podražoval od října, ve Středočeském kraji to bylo v průměru o 10,1 procenta.

Kvůli rostoucím cenám energie tak lidé stále častěji myslí na to, kolik je bude provoz domu stát už při jeho stavbě, a volí domy nízkoenergetické. Stejně to udělala i rodina Židlíkova z Čerčan na Benešovsku.

K rozhodnutí ji vedl i vztah k přírodním materiálům. Zvolila proto dřevostavbu. Vytápí elektřinou, ale celý dům má kvalitní izolaci. Za elektřinu zaplatili Židlíkovi v loňském roce 18 tisíc korun.