Oceněný věšák a židle

Oceněný věšák a židle | foto: TON

TON s italskými designéry sbírá za své židle jednu cenu za druhou

  • 16
Český výrobce židlí a stolů TON získal prestižní cenu Red Dot Design Award 2011 za židli Merano. Další ocenění si odnesl za věšák Petalo a barovou židli Rioja.

Spolupráce s vynikajícími designéry se vyplácí. Jedna ze současných vlajkových lodí českého výrobce TON, židle Merano od mladého italského designéra Alexandra Guflera, získala ocenění Red Dot Design Award v soutěži, která patří ve světě k nejprestižnějším. Porota vybírá každý rok nejlepší hned z několika tisíc výrobků.

Ceny uděluje již od roku 1955 Design Zentrum Nordrhein Westfalen výrobkům s promyšleným designem. Mezinárodní porota hodnotí inovaci, funkčnost, kvalitu i vliv na životní prostředí.

Židle Merano může být i v čalouněném provedení.

Alexander Gufler

Alexandr Gufler

* 1979 v Meranu (Itálie)
Vystudoval školu pro klenotníky v německém Pforzheimu a poté průmyslový design na Univerzitě užitého umění ve Vídni pod vedením prof. Bořka Šípka (CZ), prof. Rosse Lovegrovea (GB), prof. Hartmuta Esslingera (D) a prof. Paola Piva (I). Od roku 2004 spolupracoval na projektech v AWS Design Vienna. Zúčastňuje se řady zahraničních výstav.

A jak došlo ke spolupráci mladého designéra, který žije v Rakousku, ale svou židli pojmenoval podle svého rodného italského města? "Na veletrhu nábytku imm v Kolíně vystavoval v sekci studentů. Jeho návrh se nám líbil, a tak jsme se domluvili na spolupráci a výrobě," vysvětluje Milan Dostalík z firmy TON.

Vedle "červeného puntíku", jak se ocenění přezdívá kvůli jeho grafické podobě, získal český výrobce i další cenu, a to Honorable Mention v kategorii Product Design 2011 za věšák ("němého sluhu") Petalo od italské návrhářky Eugenie Minervy.

Pohodlí z ohýbané překližky

Pro židli Merano jsou typické dvě osově se křížící ohnuté překližky. Ty fungují jako sedák a zádová opěrka, nohy židle však zůstávají rovné (na rozdíl od klasických židlí z ohýbaných bukových tyčí).
Ačkoliv židle působí robustně, není těžká a snadno se s ní manipuluje. Překližku může doplnit i čalounění. Cena začíná už od 4 430 korun.

Eugenia Minerva

Eugenia Minerva

* 1978
Vystudovala univerzitu v Pescaře, kde si založila vlastní studio [me]design v roce 2008. Pracuje pro společnosti působící v oblasti vytváření interiérů, obchodních prostor, ale také jachtingu a produktového designu vůbec.

Němý sluha Petalo využívá naopak charakteristické tvary bukového ohýbaného dřeva a nezapře inspiraci klasickými thonetkami. Jeho autorka, mladá italská designérka Eugenia Minerva, o své tvorbě říká: "Věřím, že věci, které nás obklopují, jsou výrazem našeho jazyka. Uvádějí nás do souvislostí s příběhy a životními momenty a právě to je činí zajímavými a pro nás důležitými. Proto bychom měli osvobodit své emoce a užívat si všeho, co děláme a žít na místech, která nám tuto radost dotváří."

Vedle Merana a Petala dostal bystřický výrobce nábytku letos i cenu za barovou židli Rioja, a to Interior Innovation Award 2011, která svým významem stojí hned za "červeným puntíkem".  Na českém trhu stojí od 1 820 korun výš.

V únoru v domácím klání soutěže Czech Grand Design se stal TON poprvé Výrobcem roku. Za návrh sáněk pro TON (a také návrhy židlí pro stejného výrobce) získalo designérské studio Olgoj Chorchoj v téže soutěži cenu Designér roku.

Věšák Petalo nezapře inspiraci klasickými thonetkami.

Na pražském veletrhu nábytku a nábytkového designu For Furniture 2011 obdržela firma TON ocenění v soutěži Nábytek roku 2011 za houpací křeslo Wave od slovenského designéra Michala Riabice.

Červený puntík pro české barvy

Mezi českými firmami se v oblasti bydlení mohou cenou Red Dot Design Award pochlubit David Karásek a Radek Hegmon z firmy mm cité za stojan na kola Meandre, Petr Tesák (Tescoma) za dřevěnou rozkládací podložku Online a firma Techo za průmyslový design univerzálního stolového systému WOT. Techo bylo také první českou firmou, která "červenou tečku" získala, a to v roce 2003 za inovativní design stolového systému Focus.

Z českých designérů mají toto cenění Jiří Španihel (2003) za transportní lehátko pro pacienty pro společnost Schmitz und Söhne a Rony Plesl (2007) za sklenici Cleveland pro Sahm, ani jedna firma však není česká. Red Dot pak získali také designéři studia Koncern Jiří Přibyl a Martin Imrich za bezpečnostní autosedačku Aton pro hongkongskou firmu Cybex. 

Nositelem ocenění se stala i firma Dvořák za svahovou sekačku Spider ILD01, Škoda auto a bruska Flexicat Swift od firmy Flexicat Tools.