Pod lůžkem je velký úložný prostor

Pod lůžkem je velký úložný prostor | foto: Kyzlink

To je hustý, řekla při pohledu na svůj nový dívčí pokoj

  • 34
Z bot i dětského pokoje se vyroste během pár let. Najednou chybí úložný prostor, zrcadlo, za hračky se najednou dospívající slečna stydí. Proto přišla radikální změna.
Dětský pokoj byl původně zařízený nábytkem ze smrkového dřeva. Pořizoval se ještě před nástupem do školy, což dospívající slečně už dnes samozřejmě nevyhovuje. Tak jako změnila šatník i záliby, toužila i po změně ve svém dívčím pokoji.

Rodiče souhlasili, ale aby nemuseli dceřin pokoj zařizovat novým nábytkem za pár let znovu, než vylétne z rodinného hnízda, udělali zásadní rozhodnutí - proměnu svěřili architektovi.

Původní pokoj byl zařízený smrkovým nábytkem

Původní pokoj byl zařízený smrkovým nábytkem.

Měli jasné zadání: pokoj musí být schopen proměn podle toho, jak dcera dospívá a střídá své idoly i vkus. A to v době mezi dvanácti až osmnácti lety bývá někdy častěji než Vánoce.

Romantické období

Klárka zatím prožívá romantické období, ráda maluje a stále něco tvoří. Jenže i velcí umělci po sobě nechávají nesmazatelné stopy. Bohužel do slova – a do písmene.

Proto se také architekt Petr Pospíšil ze studia Kyzlink (www.kyzlink.com) rozhodl použít materiál od francouzské firmy Polyrey. Jde o jednoho z výrobců  HPL (High Pressure - vysokotlaké - Lamino), což je vlastně tenká fólie, která se lepí na nosný materiál (dřevotřísku nebo MDF desku).

Oproti klasickým lamino povrchům nabízí tento materiál vysokou mechanickou a tepelnou odolnost a snadno se udržuje. Vyrábí se v dezénech dřevin či nerostů (například mramoru), ale také v pastelových barvách v matném i lesklém provedení.

Protože je však asi 3- až 4krát dražší než klasické lamino, používá se především na místa s vysokými nároky na mechanické a tepelné namáhání – například na kuchyňské či pracovní desky. To byl i případ nábytku u Klárky, která se ráda pouští do malířských i jiných výtvarných aktivit.

Barevnost lze časem snadno změnit

Barevnost lze časem snadno změnit.

“Rodiče chtěli, aby byl pokoj veselý, barevný a netradiční, povzbuzující fantazii. Zároveň si však přáli – až Klárku růžová barva přestane bavit –, aby bylo možné pokoj pomocí nové výmalby a doplňků upravit do zcela jiného stylu,“ vysvětluje Petr Pospíšil, proč volil velmi netradiční a odvážné tvary nábytku i výzdobu na stěnách.
Jestliže se za pár let změní barevnost a dekorace, může tento pokoj klidně obývat i vysokoškolačka. Vyšší investice má proto svůj smysl.

Zatím se však při pohledu na vizualizace majitelka nového pokoje neubránila typickému slovníku své generace: "To je hustý!" 

Proměna v motýla

S dospíváním souvisí i zvýšené požadavky na zevnějšek i důraz na intimitu. Klárka si tak přála jednoduchý toaletní stolek i lůžko, které by představovalo jakýsi soukromý ostrov, takový pelíšek, kam se lze schovat.

Proto je lůžko dostatečně velké, zároveň však dostatečně oddělené od volného prostoru pokoje. Úložný prostor vyřešila velká vysouvací zásuvka. Na lůžko volně navazuje pracovní stůl s denním osvětlením.

Materiál Polyrey dovoluje netradiční řešení

Materiál Polyrey dovoluje netradiční řešení.

Dostatek světla má i toaletní stolek umístěný hned vedle východu na terasu. Na policích zůstane dostatek místa na oblíbené plyšáky, kterých se Klárka nehodlá vzdát. Nástěnná grafika pak doplňuje design nábytku.

Poznámka pro čtenáře: V současné době se pokoj teprve dokončuje, proto byly použity vizualizace. Můžete tak mít pocit, že místnost není dostatečně zabydlená.