Zvláště v horských oblastech je nutné vybírat odolnou bezúdržbovou krytinu bez zbytečných spár a spojů

Zvláště v horských oblastech je nutné vybírat odolnou bezúdržbovou krytinu bez zbytečných spár a spojů

Tipy: jak zkontrolovat střechu a okapy před zimou

  • 1
Na podzim přichází čas, kdy byste měli pečlivě zkontrolovat stav vaší střechy a okapů. Včasné odhalení závady vám totiž může ušetřit větší finanční výdaje, které budete muset vydat, pokud závadu odhalíte až během zimy. Pokud je rozsah poškození střechy větší, bude nejlepší, když si na pomoc zavoláte odborníka.

Obecně je možné poradit: zkontrolovat střešní krytinu, veškeré oplechování na střeše a zatmelení kolem spojů hran plechu s komínem a zdí. Dobré je také zkontrolovat nátěry střešních oken a pokud je třeba, tak vyčistit plechy za komínem, vikýřem, nebo střešním oknem, aby mohla odtékat voda.

"U starších střešních oken může zatékat pod víko, proto i zde je vhodná kontrola. Do celkové podzimní revize střechy zahrňte kontrolu sněhových zábran, pokud je máte a hromosvodů," radí Karel Skokan, klempíř a majitel firmy, která se zabývá montáží především ocelových střešních systémů.

Střecha není jen krytina
Pro správnou funkčnost střechy jsou vedle střešní krytiny důležité i další materiály, počínaje dřevem, izolací, přes různé doplňky až po okapové systémy. Ze zákona je záruka na práci dva roky, ale jsou montážní firmy, které nabízejí tři, pěti i desetiletý pozáruční servis. Pokud je rozsah poškození střechy větší, je nejlepší zavolat odborníka.

zima, okapy, rampouchy

Poškození, které se po zimě může objevit, často souvisí se špatným výběrem střešní krytiny podle zátěžové oblasti nebo nedodržením technologického postupu při samotné montáži. Příkladem nekvalitně odvedené práce mohou být například nedokonale provedené difúzní fólie. Takové závady se často projeví právě po tužších zimách.

"Zvláště v horských oblastech je důležité vybírat odolnou bezúdržbovou krytinu bez zbytečných spár a spojů a větší sklon střechy, které mohou samy o sobě zabránit mnoha případným problémům, léty prověřená je drážková, neboli falcovaná krytina z pozinkové oceli," říká vedoucí prodeje střešních a stěnových systémů Lindab Pavel Kovanic.

Hladký povrch v zimě neumožňuje hromadění sněhu na krytině, v ostatních ročních obdobích pak zamezuje zachytávání prachu a nečistot, proto na takové střeše nerostou mechy jako u tvrdých krytin.

Jako velmi odolná se i v drsných nordických podmínkách osvědčila bezúdržbová pozinková krytina s ochrannou povrchovou úpravou, která napodobuje tvar, vzhled i barevnost klasické skládané krytiny a při tom dosahuje prakticky desetiny její hmotnosti. Takový váhový rozdíl je důležitý především při rekonstrukcích starších objektů, u novostaveb pak ušetří značné náklady na krov i základy.

Svody a žlaby - natřít nebo vyměnit?
První, co bychom měli v případě žlabů a odtokových rour po zimě udělat, je zkontrolovat, zda jsou v pořádku a zda správně těsní spoje. Pokud nejsou průchodné, je nutné je okamžitě vyčistit (nezapomeňme na mřížky a odtoky), na což nám stačí silnější proud vody, nebo je mechanicky vymést.

okap

U plastových okapů je montáž snadná, spojení (případně výměnu) okapových žlabů, například prasklých mrazem, můžeme provést třeba pomocí lepidla nebo tmelu. U pozinkovaných okapů je pak babí léto časem pro údržbu a nátěry. Odborníci doporučují provádět úpravu po roce oxidace povrchu ve vnějším prostředí.

"Kdo si chce ušetřit každoroční dřinu s natíráním nebo problémy se zkroucenými a popraskanými plastovými okapy, může si pořídit okap z pozinkované oceli, který už je opatřen ochranou vrstvou laku," radí Karel Skokan.

Jejich hlavní výhodou jsou minimální požadavky na údržbu. Díky povrchové úpravě není třeba okapy natírat minimálně 50 let. Švédská ocel s zaručuje vysokou pevnost výrobku a barevná povrchová vrstva mu poskytuje ochranu před povětrnostními vlivy a zaručuje stálobarevnost.

Deset rad, jak postupovat při revizi střechy před zimou:

1. Zjistit stav střešní krytiny.
2. Prověřit oplechování střešních prvků a průniků (komínů, světlíků, vikýřů, odvětrávacích prvků).
3. Vyčistit plechy za komínem, vikýřem nebo střešním oknem (pokud je třeba), aby mohla odtékat voda.
4. Prohlédnout okapy, odtokové roury (dát pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky či těsnost jednotlivých dílů).
5. Vyčistit okapy.
6. U starších pozinkovaných okapů dát pozor na korozi a u plastových prověřit možné popraskání vlivem mrazu.
7. Zkontrolovat těsnění (pozor na jeho zpuchření!!) a kvalitu nátěrů střešních dřevěných oken.
8. Důkladně projít podkroví, zda někde nezatéká, nebo dokonce netvoří-li se na částech dřevěných krovů houba a zaplísnění.
9. Nesumarizovat množství poškození uvedených částí (pokud jde o malé závady, ty odstraníme sami, u velkých zavoláme odborníky).
10. Revize by měla být minimálně jedenkrát do roka, optimální je ale dvakrát před a po zimě.


Témata: Dům roku