Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu.

Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu. | foto: Ctenář Libor

Mladí majitelé museli „ukousnout“ kus kopce, aby měli slunce v domě

  • 56
Najít vhodný pozemek blízko Prahy a za dostupné peníze, to je hodně těžké. Někdy to znamená v mnohém ustoupit nebo udělat náročné stavební úpravy. To potkalo i Libora, který se přihlásil do naší soutěže Léto na nové terase či s novým stíněním.

Dům stojí ve vesnici kousek za Prahou, nedaleko od letiště. Máme ze zahrady krásný výhled na přistávající a odlétající letadla. Pozemek jsme koupili zhruba před čtyřmi lety.

Po „vykousnutí“ kopce stavební firma musela postavit stabilizační zeď s injektážemi do svahu.

Já pocházím z Chebu a manželka z Uherského Hradiště, hledali jsme tedy nějaký kompromis „na půli cesty“, v Praze nebo okolí s dobrou dopravní dostupností, zároveň ale v přírodě.

Našli jsme tento pozemek o rozloze 1000 m2 v centru obce, přitom jsme ale obklopeni zelení. Pozemek jsme koupili za velmi výhodnou cenu. Negativa byla ovšem ta, že zde máme pouze starou kopanou studnu, žádné připojení na vodovod a kanalizaci, elektřina byla na hranici pozemku a především fakt, že naprostá většina pozemku je v třicetistupňovém svahu...

Vodovod jsme nakonec vyřešili pouze vyčištěním studny, která je velmi vydatná a nemáme jediný problém. Místo kanalizace jsme si pořídili jímku o objemu 12 m3. Největší výzvou se nakonec ukázal onen svah.

Na projekt i realizaci jsem musel pozvat firmu specializující se na zemní a především podzemní práce. Po „vykousnutí“ kopce firma postavila stabilizační zeď s injektážemi do svahu, dům samotný stojí na třinácti mikropilotách zapuštěných asi 15 metrů do země, které zároveň zastávají funkci základů.

Sklep domu byl postavený z vodostavebního betonu a ještě nastříkaný „chytrou“ izolační pěnou, následně ze tří stran opět zasypaný. Obytné patro domu pak tvoří dřevostavba s velmi dobrými izolačními vlastnostmi (na hranici pasivního domu).

Barvu fasády jsme vybrali společně s manželkou, je poněkud problematická. Někomu se líbí, někomu ne, ale rozhodně nenechá nikoho chladným. Nám se ale líbí. Je to něco mezi architekturou moravských sklípků na Uherskohradišťsku a barvami Provence, což je naše zamilovaná krajina.

Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu.

Na střechu jsme pak instalovali extenzivní zelenou střechu, což byl vždycky můj sen. Střecha je tam již třetím rokem a už se nám docela pěkně zelená.

Svah, na kterém jsme stavěli, je severní. Proto jsme museli kopec „vykousnout“, aby nám do domu šlo slunce. Na severní straně domu jsou kuchyň, ložnice, koupelna a předsíň, na jižní straně dětské pokoje a obývací pokoj. Na místě plánované terasy je částečně původní terén jílovitého a kamenitého charakteru, částečně navážka.

Po „vykousnutí“ kopce musela stavební firma postavit stabilizační zeď s injektážemi do svahu.

Okolí domu je stále poněkud provizorní, protože nám vzhledem k vícenákladům a složitosti projektu prostě došly původně plánované finance, tak teď vše doděláváme postupně.

Terasa by měla být mezi domem a stabilizační zdí, kde trávíme většinu času. Máme dva syny, čtyřletého a osmiměsíčního. Starší syn Kristián miluje hraní venku, jak je teplo a otevřeme dveře ven, je schopný strávit celý den mimo dům. I proto by nám velmi pomohlo a ulehčilo život mít terasu již hotovou.

S manželkou milujeme zdejší klid a také možnost trávit čas na zahradě a nová terasa by se líbila i nám, nejen kvůli synům.

Libor

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním

Účastníkem soutěže se stal každý čtenář iDNES.cz, který zaslal do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydleni@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi.

Bližší informace o soutěži zde.

Redakce ze zaslaných příspěvků vybírá ty nejzajímavější, které postupně zveřejňuje. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017.

Ceny do soutěže: terasa z kompozitního dřevoplastového materiálu Twinson v hodnotě 50 tisíc korun. Ten je odolný vůči hnilobě i dřevokaznému hmyzu

Na míru vyrobená markýza značky Climax v hodnotě 50 tisíc korun podle vlastního výběru. Vybírat lze z desítek typů a z více než 150 barev a vzorů.