Časem by na terasu měla přibýt zimní zahrada.

Časem by na terasu měla přibýt zimní zahrada. | foto: Iveta Kopicová

Proměna terasy jim trvala několik měsíců. Teď se těší na zimní zahradu

  • 26
Terasa u rodinného domu nebo bytu s předzahrádkou je dnes už téměř standard. Za posledních deset let se však vývoj a nabídka používaných materiálů rapidně změnily, a tak není divu, že se mladí manželé rozhodli svou terasu „omladit“.

Původní standardní zámková dlažba sloužila na terase na předzahrádce deset let, a tak už měla své „mouchy“. Stůl se na ní kýval (i kvůli nepřesnostem při pokládce), údržba nebyla příliš komfortní. A tak se majitelé rozhodli pro revitalizaci, protože na terase tráví spoustu času, i díky tomu, že předzahrádka je dostatečně velká a nabízí i dostatečné soukromí.

Tato dlažba se už velmi špatně udržovala a pro budoucí zimní zahradu nepřipadala do úvahy.

„Vše začalo úvahami, jak na to a kdy. Rozvahu nejen nad možnostmi, ale i financemi nám pomohla vyřešit architektka Klára Trnková ze společnosti Ateliér 101,“vysvětlují manželé, „její zkušenosti a praxe nám ušetřily čas i finance.“

Architektka Trnková je totiž přivedla k zajímavému nápadu, rozšířit terasu o zimní zahradu. Ze třiceti metrů čtverečních, které zaujímá, by bylo možné značnou část věnovat právě na ni, a získat tak další obytný prostor. Pro rodinu s dvěma dětmi věc rozhodně velmi zajímavá.

Budování s rozvahou

Jen vybudovat základy trvalo ovšem půl roku. Bylo důležité, aby základy dostatečně vymrzly, takže práce začaly v říjnu 2015 a skončily v dubnu 2016. „Během té doby jsme brouzdali internetem a hledali inspiraci. Správným směrem nás navedla architektka, která přesně odhadla, co by se nám líbilo,“ říká majitelka.

Následoval výběr firmy pro nákup dlažby a realizaci obnovy terasy. „Rozhodli jsme se pro společnost Domeo koupelny. Líbilo se nám, že komunikace probíhala rychle a hlavně prostřednictvím internetu,“ uvádí majitelka, „prodejnu jsme navštívili osobně jen dvakrát, abychom se přesvědčili o správném výběru materiálu dlažby.

S architektkou se manželé shodli na nejnovější sérii mrazuvzdorné dlažby Jika Di Pietra 60×60 cm v rektifikovaném provedení, jejíž dekor byl inspirovaný kameny v pohybu.

Rektifikovaná dlažba je velmi důležitá, dovoluje totiž minimální spáry, které odpovídají použití v interiéru, a tedy i v zimních zahradách. Vedle rektifikace je pro dlažbu důležitá i protiskluznost, mrazuvzdornost a nasákavost.

Celkové náklady na terasu o ploše 30 m2, včetně úpravy podkladu, pořízení dlažby a ceny za pokládku představovaly částku přibližně sto tisíc korun. Více než polovinu tvořila cena za úpravu podkladu.

Jak na venkovní dlažby

„Pro letošní rok je trendem propojování venkovních a vnitřních prostor, k tomu jsou ideální keramické mrazuvzdorné dlažby. Do interiéru se použije dlažba v povrchové úpravě natural nebo pololesk a stejný design navazuje na terasu. Pokud je potřeba, tak v hrubějším protiskluzovém povrchu, který je na pohled k nerozeznání,“ vysvětluje Alena Machátová, produktový manažer značky Jika.

Podle ní představuje hlavní specifikum pro venkovní dlažbu mrazuvzdornost. Dlažba musí být natolik hutná, aby měla minimální nasákavost vody a při klesnutí teploty pod bod mrazu nepopraskala. Tam, kde hrozí nebezpečí uklouznutí, je vhodné použít protiskluzovou úpravu.

Rovnou plochu zajistily speciální vyrovnávací klínky.

Důležitý byl správný výběr vysoce flexibilní spárovací hmoty pro dlažbu na terasách.

A jak venkovní dlažbu nejlépe čistit? „Dlažba v exteriéru se čistí stejně jednoduše jako v interiérech, to platí pro úpravu natural i lapato, tedy pololeštěnou. Jen některé velmi protiskluzné a strukturované povrchy vyžadují speciální přípravky pro tento typ dlažby. Vhodná bývá impregnace dlažby, a to nejen v exteriéru. Takové ošetření usnadňuje další údržbu a brání znečištění,“ doporučuje Alena Machátová.

Mrazuvzdorné keramické dlaždice lze teoreticky pokládat kdykoliv během roku, pokud ovšem je suchý podklad. Pro rekonstrukce venkovních prostorů se však doporučuje jako nejvhodnější suché období, které je vhodné pro práci, takže jaro.

„Mrazuvzdornou dlažbu s dekorem přírodního kamene můžete oživit i mozaikou, třeba ze série Arty. Protože mozaiky jsou na síťce, dají se jednoduše stříhat do potřebného tvaru a lepit i do zaoblených ploch, třeba na sloupy, krby, bazény nebo zídky,“ říká Alena Machátová.