Vnější část čerpadla

Vnější část čerpadla vzduch-voda stačí vedle domu postavit. Odpadají starosti s vrtáním štoly (jako u čerpadla země-voda) | foto: PZP - Komplet

Tepelné čerpadlo sníží náklady na topení o dvě třetiny

- Kdo se chtěl chovat ohleduplně vůči svému okolí, a proto si zvolil jako způsob vytápění elektrické přímotopy, nyní tohoto činu může litovat. Vytopit průměrný rodinný dům přijde i na čtyřicet tisíc korun ročně: majiteli pak nezbývá než čekat na přípojku plynu nebo vyzkoušet některý z alternativních zdrojů energie například tepelné čerpadlo.
 »Tepelné čerpadlo sníží spotřebovanou energii průměrně o dvě třetiny,« říká Zdeňka Seidelová z firmy PZP-komplet. »A i když se pořizovací náklady pohybují kolem čtvrt milionu korun, máme zjištěno, že se tyto peníze vrátí během deseti až dvanácti let. U domů, kde se vytápí ještě například bazén, je tato doba i poloviční,« dodává Zdeňka Seidelová. Tepelné čerpadlo pracuje na stejném principu jako chladnička, jen odebírá teplo z půdy, vody nebo vzduchu. Může ohřát vodu až na 52 stupňů Celsia a ta pak topí nebo ohřívá vodu v bojleru. Samozřejmě, že k jeho činnosti potřebujete elektrickou energii. Zatímco odebíráte ze sítě 1 kW elektrické energie, získáte 2,5 až 4,5 kW tepelné energie. Tepelná čerpadla, která jsou schopna vytápět dům a ohřívat vodu, pracují na třech principech: země-voda, voda-voda, vzduch-voda. První slovo vždy uvádí, odkud teplo berete, podle druhého poznáte, k čemu čerpadlo využíváte. V oda slouží vždy k vytápění. Existuje totiž i čerpadlo vzduch-vzduch, které zajišťuje jeho výměnu. K nejrozšířenějším tepelným čerpadlům ve světě zatím patří ta, která využívají teplo obsažené v zemi. Teplo se získává ve vhodném výměníku a převádí se cirkulačním okruhem do výparníku tepelného čerpadla pomocí nemrznoucí kapaliny. Výměník je uložen buď ve vrtu hlubokém až sto padesát metrů (vhodnější pro větší výkony), nebo ve vodorovných výkopech hlubokých jeden a půl až dva metry (určeno pro nižší výkon). Pro tepelná čerpadla vzduch-voda je zdrojem - jak napovídá název - okolní vzduch. Pomocí výkonných a tichých ventilátorů prochází velké množství vzduchu přes výparník čerpadla umístěný mimo dům. Při použití špičkové technologie lze docílit toho, že čerpadlo vzduch-voda dosáhne srovnatelných výsledků jako čerpadlo země-voda. Investiční náklady však bývají nižší a jednodušší je i sama montáž čerpadla. »Dá se předpokládat, že teplo okolního vzduchu se v našich geografických a klimatických podmínkách stane rovnocenným, ne-li převažujícím zdrojem tepla,« informuje Zdeňka Seidelová. V omezené míře pak lze použít jako zdroj tepla i vodu.

Za týden se v seriálu objeví kondenzační výměníky tepla.

Pokud na některé vaše dotazy nenajdete v článcích odpověď, m ůžete je poslat na adresu redakce nebo zavolat na eko-infolinku obnovitelných zdrojů energie 0603/910415 .