I v moderním interiéru se uplatní klasické vzory

I v moderním interiéru se uplatní klasické vzory | foto: Bakero

Takové slevy tu ještě nebyly. I ručně vázané koberce pořídíte za třetinu

  • 11
Sleva 30, 50 i 80 procent. Totální výprodej, akce… Obchodníci po Novém roce lákají zákazníky všelijak. Týká se to také bytového textilu a dokonce i ručně vázaných koberců v rozsahu, jaký šokuje.

Tradiční slevy oblečení trumfují ceny nábytku, doplňků i spotřebičů. Letos se mezi zlevněnými výrobky objevily i ručně tkané koberce, jejichž ceny klesly někde až na třetinu a dokonce na pětinu původních!

Zlevňují velké řetězce s nábytkem a doplňky, specialisté na koberce i malí dovozci. Obchodníci mívají různá vysvětlení: krize, potřeba vyprodat staré zásoby,  zaváděcí ceny v případě otevření nových obchodů. 

Vzory se v rodinách dědí po staletí

Vzory se v rodinách dědí po staletí

Menší koberce pořídíte už kolem pěti či šesti tisíc – metr čtvereční u většího koberce vyjde totiž výrazně dráž než u malých kusů. Koberec, který by stál 300 tisíc, tak můžete koupit za necelých 100 tisíc, u koberce za 90 tisíc o rozměrech 3 x 2 m dnes "ulehčíte“ svému účtu třeba 30 i méně tisíc.

Vyplatí se takový nákup? Výhodnost lze hodnotit ze dvou pohledů – jako investici či vhodné doplnění interiéru za dobrou cenu, jež je v současnosti srovnatelná se sériově vyráběnými koberci v továrnách.

Výrazné a teplé barvy jsou pro gabehy typické

Výrazné a teplé barvy jsou pro gabehy typické

A dokonce si můžete dopřát velmi moderní vzory i barvy – typické jsou gabehy,  koberce vázané nomádskými kočovníky na jihu Íránu. Patří k nejstarším kobercům na světě, přesto jsou jejich motivy velmi současné, což platí i o symbolických lidských a zvířecích motivech. Gabehy jsou velmi vhodné do moderních bytů.

Co a proč se vyplatí

"Pokud chcete koberec jako jistou finanční investici, pak zvolte koberec, jehož stáří se pohybuje třeba kolem sto let,“ radí Mohammad Ghafoor z firmy Nahrin (www.aa.cz/nahrin/), která se specializuje na originální perské, ručně vázané koberce z Iránu a Afganistánu.

Cena starožitných koberců se totiž může za deset či dvacet let klidně zdvojnásobit. A můžete je klidně používat. Třeba v prodejně Nahrin najdete hned za dveřmi koberec starý devadesát let. Funguje zde téměř jako čistící zóna, přesto stopy po používání neuvidíte.

Takové koberce se tkají řadu měsíců a někdy i let

Takové koberce se tkají řadu měsíců a někdy i let

Pokud jsou totiž ručně vázané koberce z vlny ovcí žijících ve vysokohorských oblastech, jejichž srst chrání vrstva lanolinu, jsou vůči znečištění i otěru velmi odolné. Na znečištění většinou postačí trochu teplé vody, minimum mýdla a hadr.

Tato přírodní ochrana má i další úžasnou vlastnost – chrání vlas napořád – tedy pokud ji nezničíte chemickými dryáky. Hustota – tedy počet uzlíků – brání pronikání znečištění do hloubky.

"Kvalita koberců se samozřejmě liší, ovlivňuje ji jak počet uzlíků, tak použitá vlna. Pro laika může být vodítkem země původu, jde-li o vysokohorské oblasti, bude vlna s vysokým obsahem lanolinu, Maroko nebo Tunisko tuto kvalitu nikdy mít nemohou„ vysvětluje Shahin Honarmand z nově otevřené společnosti Arena koberce v Praze (www.arena-koberce.cz).

Zároveň však upozorňuje, že je třeba se k ručně vázaným kobercům chovat tak, jak vyžadují: "Koberce vysávejte poprvé tak měsíc po položení, aby se ´zašlapal´, a to nástavcem bez štětin po směru vlasu, na čištění rozhodně nepoužívejte chemické přípravky! Nepatří na ně ani kyselé zelí, to by vlas zbavilo potřebné mastnoty,“ radí Shahin Honarmand, jehož rodina prodává ručně vázané koberce v Německu již přes třicet let.

Tyto vzory se objevují na kobercích gabeh už tisíce let

Tyto vzory se objevují na kobercích gabeh už tisíce let

Na ručně vázaných kobercích by neměl stát těžký nábytek ani keramické květníky – vlhkost prosakuje dolů a kobercům rozhodně neprospívá.

Protože laik se v kvalitě koberců vyzná jen těžko, vyplatí se vyžádat si certifikáty o původu, případně počtu uzlíků a podobně. Některé firmy dokonce přidávají potvrzení o tom, že koberce nevznikly díky dětské práci. Zejména v Indii, ale i jinde v Asii se totiž děti využívají velmi často. 

Světlé koberce - chobi - vypadají dobře i s moderním nábytkem

Světlé koberce - chobi - vypadají dobře i s moderním nábytkem

Dobrá rada? Pokud si chcete dopřát velký koberec, obraťte se na firmu, která vám doveze zdarma domů hned několik kusů a vy si na místě ověříte, jak bude vypadat.

Pro vlněné i hedvábné koberce je totiž nesmírně důležité, odkud a jaké světlo přichází.  Z jedné strany bude hedvábný koberec temný, z druhé doslova oslnivě září. Proto je třeba koberec vyzkoušet přímo v bytě zákazníka.

A co k čemu? Zatímco ke klasickému nebo starožitnému nábytku nepatří koberce s moderními vzory, k modernímu nábytku lze klidně použít klasický perský koberec.

Klasické vzory v těchto barvách se doporučují ke klasickému a stylovému nábytku

Klasické vzory v těchto barvách se doporučují ke klasickému a stylovému nábytku

"Interiér plný starožitností a se spoustou nábytku potřebuje vytvořit jakýsi homogenní prostor. To dokáže právě velký koberec s klasickými vzory,“ radil vždy velký odborník na ručně tkané koberce, Peter Palacka.

Ani rodiny s malými dětmi se ručně tkaných koberců rozhodně nemusí obávat - snadno se udržují a navíc výzkumy švédských odborníků potvrdily, že v rodinách, které používaly vlněné koberce, je výskyt alergiků nižší přibližně o třicet v porovnání s těmi, které daly přednost umělým materiálům.