Desky, které chrání před chladem i požárem. Co s nimi udělá přímý oheň

  • 19
Venkovní ostění a nadpraží oken, dveří či prosklených stěn bývá při zateplování budov místem častých problémů. Při chybném provedení se tu objevují trhliny a plísně. V případě požáru zateplovacího souvrství tu chybí i potřebná odolnost vůči průniku plamenů.

Patentovaný systém takzvaného prefabrikovaného nadpraží a ostění pomáhá vyhnout se chybám při montáži a zároveň urychlit zateplovací práce. Systém společnosti HPI-CZ získal dokonce bronzovou cenu České stavební akademie za technologii roku díky tepelně izolačním, ale také estetickým parametrům.

Nová verze využívá navíc izolační jádro z fenolické pěny. Ta totiž odolává požáru mnohem lépe než ostatní pěnové materiály (více ve videu). Při testu, kdy byla deska s fenolickou pěnou vystavena přímému ohni po dobu tří minut, neprohořela, došlo pouze k zuhelnatění povrchových vrstev desky. V rámci soutěže Výrobek roku 2013 získala tato protipožární varianta Zlatou cenou profesní poroty a zároveň hlavní cenu.

„Normou požadované použití požárních pásů z minerální vaty u fasádních systémů na bázi polystyrenu může být u kontaktně montovaných zateplovacích systémů s izolantem na bázi polystyrenu u vyšších bytových domů problematické,“ říká Ing. Ladislav Valeš, soudní znalec v oboru stavebnictví.

A dále vysvětluje: „Je zřejmé, že v důsledku působení žáru plamenů se pěnový polystyren nad místem výšlehu plamene mění v taveninu, která se chová jako viskózní tekutina a stéká ve směru gravitace. V případě provedení souvislého požárního pásu z minerální vlny s vysokou teplotní odolností se však tavenina hromadí nad pásem, kde hrozí vylitím.“

Na základě dosud provedených zkoušek proto odborníci vidí jako perspektivní obložení nadpraží a případně i ostění stavebních otvorů deskami z fenolické pěny, které prokazatelně nehoří.

„Z mého pohledu jsou skutečně pokrokovou  variantou řešení, protože nevytváří souvislou bariéru a umožňují tavenině z pěnového polystyrenu volně odtékat, aniž by docházelo k jejímu hromadění,“ tvrdí Ladislav Valeš.

Obkladová deska pro nadpraží a ostění má integrovaný profil s armovací tkaninou, aby bylo možné vytvořit přesný a čistý detail fasádní hrany.

Nejen proti prasklinám

Na vnitřní straně okenního ostění se často objevují plísně jako důsledek nedostatečného zateplení, nebo jeho absence. Pokud dojde k chybnému napojení omítky na výplňovou konstrukci, může pak dojít vlivem dilatací k popraskání nových povrchů v okolí oken či dveří. Aby nedocházelo ke vzniku těchto prasklin, lze použít speciální dilatační pásku.

Fenolická pěna

Speciální fenolická tuhá pěna Resol spojuje vynikající tepelně izolační vlastnosti (λ = 0,021 W/m.K) s mimořádnou difúzní schopností. Vedle výborné pevnosti a mechanické odolnosti splňuje i vysoké požadavky protipožární ochrany a výborně tlumí hluk.

Deska o tloušťce 20 mm dokáže nahradit téměř 40 mm standardního pěnového polystyrenu, což je výhoda zejména při dodatečném zateplování v okolí oken, kde bývá problém s místem.

Základním prvkem prefabrikovaného systému je však speciální obkladová deska pro nadpraží a ostění. Má integrovaný profil s armovací tkaninou, aby bylo možné vytvořit přesný a čistý detail fasádní hrany.

Při použití v nadpraží plní tento profil funkci lišty s okapnicí, v ostění pak funkci rohové lišty. Z rubové strany se deska standardně lepí k podkladu.

Lícový povrch desky stačí jen přetřít fasádní barvou. Záleží na stavebníkovi, zda se spokojí jen s nátěrem, nebo zda nanese na desku vrstvu omítky shodnou s ostatní plochou fasády.

Obkladové desky tak mohou mít jádro z šedého pěnového polystyrenu, nebo lze v případě důrazu na protipožární bezpečnost použít desky s jádrem z fenolické pěny (Resol).V obou případech je tloušťka desek 20 mm a délka tři metry, šířka bývá 250, 300 a 400 mm.