Máte problémy s bydlením? Obraťte se na Realitní právní poradnu.

Máte problémy s bydlením? Obraťte se na Realitní právní poradnu. | foto: Profimedia.cz

Syn nepracuje, na nájem nepřispívá, půjčky nesplácí. Jak ho mám dostat z bytu?

  • 67
Třiadvacetiletý syn paní Jaroslavy K. nestuduje, nepracuje, není evidován na úřadu práce, nepřispívá na domácnost, na nájem ani na elektřinu a plyn. Přesto využívá veškeré pohodlí bytu, včetně televize a počítače. Navíc se stále více zadlužuje - bere si půjčky, které nesplácí. Paní Jaroslava má obavy z exekuce a začala mít ze syna strach.
Po její žádosti, ať se odstěhuje, pokud nebude pracovat, začal být hrubý, vulgární a své matce vyhrožuje fyzickým násilím. Na synovo hrubé chování nemá paní Jaroslava žádné svědky, kromě jedenadvacetileté dcery, která studuje mimo bydliště a domů jezdí pouze na víkendy. Dceru by ale nerada s vlastním bratrem rozhádala.

"Mám možnost synovi zrušit trvalé bydliště, nebo jej musím vystěhovat soudně? Jaké důvody mám uvést v případě žaloby na soudní vystěhování, budou výše zmiňované dostačující? V případě, že svůj byt prodám a zajistím si bydlení jinde, jsem povinna mu zajistit náhradní ubytování?"

Tento dotaz, s popsáním celého problému, zaslala paní Jaroslava on-line Realitní právní poradně, kterou jsme na serveru bydleni.idnes.cz spustili v lednu 2008.

Čtenářce bylo vysvětleno, že její plnoletý syn užívá byt pouze s jejím souhlasem a své právo byt užívat odvozuje od jejího vlastnického práva. To znamená, že když s bydlením syna ve svém bytě nesouhlasí, zaniká jeho právní titul k užívání.

Ovšem pokud se syn dobrovolně nevystěhuje, pak bohužel nezbývá než u příslušného soudu proti němu podat žalobu na vyklizení bytu, přičemž není vyloučeno, že bude muset být vystěhován exekučně, a to pokud dobrovolně nesplní vykonatelné soudní rozhodnutí.

Dále jí bylo prostřednictvím Realitní právní poradny doporučeno, aby po vystěhování syna současně neprodleně podala návrh na zrušení údaje o místu trvalého pobytu s tím, že trvalý pobyt syna v jejím bytě by byl zrušen ve správním řízení dle příslušných právních předpisů.

Co se týče zajišťování náhradního ubytování, žádnou takovou povinnost paní Jaroslava nemá, syn je dospělý a tudíž si musí bytové potřeby zajistit sám. Z chování syna je zjevné, že se na úkor své matky bezdůvodně obohacuje, pokud byt, včetně například spotřeby služeb, užívá a nic nehradí. Případně je tedy možné i tento nárok uplatnit soudně.

Realitní právní poradna je tu pro vás
Máte problémy s majitelem domu? Plánujete koupi bytu a nevíte, jakou daň budete muset zaplatit? Zdarma vám poradí naše on-line Realitní právní poradna.

AK Rychetský Hlaváček Krampera poskytne čtenářům iDNES.cz kvalifikované poradenství majitelům domů a bytů, ale i nájemníkům, případně prodávajícím a kupujícím nemovitosti.

Čtenáři se mohou ptát i na vztahy pronajímatel - nájemce, na náležitosti smluvních dokumentů nebo na řízení potřebná pro katastrální úřad.

Dále slouží Realitní právní poradna i jako vyhledávač nejčastěji kladených dotazů rozdělených do skupin:

*Nájemní bydlení
*Družstevní bydlení
*Koupě nemovitosti
*Prodej nemovitosti
*Vlastnictví nemovitostí a bytů
*Nájem a podnájem nemovitostí a bytů