Jednou z možných náhrad za klasické 60W žárovky (vlevo), které se přestanou prodávat, jsou kompaktní zářivky (vpravo).

Jednou z možných náhrad za klasické 60W žárovky (vlevo), které se přestanou prodávat, jsou kompaktní zářivky (vpravo). | foto: shutterstock.com

Svítit lze o 80 procent levněji, říká odborník na elektrickou energii

  • 266
Jednou z možných náhrad za klasické 60W žárovky, které se přestanou prodávat, jsou kompaktní zářivky. "Jejich provoz je výrazně levnější než u obyčejných žárovek. Také kvalita světla i spolehlivost se za poslední roky zlepšila," říká Vojtěch Letko z Centra energetického poradenství PRE.

Jak si správně vybrat kompaktní zářivku?
Doporučuji kupovat pouze renomované značky a vyhnout se tržnicím, supermarketům... Když půjdu do hypermarketu, kde najdu úsporku pod značkou řetězce, nemůžu čekat super kvalitu. Raději zvolím menší obchod specializovaný na osvětlení nebo elektro, kde mi prodavač kvalifikovaně poradí.

Vyplatí se vůbec kompaktní zářivky kupovat?
Rozhodně. Lidé se musí naučit posuzovat nejen pořizovací cenu, ale především provozní náklady. Například kompaktní zářivka, která se stala vítězem testu stojí 230 korun a má příkon 11 W. Porovnáme ji s obyčejnou žárovkou za 10 korun s příkonem 60W.

"S 11W kompaktní zářivkou ušetříte oproti 60W žárovce každý rok zhruba 200 korun. A barevný rozdíl nepoznáte," říká Vojtěch Letko.

V prvním roce svícení, po tisíci hodinách, budou sice pořizovací a provozní náklady stále o devět korun ve prospěch žárovky, ale už ve druhém roce začínáme na úsporce vydělávat.

Za její celkovou udávanou životnost 15 tisíc hodin uspoříme celkem 3 080 korun. Při pořizovací ceně kolem stokoruny se úspora projeví již po několika měsících provozu.

Proč jsou mezi kompakty takové rozdíly v životnosti, počtu startů, rychlosti náběhu?
Kompaktní zářivka je relativně složitá, skládá se ze zářivkové trubice a elektronického předřadníku. Právě ten obsahuje elektroniku, na níž mohou výrobci šetřit a používat nekvalitní díly.

Na některých obalech je uvedeno výrazně více údajů než na jiných, ale přitom je to někdy i stejný výrobek. Proč?
Od září 2010 platí další část nařízení Evropské komise o ekodesignu elektrospotřebičů týkající se osvětlení. Na světelných zdrojích musí být uváděny informace o počtu spínacích cyklů, životnosti v hodinách, zahřívací době do 60 procent světelného výkonu, upozornění, že světelný zdroj nelze stmívat, a další. Prodejci ale ještě doprodávají staré zásoby, takže v obchodech najdete i výrobky, na nichž je informací méně.

Kam se kompaktní zářivky nehodí?
Obyčejné kompaktní zářivky nejsou vhodné do venkovních svítidel, kde hrozí výkyvy teplot a povětrnostní vlivy. Rovněž se moc nehodí na schodiště a chodby, kde se často rozsvěcí. Vadí jim i spínání elektronickými spínači a nedají se stmívat. Ale pro většinu těchto případů se prodávají speciální kompaktní zářivky.

Podle čeho poznám barvu?
Barva světla se udává v takzvané teplotě chromatičnosti, jednotkou jsou stupně Kelvina (K). Platí, že čím vyšší teplota, tím víc bílé až modré světlo je. Přirozená barva denního světla je zhruba někde mezi 4 000 a 6 000 K. Obyčejná žárovka má světlo o teplotě 2 500 až 2 700 K, tedy teplou bílou barvu. U kompaktní zářivky si můžete barvu světla zvolit.

Na obalu je to vyznačeno buď slovně, například "teplá bílá" (warm white), "studená bílá" (cool white), nebo právě hodnotou v kelvinech. Často je takové označení ukryto i v číselném kódu: 827 nebo 865. První číslice označuje index podání barev, kdy osmička je obvyklá hodnota u většiny zářivek.

Druhé dvojčíslí je zkratkou pro barevnou teplotu. 827 je tedy zářivka s teplotou
2 700 K a 865 s teplotou 6 500 K. Do ložnice a obývacího pokoje je lepší volit teplejší barvy. Do studovny či pracovny jsou vhodnější chladnější odstíny.

Jak je to s ještě úspornějšími LED žárovkami? Vyplatí se jako hlavní zdroj světla?
LED zažívají boom a jejich vývoj jde neustále dopředu. Dnes není problém sehnat je ve tvaru skutečné žárovky. Výhodou je kromě nízké spotřeby i dlouhá životnost, kolem 30 tisíc hodin, vysoký počet startů, kolem 100 tisíc cyklů, a okamžitý náběh na plný výkon. Zatím může odradit vyšší pořizovací cena, ale i ta rok od roku klesá. Z hlediska návratnosti se stále vyplatí kompaktní zářivky, ale postupně se ten rozdíl vyrovnává.