Ručně vyráběné svíčky z Rožnova pod Radhoštěm zdobí nejvyšší mrakodrap v Dubají...

Ručně vyráběné svíčky z Rožnova pod Radhoštěm zdobí nejvyšší mrakodrap v Dubají a kupuje si je i zpěvačka Madonna | foto: Unipar

Svíčky zdobí a krásně voní. České, ručně vyráběné, si kupuje i Madonna

  • 5
Podzim a zima je čas, kdy se svíčky prodávají nejvíce. Hasiči z toho sice moc radosti nemají, ale odolat té voskové barevné a voňavé kráse je těžké. Luxusní svíčka umí navodit atmosféru Karibiku či západu slunce. A ty ručně vyráběné z Rožnova mají odbyt i v USA u zpěvačky Madonny.

Něco, co připomínalo svíčky, používali lidé už před sedmnácti tisíci lety. Z té doby pochází miska se ztuhlým tukem a dřívkem, která byla nalezena ve Francii.

Historikové tvrdí, že na dvoře anglosaského krále Alfréda okolo roku 850 lidé používali svíčky, které sloužily k měření času. Věděli, že svíčka vydrží hořet čtyři hodiny, tak na ní dělali zářezy a podle toho, kdy k nim dohořela, se orientovali v čase.

V polovině patnáctého století začaly vznikat manufaktury zabývající se sériovou výrobou svíček. Zatímco bohatí lidé a šlechta používali svíčky z včelího vosku, prostí lidé se museli spokojit se svícemi z ovčího a hovězího tuku, které silně zapáchaly.

Výrobci, takzvaní svíčkaři, byli váženými řemeslníky a nežili si vůbec špatně. Postupně se svíčky začaly vyrábět průmyslově a byly různě vylepšovány: běleny, voněny, barveny, vyřezávány, zdobeny malbou.

Dnes už je jejich funkce jen dekorativní. Jejich výběr je obrovský, od luxusních značek po obyčejné za pár korun.

Ke šlechtě mezi svíčkami patří například americká značka Village Candle. Několik desetiletí se vyrábějí ručně v Maine a jejich specialitou jsou neobvyklé vůně. Například vůně sladkého pečiva, dýňového koláče i javorového sirupu. Taková svíčka vydrží hořet až 170 hodin a milují ji ti, kteří si chtějí vytvořit typickou vůni domova.

Svíce ve skle jsou efektní i praktické. Je menší předpoklad, že budeme volat hasiče

Naopak pro dobrodružné povahy je určena jiná luxusní značka, belgické svíčky Ilanga. Ty se snaží navodit vůni Karibských ostrovů, amazonského pralesa či západu slunce v Grand Canyonu. Těžko říct, jak takový západ slunce voní, ale jejich designérka Valérie Bietlotová tvrdí, že to ví.

A přestože se zdá, že v dnešní době je svět svíčkami zaplaven, právě na jejich výrobě se stále ještě dá založit úspěšné podnikání. Před časem to zkusil Miroslav Šupler, který v Rožnově pod Radhoštěm zahájil ruční výrobu svíček.

Nyní výrobky této firmy Unipar například zdobí nejvyšší mrakodrap v Dubaji a ve Spojených státech si je kupuje i zpěvačka Madonna. Když přijela do Prahy na koncert, přivezla si z domova právě tyto české svíčky, protože je na ně zvyklá.


Témata: Advent a Vánoce