Světlo nemá vytvářet vrásky, ale dobrou náladu

- Ranní pohled do zrcadla v koupelně bývá občas krutým začátkem dne. Člověk by měl udělat všechno pro to, aby si svou náladu a zjev „vylepšil“ dobrým osvětlením koupelny. I v této místnosti stejně jako v ostatních částech bytu totiž platí, že barva a světlo jsou nejdůležitějším prvkem při vytváření nálady.

Dobře jsou na tom ti, kteří mají koupelnu s oknem, nejlépe do zahrady. Je smutné, že při stavbě nových bytů a domů bývá denní světlo v koupelně stále ještě výjimkou. I tam, kde se našla odvaha k pořízení velkého okna, je však potřeba umělé osvětlení. Rozhodně nestačí jediné stropní svítidlo. Architekt Michal Janků z firmy Janci Co. doporučuje použít tři typy osvětlení, které je možné vzájemné kombinovat:
- boční nástěnná světla nebo obvodovou podstropní světelnou římsu pro nasvícení stropu,
- soustavu bodových stropních světel, které vám pomohou potlačit nepříliš rovný strop nebo snížit pro větší intimitu hladinu světla v místnosti,
- místní osvětlení zejména kolem zrcadla a umyvadel.
Pro líčení je nejlepší oboustranné podélné osvětlení zrcadla, které používá například do zrcadlových skřínek firma Laufen. Boční zářivková tělesa zde vytvářejí měkké stíny. Využít lze i boční samostatné zdroje. Světelně dobře vyhovují kompaktní zářivky kryté opálovým sklem.

SVĚTLO MĚNĺ BARVY
Pokud budete vybírat mezi zářivkou a žárovkou, je třeba si uvědomit všechny aspekty. Žárovky jsou sice běžnější, ale je otázkou, zda budou na osvětlení koupelny stačit. „Výkonnější žárovky totiž nelze pro velké zahřívání v uzavřených tělesech do vlhkých prostor koupelny použít,“ tvrdí architekt Janků. Zářivková tělesa vyzařují jasnější, bílé až namodralé světlo. Aby vaše tvář nevypadala zejména po ránu a veselejším večeru poněkud mrtvolně, je třeba zvolit vhodné krycí sklo. Důležitá je samozřejmě i celá barevnost koupelny.
V případě barvy je totiž třeba počítat s tím, že ji mnohé materiály pod umělým osvětlením mění. To se týká hlavně plastů. Pýcha na to, jak jste si barevně sjednotili celou koupelnu. může vzít v rozsvícené koupelně za své stejně rychle jako čistý štít některých politiků. Zvlášť citlivé jsou jemné zelenkavé pastelové tóny (s označením ägais), lehounce okrová pergamon nebo natura, které snadno přejímají barevné tóny svého okolí. Proto odborníci nedoporučují příliš „míchat“ akrylátové vany s keramickými umyvadly. Na denním větle vypadají stejně, pod umělým osvětlením se jejich barva mění, protože jinak odrážejí světlo. Ke keramickým výrobkům jsou vhodnější ocelové smaltované vany i sprchové vaničky.

JAKO TŘEŠNIČKY NA DORTU
Osvětlení koupelny se nemusí omezovat jen na klasická svítidla. Velmi efektní je světlo vycházející z vany, které sem řada firem dokáže na vaše přání - samozřejmě za přílušnou částku - instalovat. Svítit může i sprcha. Například firma Hansgrohe mívá u sprchového koutu zabudovaná světla po obvodu stropu. Nabízí však i další specialitu, a tou je „tekoucí světlo“. „Světlo může ze sprchy doslova téci,“ vysvětluje architekt Janků, „po spuštění vody se totiž kolem sprchové hlavice rozsvítí kruhové světlo.“
Pro ženy jsou příjemná malá kosmetická zrcadla na pohyblivém rameni se zvětšujícím sklem a světlem po obvodě. Při líčení oči pak nelze udělat chybu, přehnaná vrstva make-
-upu také neprojde.

Osvětlení zrcadla a umyvadla s velkou odkladní deskou u řady Darling řeší dřevěná rampa s halogeny