Svatební listu šetří čas

Rozbalování svatebních darů bývá napínavou záležitostí, která se však může změnit i v trochu křečovitý úsměv.
Rozbalování svatebních darů bývá napínavou záležitostí, která se však může změnit i v trochu křečovitý úsměv. To když ženich či nevěsta vybalí již třetí sadu hrnečků a ještě k tomu stejnou. Nebo když zjistí, že jsou do společného života vybaveni pěti žehličkami a osmi sadami příborů, ale nemají jedinou sklenku. Nejlepší tak bývá se neostýchat a novomanželů se zeptat rovnou. Ti by si zase mezi uvědomit, co si svatebčané mohou dovolit.

Dárky na objednávku

Svatební dary si můžete prostě "objednat". Když se vás budoucí svatebčané zeptají, nabídnete jim dárky, které byste chtěli či potřebovali. Dalším řešením jsou takzvané listiny svatebních darů. V některých zemích jsou tyto seznamy svatebních darů již běžnou záležitostí. Jednoduše sepíšete seznam předmětů, která byste rádi dostali jako dar, a pak jej předáte rodičům nebo přátelům, kteří jej nechají "kolovat" a postupně odškrtají, co koupí. Nebo si svatební listinu necháte vystavit ve vybraném obchodě. Například v Praze tuto službu poskytuje firma Potten & Pannen - Staněk, která se specializuje na "vaření & design..." či Architekt Ranný. Budoucí novomanželé si v prodejně vyberou zboží, které potřebují a líbí se jim. Tam je zapíší do Svatební knihy či vystaví svatební listinu. Svatebčané, přátelé či kolegové si tam mohou vybrat a koupit svatební dar. To znamená, že snoubenci nedostanou nic dvakrát, jen to, co se jim líbí a potřebují. Je to nejen jednoduché, ale šetří to také čas s obíháním obchodů a přemýšlením, čím udělat radost. Obchody nabízející službu svatebních listů zpravidla vybrané zboží doručí na danou adresu, třeba až v den svatby. Samozřejmostí je dárkové balení a pozornost navíc, například Potten & Pannen přidává svatební dort, který bude doručen v den svatby.

Internet nesmí chybět

Službu nabízející svatební listiny najdete i na internetu (například svatební studio BDS Bohemia). Budoucí novomanželé se zde zaregistrují a vyplní svatební list do tabulky na internetových stránkách Svatebních darů. Svatební list v tištěné podobě se zašle svatebčanům s tím, že si z něj mohou vybrat nebo zvolit něco jiného. Pokud si vyberou ze seznamu, pak si svůj dárek zamluví a zabrání tak tomu, aby se jedna věc neobjevila mezi svatebními dary vícekrát.

Víte, že...

Pokud není na svatbě svatební organizátor, jeho funkci automaticky přebírá ženichův svědek? Mezi jeho další úkoly patří:

- je prodlouženou rukou nevěstiny matky a pomáhá jí s organizací svatebního dne
- pronáší první přípitek (druhý zase otec nevěsty)
- během hostiny dolévá svatebčanům víno a stará se o nápoje
- oznamuje další chod jídla
- organizuje zábavu a ohlašuje změny v programu
- nahrazuje bývalé družby a družičky
- vyprovází novomanžele z hostiny na svatební noc nebo svatební cestu

Pověry

Kdy se svatby konaly:

- Když se v září oženíš či vdáš, bohatství zaručeno máš.
- Svatba v říjnu, láska kvete, ale blahobyt uteče.
- Svatba na Nový rok, k věrnosti a lásce skok.

A kdy se svatby nekonaly:

- V pátek jde vše nazpátek.
- V máji na máry.
- Svatá Markéta hodila srp do žita. Srp seká manželství. Varuj se srpu a kosy, manželům neštěstí nosí. (v době žní)
- V listopadu za ohradu. (značí nešťastné manželství)