Sušené růže voní

Může je osobnost mezi květinami - může být jediná a osamocená ve vysoké váze a výsledný dojem je velice výrazný.
může být jediná a osamocená ve vysoké váze a výsledný dojem je velice výrazný. Pomíjivost je ovšem součástí všech řezaných květin, naštěstí růže lze uchovat mnohem déle, a tím i vzpomínku na dárce.
Aby byl výsledek sušení opravdu dobrý, je třeba začít včas, tedy před počátkem uvadání. Růže se suší zavěšená květem dolů, v dobře větrané místnosti a ve stínu. S úspěchem lze využít i umělého sušení - čím rychlejší je vysoušení, tím lépe se uchovají barvy i tvar květin. Ztrátu vody ale neurychlujte vysokou teplotou. Výsledek by byl daleko horší než při přirozeném sušení. Jako vysoušecí prostředek se používá hlavně silikagel a glycerín. Sušení pomocí silikagelu musí probíhat ve vzduchotěsně uzavřené nádobě, aby nenasával vlhkost z okolního vzduchu. Je velmi lehký, můžete jej proto nasypat mezi jemné okvětní plátky bez rizika jejich poškození. Silikagel je nejvhodnější pro sušení květů, i když lze do něj samozřejmě vložit celou rostlinu. Pro samotné listy se používá také vysoušení pomocí glycerínu. Zachová se tak jejich tvar, což je při klasickém sušení prakticky nemožné. Barva se většinou změní do hnědého odstínu. Jednotlivé části rostlin můžete sušit také odděleně a poté je pomocí drátku "složit" opět dohromady. V takovém případě bývá vhodné protáhnout tenký drátek stonkem již před sušením.

Sušení v silikagelu:

Do nádoby nasypte pět centimetrů silnou vrstvu silikagelu. Na ni pak položte květy, které zasypte další vrstvou látky, aby byly zcela zakryté. Zaplněny by měly být všechny záhyby a štěrbiny v květu. Vysoušení trvá pět až deset dní, proces se vyplatí průběžně kontrolovat. Rostliny ponechané v silikagelu neúměrně dlouho se totiž mohou rozpadnout. Po vyjmutí oprašte zbytky látky jemným štětečkem. Sušení v silikagelu lze ovšem zvládnout i za několik minut - s pomocí mikrovlnné trouby. Nádoba, v níž se rostliny suší, se v tomto případě nezakrývá. Vedle ní se navíc umístí sklenice do poloviny naplněná vodou. Ale pozor! Do mikrovlnné trouby nepatří kovové předměty, proto v rostlinách nesmí být žádné drátky. Usušené rostliny vyjměte teprve tehdy, až silikagel vychladne. Doba sušení závisí na velikosti květiny a obsahu vody. Silikagel lze použít opakovaně vlhkost z něj uvolníte na plechu v horké troubě. Kilogram silikagelu přijde asi na 135 až 200 korun podle velikosti granulí.

Uchovávání pomocí glycerínu:

Pro tento způsob jsou vhodné pouze svěží rostliny, které ještě perfektně nasávají vodu. Metoda tohoto vysoušení totiž spočívá v tom, že voda v rostlině je nahrazena roztokem glycerínu. Jeden díl glycerínu se smíchá s dvěma díly horké vody a vzniklý roztok se nalije do nádoby, aby hladina sahala dvacet centimetrů vysoko. Šikmo říznuté stonky, jejichž spodních část je oloupána a podélně naříznutá, se vloží do nádoby na dva až šest týdnů - záleží na tloušťce stonků a velikosti listů. Roztok podle potřeby doplňujte. Stejně lze ošetřit i samostatné listy - celé se ponoří do roztoku s poloviční koncentrací na dva až tři týdny.

Autorka je spolupracovnicí redakce