Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sukulenty jsou asketové, kterým komfort škodí

aktualizováno 
- Sukulenty mají něco společného s velbloudy: nepromarní ani kapku vody. Veškerý příděl z občasných dešťů si uloží do zdánlivě nesmyslně tlustých listů a stonků. S takovou zásobou dokážou bez úhony přežít dlouhá období žízně. Na rozdíl od velbloudů, kteří jednou dojdou do oázy, však sukulenty musí počkat až do další nadílky nebeské vláhy.


Odborníci dělí sukulenty na tvrdé a měkké. Ty, které jsou na pohmat tvrdší, mívají tlusté polštářovité listy nebo ztluštělý stonek. Potřebují spoustu světla, zato se obejdou i několik měsíců bez vody. Jejich měkčí bratranci mívají plošší listy a se svými zásobami vody vydrží nanejvýš pár týdnů.

Světla není nikdy dost
"Sukulentům výborně vyhovuje prostředí panelových bytů, v němž si většina ostatních rostlin ani lidí zrovna moc nelibuje," říká Jaroslav Honc, majitel brněnské firmy Sukulent Honc. Velká okna propouštějící maximum světla, malé místnosti a suchý vzduch jim totiž připomínají jejich domovské polopouště.
Nejdůležitější životní potřebou je pro sukulenty světlo. V poušti, kde je zastíní snad jen občas supí křídla, na ně slunce praží po tři sta dní v roce dvanáct hodin denně. Proto i v bytě potřebují co nejslunnější stanoviště: na parapetu okna, a na léto se mohou přestěhovat na rozpálený balkon.
Jinak ovšem patří sukulenty k nejméně náročným rostlinám, jaké si lze představit. Mohou se tísnit v malém, mělkém květináčku naplněném chudou propustnou zeminou - směsí písku s jakýmkoli druhem hlíny. Květináč jako hrad, naplněný výživnou kompostovou zemí, by se jim dokonce mohl stát osudným: pokud totiž nestačí rychle vypít zálivkovou vodu a stojí ve vlhku, hrozí jim, že se do kořenů pustí plíseň.

Zalévat, až naprší a uschne
"Sukulenty vás v dobré pohodě přivítají třeba i po měsíční dovolené bez zálivky. Zcela flegmatické ovšem nejsou: postrachem pro ně je pečlivá babička s konvičkou," říká Jaroslav Honc.
Bylo by však chybou zapíchnout do květináče cedulku s nápisem "zalévat každou lichou středu". Zálivkový kalendář totiž pro sukulenty neplatí: na světle a teple potřebují víc vody než v chladném přítmí, jaké nastává v zimě. V sukulentové květomluvě je pozvánkou pro konvičku proschlá zem v květináči. Měkké sukulenty mohou dostat vody po třech dnech v "pouštním" substrátu, ty otužilejší, tvrdé, až deset dnů po vyschnutí.
Opravdu suché časy ovšem nastávají v zimě, kdy slunce vykukuje jen na několik hodin denně. Aby se vyrovnaly s nedostatkem světla, potřebují sukulenty také sníženou teplotu a skoro žádnou zálivku.

Skály a pouštní krajiny
Sukulenty, které jako sólisté vypadají nenápadně, ožijí, když je sesadíte do skupiny. I když každé seskupení vypadá jinak, při troše fantazie bude nakonec stejně připomínat buď krajinu, nebo skálu.
"Při sesazování je důležité dát dohromady druhy, které mají podobné nároky na světlo a na zálivku," upozorňuje Jaroslav Honc. "Laik, který se neporadí nebo nenahlédne do atlasu, nad svou skupinkou sukulentů obvykle po pár letech zapláče."
Seskupení, které připomíná pouštní krajinu, se sází do tři až šest centimetrů hluboké misky. Dominantní, vyšší rostliny nesmějí příliš stínit méně vzrůstným druhům, které tvoří podrost. Miska pojme množství substrátu. Je tedy zapotřebí vysadit rostliny hustě k sobě, aby z něj co nejrychleji dokázaly vysát zálivkovou vodou a netrpěly přemokřenými kořeny. Při výsadbě můžete nízkým podrostovým rostlinám ořezat kořenový bal, aby se jich do krajiny směstnalo co nejvíce. Jako dominanty se hodí sloupovité pryšce, aeonia nebo stromkovité crassuly.
Příbytek pro skalkovitě sesazené rostliny se pne strmě do výšky. Může jej tvořit buď jeden kámen s vyvrtanými či přírodně vytvořenými dírami, nebo několik kamenů sestavených k sobě. Aby jim to spolu slušelo, měly by ovšem patřit všechny k témuž druhu horniny - Jaroslav Honc doporučuje například tufit, pěnovec či svor. Při osazování nezapomeňte, že sukulenty mají rády stísněné komůrky - a pak už jim můžete začít vybírat místa. Nahoru se hodí tvrdé, světlomilné druhy, na bok mírně převislé a dospodu ty, které snesou více vody.
Na závěr dodává Jaroslav Honc radu: "Nemá cenu pokoušet se skamarádit sukulenty se živými kameny - litopsem. I když vypadají na první pohled podobně, jejich nároky se natolik liší, že jedny z nich by v takovém partnerství určitě strádaly."

Sukulentová květomluva
Povrch listů sesychá a svraskává: "Mám žízeň!"
Prodlužují se vzdálenosti mezi listy, stonky jsou tenké: "Více světla!"
Rostliny nerostou, vyvracejí se, hnijí: "Topím se!"
Pevné, kompaktní sytě zbarvené rostliny: "Všechno je, jak má být, porostu a budu kvést."

Stromkovité pachypodium s podrostem vytvořeným z haworthií.

Plochá rulová mísa se skalkami je osazena aeoniem se vzdušnými kořeny, crassulou, sacrocalisem a porticularií, podrost je haworthií a gastérií.

Tuto skupinu euphorbií v misce se svoru nazval Jaroslav Honc Skřítkové kolem Trollů.

Autor:
Nejčtenější

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer postavili dům z 800 vyřazených...
Geniální ve své jednoduchosti. Na domek stačilo 800 vyřazených palet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osm set dřevěných palet a postavili z nich plnohodnotný dům. Experimentální projekt je zdarma k vidění...  celý článek

Nákladná rekonstrukce statku se povedla.
Manželé zachránili historický statek u Broumova. Trvalo to šest let

Manželé Verstappenovi koupili rozpadlý statek z roku 1863 a vrátili jej zpět do života. Nákladná rekonstrukce se povedla. Historické detaily a původní...  celý článek

Na svažující se parcele je za domem navršený umělý kopeček, který umožňuje...
Rodina se usadila v nové vilce. Za domem má navršený umělý kopec

Mladý pár středoškolských učitelů Stephanie van Impe a Kevin De Leu a jejich dvě děti se loni nastěhovali do vysněného domu. Jejich vila stojí v belgickém...  celý článek

Novou fasádu si ÚPMD opravdu zasloužil. Výměna oken a střechy již proběhla.
Z luxusního sanatoria je největší porodnice. Ale mohl zde být hotel

Impozantní komplex budov pod hradbami Vyšehradu může někomu připomínat luxusní hotel, jinému palác. Sídlí zde však Ústav pro péči o matku a dítě, kde...  celý článek

De Vere House - rodný dům Harryho Pottera v anglickém Lavenhamu je na prodej.
Rodný dům Harryho Pottera se opět prodává. Je ze 14. století

Rodný dům Harryho Pottera v Lavenhamu je na prodej, a to za „pouhých“ 995 tisíc liber, tedy něco kolem 28,5 milionu korun. A jak přišla literární postava k...  celý článek

Další z rubriky

1
Stěhování bude s naším manuálem hračka. Klíčem je správný postup

Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z...  celý článek

Koncertní sál Disney Hall, který navrhl Frank Gehry.
Slavný architekt Frank Gehry svým domem sousedy pořádně naštval

Jméno Franka Gehryho si v České republice spojujeme s Tančícím domem v Praze, je jedním z jeho autorů společně s architektem Vlado Miluničem. Známých staveb...  celý článek

Podlahu kryje bíle olejovaný katrovaný dub. Na přelakovaných oknech zůstaly...
Barevný dům se jim časem okoukal, teď si libují v přírodních odstínech

Život v bytě nepřipadal pro Šárku a Láďu v úvahu. Než si vybudovali vytoužený rodinný dům se zahradou na okraji lázeňského města v Čechách, bydleli střídavě u...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.