Laik může při snaze o neotřelé kombinace nechtěně sklouznout k lacinému výsledku.

Laik může při snaze o neotřelé kombinace nechtěně sklouznout k lacinému výsledku. | foto: Dreamstime

Styly interiéru: jak vybrat ten pravý?

  • 2
V jakém stylu hodláte zařídit interiéry svého nového bytu nebo domu? Lpíte na tradicích, milujete retro nebo raději sáhnete po ultramoderním stylu? Možná stojíte jaksi "bokem" a toužíte po vlatním, zcela individuální stylu. A jak si vlastně se stylem bydlení poradit?

Aby interiéry působily přirozeně a harmonicky, měly by být koncipovány optimálně v jediném (převládajícím) stylu.

Vzájemné míchání různých stylů je poměrně náročné a dobrý výsledek závisí na citlivosti a zkušenosti jeho autora, nejlépe profesionálního bytového designéra.

Laik může při snaze o neotřelé kombinace snadno nechtěně sklouznout k lacinému až kýčovitému výsledku.

Proto pro něj zůstává nejjistějším postupem prostudovat pravidla jednoho pečlivě vybraného stylu a držet se jeho tvarosloví, osvědčených prvků a barevných schémat.

Začněte tedy tím, že si ujasníte, jaký styl interiéru je vám nejbližší. Velkou pomoc v tomto směru nabízí studium odborné literatury, a především časopisů s tematikou bydlení a designu.

Rozhodně se neomezujte pouze na tuzemský tisk a neváhejte se inspirovat francouzskými, německými či italskými tituly, které do vašeho hledání vnesou zajímavé a neotřelé impulsy.



V první fázi shromažďujte dokumentaci k interiérům, které vás oslovují, a ve finále korigujte své představy s ostatními členy rodiny.

Pokud máte vybraný a všemi odsouhlasený styl, barevnost, materiály a doplňky z něj do značné míry vyplývají.

Při návrhu konkrétního barevného řešení je však bezpodmínečně nutné zohlednit také světovou orientaci místnosti, přístup a množství denního světla, osobní barevné preference jejího budoucího uživatele a výsledek podřídit zvolenému stylu.

S ilustračními fotografiemi a předběžnou představou barevného konceptu pak konečně můžete vyrazit do obchodů a vzorkoven prozkoumat trh.

Čistota stylu
Ať už jste si vybrali jakýkoliv styl, držte se jeho linie a pravidel. Nejsnadnější je zorganizovat zařizování celé místnosti či vymezeného prostoru najednou. Postupné zařizování s sebou přináší řadu skrytých rizik.

Nejčastěji je to nekoncepčnost dispozičního uspořádání, které negativně ovlivňuje funkci a budoucí provoz místnosti.

Obvykle je to současně nesourodost vybavení násobená různorodými nahodile nakupovanými doplňky. Snažte se proto odolat pokušení v obchodech s dekoracemi a nenakupujte hned všechno, co vám padne do oka.

Vydržte až do finále, kdy je základ interiéru tvořený nábytkem, textilem a svítidly hotov a doplňky tvoří finální tečku za celým procesem.

Každý nábytkový solitér, jednotlivá svítidla, textil i doplňky by měly respektovat původní záměr, ctít styl a zapadat do rámce zvoleného barevného konceptu.

Vytvořte si svůj vlastní styl bydlení

V procesu zařizování, který trvá dlouhá léta, je velmi náročné udržet kontinuitu a naplňovat trpělivě originální návrh.

Ať už zařizujete interiér najednou nebo postupně, pro čistotu stylu můžete udělat dvě věci. Samozřejmostí je studium jeho charakteristik, způsobu zvládání prostoru, typických barevných kombinací, obvykle používaných materiálů a akcentů.

V neposlední řadě je to ale také nezbytná sebekázeň, která vás při výběru a nákupech vede po předem zvolené linii bez zbytečných zacházek a objížděk.

Vaším cílem je stylový interiér, který bude působivý svou jednoduchostí a čistotou, nikdy by neměl být přeplněný nábytkem ani doplňky.

Osvědčená hesla "v jednoduchosti je krása" a "méně je více" platí při navrhování interiérů dvojnásob! Pokud si nejste jisti vlastními schopnostmi a citem, obraťte se s důvěrou na bytového architekta, designéra nebo renomované dekoratérské studio.

Doplňky
Ovšem také na doplňcích a zdánlivých maličkostech, jakými jsou bytový textil, květiny a dekorace, velmi záleží.

Nejsou jen pověstnou třešničkou na dortu, jsou to právě detaily, které "dělají" interiér. Pro každý styl jsou charakteristické určité materiály, látky, vzory a barevnost.

Při výběru textilu je vhodné nechat se inspirovat profesionálně koncipovanými interiéry publikovanými v odborné literatuře a volit barevné kombinace, které jsou vyzkoušené, harmonické a blízké vašemu vkusu.

Odbornou radu a případně i náčrtek řešeného prostoru ve variantách by vám měli nabídnout v každém větším dekoratérském studiu.

Pokud si nejste jisti výběrem interiérové zeleně, neváhejte se obrátit na květinové studio. Vhodnou rostlinu včetně nádoby vám pomohou vybrat s ohledem na orientaci místnosti, polohu zeleně ve vztahu ke zdroji světla, teplotu a vlhkost v interiéru, přičemž respekt zvoleného stylu je samozřejmostí.

Nadbytek doplňků, suvenýrů a bytových dekorací způsobuje ve většině domácností problém. Snad každý si s nenápadně přibývajícími lety nese životem neustále se rozrůstající sbírku předmětů, se kterými ho pojí vzpomínky a citové vazby.

Může jít o první malůvky dětí, umělecká díla různé hodnoty, nevkusné osobní dárky nebo zděděné rodinné stříbro.

Vytvořte si svůj vlastní styl bydlení

Ať už jste se ve svém domě rozhodli prezentovat z této často různorodé sbírky cokoliv, zajistěte každému doplňku dostatek prostoru, který mu vytvoří vhodné pozadí, na němž nejlépe vynikne.

Do velkorysého prostoru můžete směle zvolit rozměrné doplňky - vzrostlé solitérní květiny, monumentální obrazy, vysoké vázy a široké mísy.

Ale ani malý prostor nezahlcujte přílišným množstvím drobností a raději zvolte méně tvarově či barevně atraktivních doplňků.

Jediné výraznější solitérní květiny se nemusíte vzdávat ani v nevelké místnosti, pouze zvolte rostlinu přiměřeného vzrůstu a struktury, která prostor příliš opticky nezaplní.

Neo-stylovým interiérům budou slušet rozměrné olejomalby v těžkých zdobených zlacených rámech a solitérní sochařská díla, moderní interiér vhodně doplní akvarely či grafické listy v subtilních rámečcích.

Umělecká díla, předměty z rodinných sbírek, obrazy, grafiky i fotografie instalované na stěnách vypadají nejlépe sdružené do skupinek.

Graficky či organicky uspořádané celky vhodně propojí jednotné téma, žánr, barevnost, způsob adjustace či materiál rámečků.

Prohřešky
Mezi nejčastější prohřešky při zařizování interiérů napříč všemi styly patří přeplněnost prostoru nábytkem i doplňky.

Proti nechtěnému hromadění věcí v domácnosti by měl pomoci pravidelný a především nekompromisní úklid a třídění vlastněných věcí.

Po vyřazení všeho nadbytečného se výrazně uleví nejen vám, ale především celému domu. Teď teprve můžete začít plánovat důkladnou reorganizaci všeho, co vám doma po radikálním úklidu zbylo.

Nežli úložným nábytkem rovnoměrně zaplňovat všechny místnosti v domě, snažte se větším a objemným skříním vymezit - nejlépe už v projektu - samostatné místnosti.

V nich se pak skladované předměty, šatstvo nebo knihy prakticky kumulují a odlehčují ostatním prostorům v domě či bytě.

Předsíně, šatny a komory můžete výhodně vybavit sériově vyráběným nábytkem, který nabízí mnoho kompozičních variant uspořádání díky širokému výběru dílčích prvků.

Velmi výhodným a zcela nenápadným řešením je vestavba úložných prostor do nik nebo výklenků. Nábytek vestavěný na míru je velmi elegantní a uměřený, ačkoliv pojme značné množství věcí.

Vytvořte si svůj vlastní styl bydlení

Čistá plocha jednoduchých hladkých dvířek nejlépe souzní s minimalistickým pojetím interiéru, ale stejně dobře doplní každý styl.

Svým nenápadným vzhledem neruší ostatní vybavení a zařízení místnosti, kterému vytváří decentní neutrální pozadí.

Při reorganizaci systému skladování v domácnosti se nevyhneme ani citlivým věcem jako jsou suvenýry z cest, drobné dárky od přátel či památeční předměty po prarodičích, tvořící často velmi nesourodé ba nevkusné společenství.

Oddělte z něj pouze několik nejmilejších předmětů a vyberme jim dobře viditelné místo odpovídající jejich důležitosti, na kterém se s nimi budeme denně těšit.

Ostatní předměty, na kterých vám záleží, ale nechcete je mít denně na očích, pečlivě uložte do krabic, aby zbytečně nekazily dojem volného prostoru v interiéru, který po generálním hloubkovém úklidu viditelně "vydechne".

Všeho, s čím vás nepojí citová vazba, se bez dlouhého otálení zbavte a interiér citlivě doplňte minimálním množstvím doplňků, které s jeho stylem rezonují.

Okna a textil
Dalším častým "stylovým" prohřeškem jsou v mnoha domácnostech okna. Okno stejně jako dveře je nedílnou součástí interiéru a spolu s nábytkem, osvětlením a vnitřním vybavením spoluvytváří jeho atmosféru.

Bez ohledu na styl interiéru (který zpravidla není nijak zvlášť vyhraněný) však na parapetech oken často stojí množství nesourodých květináčů se zelení rozdílné velikosti, kvality i barevnosti.

Ta se v interiéru neuplatňuje, protože je od něj důsledně oddělena záclonou. Stále velmi oblíbené hustě řasené či výrazně vzorované záclony zavěšené na těžkopádné dřevěné garnýži zbytečně ubírají interiéru denní světlo a zdaleka nejsou univerzálním řešením.

Ke každému stylu se hodí zcela jiné pojetí dekoračního bytového textilu, a proto je třeba vzdát se obvyklých schémat a okna - jako nedílnou součást celého interiéru - pojednat opravdu stylově.

K venkovskému stylu se nejlépe hodí dřevěné či kované garnýže s ozdobnými koncovkami a čistě přírodní látky v pastelových odstínech, případně zdobené klasickou kostkou, jemným proužkem či romantickým květinovým vzorkem.



K historizujícímu stylu zvolíme dekorativní profilované garnýže nebo dřevěné či mosazné tyče doplněné bohatě řasenými těžkými a kvalitními látkami, zdobenými střapci a vázačkami.

Při výběru vhodné látky na závěsy můžeme volit mezi velmi luxusními materiály, vnášející do interiéru přirozenou noblesu a decentní lesk, jako jsou například samet, brokát, taft nebo přírodní hedvábí.

Moderní minimalistický interiér naopak vyžaduje strohé, jednoduché a elegantní řešení. Mohou jím být dřevěné žaluzie nebo barevné rolety doplněné jednoduchým závěsem. Látky působí především svou strukturou a jejich účinnost se násobí využitím jednotně koncipované kolekce.

V interiérech osvětlených řadou francouzských oken denní světlo příjemně změkčí několik vodorovně posuvných panelů v různých odstínech s různým stupněm transparence.

Etno styl vám uvolňuje ruce k odvážným a nečekaným kombinacím sytých barev a graficky výrazných vzorů.

Svítidla
Také způsob osvětlení interiéru úzce souvisí se stylem. Při výběru vhodných svítidel mějte na paměti nejen optimální typ a světelný výkon zdroje pro konkrétní pozici, ale také vzhled.

Dobře umístěné, přiměřeně veliké, dostatečně svítící stylové svítidlo dokáže povznést celý interiér a stát se jeho ústředním bodem, doslova srdcem.

To platí především v historizujících, romantizujících a retro interiérech s vyšším stropem, kde najdou uplatnění výrazné víceramenné lustry.

Rozměrná moderní svítidla se stínidly jednoduchých geometrických tvarů jsou však stejně působivá a svou monumentalitou lehce ovládnou celý osvětlovaný prostor.
Nejčastějším nedostatkem v současných domácnostech je podcenění potřebného světleného výkonu, které vede k nepříznivému podsvícení prostoru.

Potemnělé až pošmourné interiéry působí vždy neupraveně a nevlídně. Naopak přesvícení nejenže eliminuje tmavé kouty, ale prostor účinně opticky zvětší - stěny i podlaha jsou světlejší, čistší a velkorysejší.

Obývací stěna

Toto pravidlo platí bez větších výjimek pro většinu interiérů bez ohledu na jejich styl. Další rozšířenou chybou je volba nevhodného typu svítidla.

Pod vysokým, elegantním stropem zdobeným po obvodu bohatými štuky nebo měkce tvarovanými fabiony se pak doslova krčí přisazené nástropní svítidlo nebo lišta se směrovatelnými reflektory. I při vhodně dimenzovaném světelném výkonu je výsledná svítivost značně omezena špatnou pozicí zdroje.

Stejnou chybou je instalace poměrně velkých svítidel s delším závěsem do místností s minimální světlou výškou.

Jejich stínidlo nejenže překáží nejvyšším členům rodiny v přirozeném pohybu, ale celý prostor nepřiměřeně opticky zaplňuje.

Po osazení přisazeného nástropního svítidla nebo zabudovaných světel do sádrokartonového podhledu se nízká místnost opticky zvětší, a především zvýší.

Decentní způsob nasvětlení svítidly zabudovanými do stěn a podhledů se správně zvolenými světelnými zdroji se hodí ke každému stylu: s moderním souzní, s ostatními příjemně kontrastuje.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 1/2008.