Štukování

Štukování | foto: Central group

Štuky nanášeli zedníci ručně

  • 12
V dnešním pokračování seriálu o výstavbě nového rodinného domu v Průhonicích se vrátíme dovnitř domu. Před nedávnem jsme sledovali, jak vznikají hrubé omítky. Nyní se zaměříme na omítky štukové.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Stejně jako v převážné většině jiných staveb developer pro vnitřní omítky tohoto rodinného domu 6+1 zvolil typ dvouvrstvých vápenocementových štukových omítek.

Než začali zedníci nanášet štuk, museli nechat zrát dva týdny hrubou omítku.

Připomeňme, že veškeré hrubé omítky v rodinném domě Progres 8 byly provedeny pomocí strojní omítačky, a to tak, že nejdřív se omítly svislé pruhy (tzv. platle), které se srovnaly do svislice a do roviny.

Následně se omítly všechny plochy a po zatuhnutí se pomocí hliníkových latí srovnaly do požadované rovnosti. Pro omítání vnitřních hrubých omítek stavebníci použili suchou maltovou směs, na rohy systémové rohové lišty a u oken zakončovací plastové lišty.

Zatímco hrubou omítku provedli stavebníci pomocí strojní omítačky, štukovou omítku již zedníci nanášeli ručně - ocelovými, plstěnými a molitanovými hladítky.


Jak na štukovou omítku
Na hrubou omítku nanesli řemeslníci slabou vrstvu štuku - ručně pomocí ocelových hladítek. Tloušťka nanesené vrstvy byla zhruba 1 - 2 milimetry. Konečná úprava této vrstvy se provedla po dostatečném zavadnutí hmoty plstěnými a molitanovými hladítky.

Kouty místností se upravovaly speciálními hladítky. Při stáčení hladítky se povrch musel skrápět. Při štukování stropu v prvním nadzemním podlaží museli stavebníci zhotovit montážní lešení.

Finální štuková vrstva se prováděla ze suchých maltových směsí, které po rozmíchání s vodou vytvořily homogenní pastovitou směs.

Jakou vrstvu nanést
Vnitřní štukové omítky plní především estetický a hygienický účel. Proto je třeba při jejich provádění dbát na rovinatost a kvalitu provedení. Podklad musí být dostatečně rovný, vyzrálý a pevný. Je vhodné jádrovou omítku zdrsnit. Štukové omítky se nanáší pouze malá vrstva (do 2 milimetrů).

Pozor! Pokud by někdo chtěl větší vrstvou štuku vyrovnávat nerovnosti až několikamilimetrové, v těchto místech omítka popraská a ztratí soudržnost s podkladem.


Savá jádrová omítka se musí před nanesením vrstvy štuku navlhčit. Pokud se v jádrové omítce objeví trhliny, je třeba tyto trhliny vyspravit a zkontrolovat, zda není narušena přilnavost ke zdivu.

Jak se kontrolují omítky
Štukové omítky se kontrolují dvoumetrovou příložnou latí a mohou vykazovat 2 - 3milimetrové odchylky od rovinnosti v závislosti na typu místnosti. V místech osazení obložkových zárubní a v koutech místností je třeba dbát na absolutní rozměrovou souměrnost provedených omítek.

Omítky nesmí vykazovat nerozfilcované plochy, viditelné tahy hladítkem a prázdná místa s viditelnou jádrovou omítkou. Plocha musí být hladká, celistvá, bez výkvětů. Před malováním je vhodné ještě štukovou omítku lehce přebrousit. Plochy se štukují vcelku, protože při dodatečném napojování k již vytvrdlé vrstvě se musí vynaložit značné úsilí a dovednost, aby styk byl neznatelný.

Pokud stavíte sami

Pokud stavíte svůj nový domov sami, takzvaně svépomocí, radí odborníci, abyste dbali na to, že podklad pod omítku musí být co možná nejrovnější. Dírky a prohlubně vyplňte maltou, velké trhliny vyspravte a ponechte zatvrdnout alespoň pět dní.

Pokud vám ze zdiva vystupují jiné materiály (ocel, beton, dřevo, polystyren), musíte je překrýt drátěnou nebo sklotextilní síťovinou tak, aby zasahovala alespoň 10 centimetrů přes cihelný podklad. Podklad musí být suchý a vodoodpudivý, musí být také čistý. Pro vnitřní omítky je nutné podklad řádně provlhčit.