Štuk se nenosí, barvy ano

- Co jsou pro děti Vánoce, to je pro domácího kutila jaro. S větší či menší chutí se mění na lakýrníka a malíře, protože jarní sluníčko nemilosrdně odhalí každou zašedlou stěnu či oprýskávající rám dveří. Nic proti tomu. Časy a hlavně materiály se však za posledních pár let natolik změnily, že je třeba pečlivě zvážit, zda nebude lepší obrátit se na odborníky. Když ne o provedení práce, tak alespoň o radu.
Situace na trhu je dnes dokonce taková, že některé materiály nelze běžně koupit, pořídit nemusí ani specializovaná firma. Podmínkou totiž není solventnost spotřebitele, ale proškolení od výrobce. Tak se firmy vyrábějící speciální přípravky chrání před neumětely, kteří by neodbornou aplikací mohly poškodit jejich dobré jméno. „Protože nabízíme dlouhou záruku, nemůžeme riskovat, že zákazník nedodrží například technologický postup, vysvětluje Josef Němec z firmy Düfa Color Praha, „buď spotřebitele proškolíme - pokud jde o firmu - nebo nabídneme zákazníkovi materiál včetně provedení práce.
ZAPOMEŇTE NA VÁPNO I KLIHOVÉ BARVY
Dnes se už mění i tak tradiční práce, jakou je malování. Odborníci doporučují nahradit štukové omítky stěrkami. „Zeď, a to i panelová po stržení tapet, se pečlivě vytmelí vyrovnávacím kytem a pak se vystěrkuje, radí Josef Němec, „většina štuků se totiž začne časem loupat, což znají nejlépe obyvatelé panelových bytů, ale stěrka zůstane na zdi ‘jednou provždy’. Stěrku stačí dobře obrousit pomocí papíru s hrubostí 100 až 120. Jedinou nevýhodou této úpravy zdí je vysoká prašnost, zato však už nikdy nebudete muset ze zdi před malováním škrábat starou malbu.
Na vytmelení velkých nerovností je vhodný například přípravek Hobi Kit, který je schopen zakrýt spáry hluboké až pět centimetrů. Jako stěrka poslouží například výrobek s označením Nivelin. Pokud se rozhodnete, že všechnu práci raději necháte odborníkům, počítejte s tím, že za vytmelení a vystěrkování metru čtverečního zaplatíte kolem 90 až 110 korun.
Na takto připravenou zeď, jež je dokonale hladká, se používají disperzní akrylátové barvy, nikdy ne vápno nebo klihové barvy. Použité přípravky by měly být minimálně otěruvzdorné, nabízejí se však i omyvatelné typy. Za malování od profesinálů zaplatíte podle použitého materiálu kolem 20 až 50 korun (pokud je nutné zeď škrabat a opravovat) za metr čtvereční.
Pokud malování nesnášíte - hlavně úklid a stěhování s ním spojené - máte možnost zvolit takzvaný benátský štuk neboli imitaci mramoru. „Na zeď s perfektně udělanou stěrkou se nanáší speciální materiál od italských firem, který se pečlivě vyhladí, vysvětluje Josef Němec, „pokud se povrch ještě navoskuje, je zeď nejen dokonale hladká a lesklá, ale také omyvatelná. S malováním pak máte vystaráno doslova na věky. Metr čtvereční takto upravené plochy přijde asi na 600 až 800 korun. Finančně méně náročnou variantou je „patinování , jež imituje staré zdi. Cena se pohybuje kolem 250 korun za metr čtvereční.
NEBOJTE SE BAREV
Doby, kdy vrcholem malování byla linka a váleček, jsou už naštěstí dávno pryč. Pak přišlo obdobní tapet a po nich příklon k bílým, čistým stěnám. Není divu. Neutrální bílá barva dokáže ze všech barev nejlépe odrážet světlo, navíc působí dojmem čistoty, lehkosti a prostoru. Díky tomu i malá místnost - a těch je v panelových bytech více než dost - působí větším a vzdušnějším dojmem. Umožňuje tak dobře vyniknout tvarům starožitného nebo jinak zajímavého nábytku. Pokud jí však bude v místnosti příliš, mohou vás začít bolet občas oči. „Barev na zdi se nemusíte bát, naopak, v interiéru mohou vytvořit velmi zajímavou atmosféru, tvrdí architektka Šárka Daňková z bytového studia Megaron, „jen málokdo si ostatně cíleně vytváří totálně ‘čistý’interiér, aby na bílých stěnách vyniklo ostatní zařízení. Většinou je to nedostatek odvahy a nejistoty, jakou barvu zvolit. Architektka Daňková upozorňuje na to, že barvy se nevybírají tak, že píchnete prstem do vzorníku s barvami, ale je třeba respektovat další zařízení pokoje. Vyjít lze třeba z barvy kvalitního koberce, ale také závěsů nebo barevné výplně dveří. Samozřejmě záleží na tom, k čemu bude místnost sloužit.
„Je pravda, že pro váhavého zákazníka je nejpřesvědčivější vidět použití barvy v reálném prostředí, nikoliv jen na papírové skice, říká Šárka Daňková. Proto si také při zařizování vzorového domu v Újezdu nad Lesy, kam přicházejí zájemci o bydlení v této lokalitě, vymohla narušení tradičního přístupu. Nestačilo jí „zabydlet dům nábytkem, ale ve většině prostoru použila také barevnou malbu, koberce i další bytový textil. Reakce návštěvníků jasně ukazují, že tato netradiční a zejména praktická prezentace barevného interiéru ovlivní člověka mnohem více než ústní přesvědčování.
Jediné, kde by bílá barva měla zůstat, je strop. Právě pro odraz světla a vzdušnost, která je u nízkách stropů s výškou kolem 255 až 262 centimetrů velmi důležitá.
CO OVLIVNĺ VÝBĚR
Všeobecně platí, že oranžová a žlutá jsou barvy evokující optimismus a radost ze života, modrá symbolizuje klid - proto se také často používá do ložnic.
S barvami je také spojován pocit chladu a tepla, protože působí na krevní oběh. Proto je tak důležité rozdělení na teplé a studené barvy. V místnosti vymalované červenou barvou vám stoupne tělesná teplota, v modrém pokoji teplota poklesne. Rozdíl ve vnímání může být až sedm stupňů Celsia. To je důsledek energetického záření barev. Na podlahy se tak nejčastěji používají teplé hnědé a béžové odstíny, protože od nohou se vnímá pocit chladu nejintenzivněji. Vedle tepla vyvolávají na podlaze hnědé odstíny také pocit stability.
Pomocí barev je možné také prostor opticky zvětšit, zmenšit či prodloužit. Například tmavý strop sníží výšku místnosti a zároveň zúží prostor, tmavá stěna na konci zkrátí dlouhý pokoj, chladné odstíny modré prodlužují vzdálenost a stěny i strop pak ustupují do pozadí. Použitím jednotné barvy na podlahu ve všech místnostech se prostor opticky zvětší, což je důležité zejména u malých bytů.

Malířská štětka je v současnos téměř zapomenuta - malíři si oblíbili válečky všech druhů a velikostí.