STUDNA

STUDNA

Studny: sedm velkých problémů

  • 1
Nový zákon o studnách se blíží. Máte studnu či septik a nevíte si rady s povolením? Odmítá vám úřad pomoci nebo komplikuje povolovací řízení? Poradíme vám, jak postupovat.

Chcete vědět více?

Čtěte STUDNY SPECIÁL. Vychází ve středu
13. června.

+ formulář na povolení studny zdarma

+ podrobný návod, jak dát všechno rychle do pořádku

I když se vás netýká problém s končícím povolením na studně nebo septiky, patáliím s vodou se ani tak nemusíte vyhnout. V následujícím přehledu častých potíží můžete najít řešení vhodné právě pro vaši situaci.

Chybí povolení

Nemáte ke studni, septiku, čističce, žumpě nebo čerpadlu v rybníku žádné povolení. Zřídili jste je buď načerno, nebo koupili pozemek, ale nedostali k nim doklady.

Řešení: K čerpadlu v rybníku potřebujete povolení k odběru povrchové vody, ke všem ostatním vyjmenovaným stavbám stavební povolení, ke studni navíc povolení k odběru podzemní vody, k septiku a čističce povolení k vypouštění odpadních vod. Čím dříve si povolení obstaráte, tím lépe. Pokuty hrozí jen teoreticky, úřady je nedávají. Nedostanete je ani za předchozího majitele. Při koupi pozemku dbejte na to, abyste studnu či septik získali i s potřebnými povoleními.

Studna neznámého stáří

Nepodařilo se vám zjistit, jestli je studna starší, nebo mladší než z roku 1955, takže nevíte, zda potřebujete povolení.

Řešení: Stáří studny lze zjistit například ze svědectví pamětníků, ze starých dokladů, v nichž je o studni zmínka, z historických map. Hledat můžete i v obecním archivu. Pokud však nic ke zjištění stáří studny nepomohlo, povolení neřešte. V případě kontroly, jejíž pravděpodobnost je velmi malá, by musel úřad dokázat, že studna pochází z pozdějšího období než z roku 1955, aby po vás mohl chtít povolení. Když se to nepovedlo vám, zřejmě i úředník těžko uspěje, a tak mávne rukou.

Není jasné, jestli máte studnu

Máte na zahradě prohlubeň v zemi, z níž čerpáte vodu, ale nevíte, jestli je to studna, a zda tedy potřebujete povolení.

Řešení: Studna je vodní dílo, které slouží k čerpání podzemní vody. Tedy vody, která do prohlubně natéká z půdy, nikoliv shora. Studna je také vybudovaná stavební technologií, za použití stavebních materiálů, například skruží. Může být kopaná nebo vrtaná, v podobě trubky zatlučené do země nebo jímky vybudované u pramene. Ve všech těchto případech je nutné povolení k odběru podzemních vod.

Voda používaná i k podnikání

Studnu používáte hlavně pro domácnost, ale také pro podnikání.

Řešení: Jakmile vodu ze studny jen částečně využíváte k podnikání, měli byste ji mít povolenou i k tomuto účelu a vztahuje se na vás i nutnost nechat si povolení prodloužit.

Vodu čerpá více lidí

Vodu ze studny odebírá více chatařů a nevíte, kdo musí mít jaké povolení.

Řešení: Studna je zřejmě na pozemku jednoho z odběratelů. Pokud je pouze jedno čerpadlo a jedno potrubí, odkud se voda rozvádí, majitel pozemku by měl mít stavební povolení i to k odběru vody a smluvně by měl vodu poskytnout dalším odběratelům. Pokud však každý z odběratelů má své čerpadlo a své potrubí, všichni by měli mít vlastní povolení k odběru vody.

Úřad nepovolí vypouštění

Úřad vám nechce povolit vypouštění odpadní vody do kanalizace. Anebo vypouštění nepovolí vůbec.

Řešení: Podle zákona není možné vypouštět odpadní vodu ze septiku nebo čističky do kanalizace. Pokud je to kanalizace napojená na velkou čistírnu odpadních vod, svou odpadní vodu můžete odvádět přímo do ní, septik ani vlastní čističku nepotřebujete. V jiném případě můžete vypouštět pouze přímo do země nebo do povrchové vody. Pokud vám úřad nepovolí vypouštění vůbec a nařídí bezodtokovou jímku, musí k tomu mít pádný důvod, například že se váš pozemek nachází v chráněné oblasti nebo u zdroje pitné vody.

Úředník dělá problémy

Úředník zdržuje vyřizování povolení, vyžaduje věci, které nejsou nutné. Anebo odmítá vyřešit váš problém se sousedem.

Řešení: Na konkrétního úředníka si můžete stěžovat u jeho nadřízeného, tedy vedoucího odboru nebo tajemníka úřadu. Když to nepomůže, obraťte se na krajský úřad, případně na ministerstvo zemědělství (u čerpání vody) nebo ministerstvo životního prostředí (vypouštění odpadních vod). Pokud úřad odmítá řešit vaši stížnost na souseda, můžete se s ní obrátit také na Českou inspekci životního prostředí.


1. červenec se blíží

Do konce června je možné nechat si prodloužit povolení k čerpání či vypouštění vody, jinak by od začátku příštího roku přestalo platit. Tento termín se však nevztahuje na všechny.

Koho se týká

* Majitelů studní s povolením k čerpání vody, kteří je využívají pro podnikání.
* Majitelů bytových domů, včetně družstev a společenství vlastníků, kteří čerpají vodu ze studny a mají k tomu povolení.
* Všech majitelů septiků a čističek s povolením k vypouštění odpadních vod, včetně domácností.
* Všech včetně domácností, kdo odebírají povrchovou vodu pomocí technického zařízení a mají k tomu povolení.

Koho se netýká

* Majitelů povolených studní, které jsou využívány pouze pro domácnost – povolení není třeba prodlužovat, platí až do data na nich uvedeného. Studny starší roku 1955 jsou povoleny i bez papírového dokladu, což platí i nadále.
* Majitelů studní, zařízení na čerpání povrchové vody, septiků a čističek, jimž chybí povolení – můžou si ho vyřídit kdykoliv, žádné datum zde nehraje roli.
* Majitelů studní, které se nepoužívají – ti nemusí mít povolení vůbec.
* Těch, kdo odebírají povrchovou vodu bez technického zařízení, například chodí s vědrem k potoku – nemusí mít povolení.
* Majitelů bezodtokových žump – k žumpě není třeba povolení k vypouštění odpadních vod. Platnost stavebního povolení nemá žádné časové omezení.

Kdo prodloužení vydává

Prodloužení vydávají vodoprávní úřady – odbory životního prostředí na větších radnicích. Na který vodoprávní úřad zajít, zjistíte na obecním úřadě, na www.zanikpovoleni.cz či portal.gov.cz nebo ve vyhlášce ministerstva vnitra č. 388/2002 Sb.

,