I nejdražší pokoje na kolejích jsou levnější než ubytování v soukromí. Ilustrační foto.

I nejdražší pokoje na kolejích jsou levnější než ubytování v soukromí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Studenti v Praze chtějí kvalitnější ubytování na kolejích. Vysoká cena jim nevadí

  • 42
Vysokoškolští studenti v Praze mají zájem i o kvalitnější a dražší ubytování na kolejích. Cena za jednolůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením a přípojkou na internet přitom může být až dvojnásobná ve srovnání s běžným kolejním bydlením.

Ceny za ubytování na kolejích Vysoké školy chemicko-technologické, která má 1 600 lůžek, se podle kvality pohybuje zhruba od 80 do 130 korun.

"Poptávka se posouvá do kvalitnějšího ubytování, kritérium ceny je na druhém místě," řekl Stanislav Starý ze Správy účelových zařízení kolejí VŠCHT. Za jednolůžkový pokoj s vlastním záchodem a koupelnou studenti zaplatí 139 korun za den. Za bydlení ve třílůžkovém, kde se o záchod a koupelnu dělí s dalším pokojem, platí 77 korun.

Také studenti Vysoké školy ekonomické v Praze, kterým škola nabízí přes 4 600 lůžek, mají podle mluvčího Jana Martina Rolence zájem i o nejdražší kolejní bydlení v rekonstruovaných jednolůžkových pokojích. Stojí přibližně od 100 do 110 korun za den, zatímco nejlevnější ubytování je ve tří a čtyřlůžkových pokojích bez vlastních toalet, kde ceny začínají na 51 korunách.

V ceně internet i posilovna

I nejdražší pokoje jsou ale podle Rolence levnější než ubytování v soukromí. Podle něj studentům vyhovuje také to, že na kolejích mají v ceně nebo za drobný poplatek některé služby, za které by při ubytování v soukromí museli hodně doplácet.

Jde například o vysokorychlostní internet nebo posilovnu. "Navíc od ceny kolejného je třeba také odečíst ubytovací stipendium, na které mají nárok studenti, kteří nemají trvalé bydliště v místě sídla školy," dodal Rolenc.

Všechny oslovené školy také uvádějí, že se snaží postupně zvyšovat kvalitu ubytování. Například Univerzita Karlova, která má k dispozici přes 13 000 lůžek, letos plánuje opravy za desítky milionů korun. Také na Univerzitě Karlově se cena za jedno lůžko a den liší podle kvality a umístění koleje, podle Kláry Hamanové z odboru vnějších vztahů je to zhruba od 67 do 155 korun.

VŠE v minulých letech rekonstruovala celé bloky kolejí například na Jarově, podle Rolence investice směřovaly i do výměn oken, zateplení budov a úpravy okolí kolejí.

VŠCHT podle Starého postupně zvyšuje kvalitu ubytování tím, že při rekonstrukcích snižuje počet lůžek na pokojích. "Zvyšuje se rovněž kvalifikace zaměstnanců, snaha je zapojit do práce na kolejích mladší jazykově vybavené zaměstnance. Postupně se začíná uplatňovat ‚klientský‘ přístup," uvedl Starý.

Podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání studuje na veřejných i soukromých školách v hlavním městě 119 228 studentů z Česka a 17 292 cizinců. Poslední údaje, které ÚIV o kapacitě kolejí v Praze má, jsou z akademického roku 2007/2008. Tehdy vysoké školy nabízely 26 599 lůžek.

Celkově v ČR podle údajů z akademického roku 2007/2008 studovalo na vysokých školách 344 180 lidí, kteří měli k dispozici 66 078 lůžek na kolejích.