Studentka Fakulty architektury ČVUT při prohlídce interiérů Mattoniho vily

Studentka Fakulty architektury ČVUT při prohlídce interiérů Mattoniho vily hledí na propadlé stropy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Studenti architektury viděli zkázu Kyselky. Navrhnou, jak lázně využít

  • 1
Studenti Fakulty architektury ČVUT pod vedením profesora Václava Girsy navštívili ve čtvrtek areál chátrajících lázní v Kyselce. Pokusí se navrhnout možnosti budoucího využití památkově chráněných objektů. Na jejich záchraně bude pracovat nová obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

Jak obnovit areál zchátralých lázní v Kyselce, aby opět ožil návštěvníky jako za časů Heinricha Mattoniho, i když už se doba tehdejší prosperity lázní nejspíš nikdy nevrátí?

Odpověď na tuto otázku začínají hledat kromě nových majitelů zchátralých budov a zarostlých pozemků z obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka také studenti Fakulty architektury ČVUT pod vedením profesora Václava Girsy. 

Při své čtvrteční návštěvě si byli prohlédnout Mattoniho vilu, pavilon Ottova pramene a budovu bývalé restaurace.

"Jsem z Karlových Varů a tak jsem měla představu, že areál bude ve špatném stavu. Teď teprve vidím v jak moc špatném stavu je a jsem z toho zklamaná. Doufám, že v rámci studentských prací vzniknou nápady, jak vytvořit místo, kam budou zase jezdit lidé," věří studentka Alice Trnková.

Například Mattoniho vila byla skvostným, bohatě zdobeným objektem, jehož monumentalitu dodnes připomínají čtyři mohutné sloupy ve vstupní místnosti. Značná část stropů je už ale nenávratně zničena. Dřívější pokusy zabránit vodě, aby protekla dovnitř, připomínají cáry modré plachtoviny na zbytcích střech.

"Sedm studentů Fakulty architektury zpracuje v rámci ročníkové práce téma, ve kterém se budou zamýšlet nad využitím prostor, které si prohlédli. Počítáme, že vznikne řada dobrých nápadů i ty, které ukáží, kudy cesta nevede. Každá budova musí mít mít své využití," poznamenal předseda správní rady Lázní Kyselka Vladimír Lažanský.

Musejí zabránit dalšímu chátrání domů

Jasno už je víceméně v tom, že Mattoniho vila, někdejší rezidence jejího majitele s luxusními pokoji v patrech pro špičkovou klientelu, bude "ukázkovým zámečkem". Lidé uvidí, jak vypadala v dobách své největší slávy. Jak budou využity další domy v areálu, není zatím jasné. A nejspíš ještě minimálně řadu měsíců nebude.

Nově vzniklou společnost Lázně Kyselka teď čeká zásadní úkol, co nejdříve zabránit dalšímu chátrání domů.

V příštích dnech na ni budou přepsány nemovitosti a pozemky, hned poté začnou záchranné práce. "Musíme se také seznámit s mnoha podklady, které dostáváme. Na Mattoniho vilu už je vydáno stavební povolení pro zabezpečovací práce. Na ně bude možné využít dotaci, kterou získali dosavadní majitelé ze společnosti RIS," uvedl ředitel Lázní Kyselka Miroslav Perout.