Zastávka mostecké MHD, kterou navrhl student architektury Marek Ječmen.

Zastávka mostecké MHD, kterou navrhl student architektury Marek Ječmen. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Student architektury přetvořil zastávku v Mostě ve stylu jin a jang

  • 25
Marek Ječmen, autor pozoruhodné autobusové zastávky v Mostě, přihlásil svůj návrh do soutěže společnosti Pepsi. Ta vyzvala mladé lidi k návrhům, jež originálně promění veřejný prostor. Z dvou a půl tisíce návrhů se jich vybralo šest, podle nichž skutečně zastávky vznikly. Jedna z nich, nazvaná Jin a Jang, právě v Mostě.

Proměna zastávek

Nápojářský gigant Pepsi přišel v Česku s nápadem vyhlásit soutěž na návrhy originálních zastávek. Přišlo 2 506 návrhů, 6 z nich se zrealizuje. Jsou to Jin a Jang zastávka v Mostě, "knihovna" v Liberci, "ementál" v Klatovech, replika blobu Jana Kaplického v Brně a další počiny v Ostravě a Slaném. Vítězné návrhy vybírala porota v čele s Klárou Vytiskovou, zpěvačkou kapely Toxique, a Janem Kalábem alias Pointem, výtvarníkem zabývajícím se graffiti a street artem.

"Zajímám se o všechny oblasti architektury, designu i umění a rád zkouším vše nové. Na této soutěži se mi líbilo, že se zajímá o veřejný prostor, který v Česku není ve většině případů příliš reprezentativní. Chtěl jsem svým návrhem aspoň jeho část změnit," říká Ječmen. Student brněnské architektury uspěl v soutěži Pepsi nazvané Refresh Your World (Osvěž svůj svět).

Když jste o návrhu uvažoval, co pro vás bylo důležité?
Zásadní bylo pojmout 'většinou nudný objekt klasické zastávky' jinak, zkusit jinou formu a přimět tím lidi, aby si více všímali svého okolí. Většina lidí veřejný prostor neumí využívat a nevyužívají ho tak, jak by měli.

Původně jste chtěl zastávku zcela organickou, zapuštěnou v terénu. Proč jste svůj návrh změnil?
Změna návrhu není mojí myšlenkou. Bylo zde víc faktorů, které později při samotné realizaci podobu zastávky ovlivnily, jako třeba změna lokality, kde má být, velikost zastávky a podobně.

Originální zastávka v Mostě se inspiruje symboly jing a jang.

V designu zastávky si hrajete se symboly jin a jang. Jednou na zemi, podruhé na střeše. Proč právě ony a autobusová zastávka?
Jin a jang jsou symboly opačných sil, které se navzájem doplňují a jsou přítomné v každé části vesmíru. Jsou symbolem rovnováhy. Symbol byl mou inspirací jak tvarově, tak svým významem.

Jste student architektury a tato zastávka je vaší první prací ve veřejném prostoru. Máte nějaký sen, kterého byste chtěl v práci dosáhnout?
Snem asi každého architekta je, aby se mu podařilo co nejvíc realizací. Samozřejmě, většina nápadů skončí už na papíře. Proto doufám, že se mi i v budoucnu podaří prosadit se v nelehkém světě architektury, kde mé projekty budou fungovat, možná šokovat, možná nechávat lidi chladnými, ale každopádně budou ku prospěchu všem uživatelům.