Bydlení v korunách stromů | foto: Treehouse Company

Stromodům: postavte si luxusní obydlí v korunách stromů

  • 22
Chcete žít mezi nebem a zemí? Proměňte své sny v realitu. Skotská společnost Treehouse Company nabízí projekty a výstavbu domů v korunách stromů po celém světě. A není jediná.

"Stromové příbytky jsou místem jako stvořeným pro dětské hry a dobrodružství. Pro dospělé pak luxusním a romantickým místem, dokonalým pro odpočinek a zábavu s přáteli," tvrdí zakladatel společnosti Treehouse Company John Harris, který byl fascinován stromodomy již od dětství, kdy mu první příbytek v korunách stromů postavil jeho otec z obyčejných beden a krabic. Bydlení v korunách stromů se stalo jeho vášní, a dokonce i líbánky strávil v útulném domečku na kůlech v Malajsii.

Bydlení v korunách stromů

Svůj první dům tohoto typu postavil před deseti lety pro své děti. Časem se John Harris změnil z amatéra v profesionála a založil výše zmiňovanou společnost, jenž se může dnes chlubit již pěti sty realizovanými projekty po celém světě.

Mluvčí společnosti Treehouse Company John Lyle rozděluje stromová obydlí do čtyř kategorií: první slouží k pobavení a radosti dětí. Do druhé skupiny řadí stavby určené pro oblast zábavy, pořádání pikniků, tančíren, atd. Třetí skupinu tvoří domky s profesionálními účely, tedy převážně kanceláře, a do poslední skupiny zahrnuje stromové restaurace.

Bezpečnost především
Bezpečnost je prioritou číslo jedna a tomu je přizpůsobeno i zamýšlené obydlí. Zábradlí je pevné, odolné, vysoké a je navrženo tak, aby chránilo malé děti. Místo skleněných okenních výplní se používají pouze speciální bezpečnostní skla, jaká slouží v autobusech pro ochranu řidičů před vandaly a která zabrání poškození či rozbití např. větvemi při silném větru.

Bydlení v korunách stromů

Okna na balkonech či verandách se dají otevřít, ostatní jsou však napevno zafixována. Stromová obydlí společnosti Treehouse jsou konstruována do optimálních povětrnostních podmínek, deště či sněhu, takže například vichřice či hurikán by teoreticky mohly poničit či vzít s sebou část stavby, ale v těchto případech bohužel společnost Treehouse záruku neposkytuje. Nicméně z více než pěti set postavených stromových domů je znám pouze jeden nahlášený případ odnesených tašek ze střechy domu.

Co se týče materiálu, nejčastěji se používá kanadské a skandinávské sekvojové dřevo ošetřené proti hnilobě a rozkladu. Stavba je možná takřka na každém silném, zdravém stromě o obvodu více než jeden a půl metru. Nejlepšími kandidáty mezi stromy jsou dub, buk, lípa, jasan, kaštan, dospělé ovocné stromy nebo cedr.

Stromy, jako je bříza či topol, které nemají hluboké kořeny, nejsou pro stavbu těchto obydlí ideální, nicméně díky podpůrným nosníkům lze i na nich vybudovat vysněný stromový příbytek.

Předpokládaná životnost těchto staveb je deset až patnáct let, nicméně pravidelná údržba a optimální podmínky mohou prodloužit životnost stavby, a potěšit tak i několik generací.

Bydlení v korunách stromů

Nejstarší stromový dům stojí v Anglii
Harris sám sebe pasoval na historika stromových příbytků. "Existence těchto domů nás provází již staletí, ještě z dob, kdy byly užívány coby primitivní příbytky," prohlašuje. Nejdůležitější bylo přežít a největší bezpečí poskytovaly koruny stromů, jež si kromě přírodních národů z Tasmánie či Tichomořských ostrovů oblíbili i obyvatelé "starého kontinentu". Za zmínku stojí římský císař Caligula, který ve svém domě na platanu pořádal velkolepé recepce. A například členové rodiny Medicejských z Itálie mezi sebou soutěžili o postavení největšího stromového obydlí.

Zmíněná architektura se stala nedílnou součástí i tudorovské Anglie. Jeden z nejstarších dochovaných stromových domů registrovaných ve Velké Británii najdete v Broad-Leaved Lime blízko Shrewsbury. Byl postaven v polovině 18. století a nahradil původní, o sto let starší stavbu.

Pozor na závistivé sousedy
Doba se mění a moderní životní styl poznamenal i stromová obydlí. Výjimkou není výstavba rodinného domu plně vybaveného nejnovější technologií. Nabídka je ohromující: od plošin sloužících k občerstvení, tanečních parketů, kuchyní se zabudovanou lednicí, koupelnou s teplou i studenou vodou, toaletami, sprchou, bublinkovou lázní přes ložnici, točité schodiště, nahrávací studio a nebo knihovnu s altánkem.

"Někteří klienti po nás požadovali repliku jejich vlastního domu, dostalo se i na hausbót či stromový dům v podobě Ewok domu ze Star Wars," dodává Harris. "Ale pozor na škarohlídské sousedy. Jeri Chiavetta z Huntington Beach byla kvůli nátlaku sousedů, kteří psali stížnosti a petice, nucena svůj domek odstranit. Pro udržení dobrých vztahů je nejlepší pozvat sousedy na skleničku, podávanou několik metrů nad zemí," doporučuje Harris, který myslí i na náruživé kutily. Pro ně sepsal knihu "Váš vlastní stromový dům", kde lze najít návod jak postavit dům svépomocí.

Bydlení v korunách stromů

Přidejte se k celebritám
Po domě na stromě zatoužila i řada slavných osobností, jak z minulosti, tak ze současnosti. Vilku ve větvích vlastnil například Winston Churchill či John Lennon. Tomuto fenoménu neodolal ani fotbalista David Beckham a další.

Dům si mohou pořídit ale i méně majetní. Cenové rozpětí je od dvaceti tisíc korun až po neuvěřitelných sto třicet dva milionů, což je částka, kterou zaplatila vévodkyně z Northumberlandu za svůj stromový palác, který je největší na světě a leží v bezprostřední blízkosti Alnwického zámku, proslulého z filmů o Harrym Potterovi.

Stromodům pohledem architekta Osamu Okamury
šéfredaktor architektonického časopisu Era 21

Jde o zajímavou anglosaskou tradici stavby zahradních altánů, ať už na hraní pro děti nebo pro odpočinek dospělých v ústraní.  Jejich využití je spíše sezonní či doplňkové a rekreační. Rozměry těchto domů jsou přirozeně omezeny konstrukčními a statickými možnostmi dané dřeviny, tj. problémem může být i nalezení vhodného stromu na vlastní zahradě.

Přírodní obydlí na stromě ocení nejvíce školní děti o prázdninách, méně již rodiče s velmi malými dětmi, kde hrozí nebezpečí pádu, či senioři, kteří se do takového domu ani po schodech či žebříku vůbec nedostanou. Určitá nedostupnost je důležitým rysem stromových domů a i důvodem jejich existence již v raných lidských kulturách, kdy poskytovaly bezpečí před dravou zvěří či nepřáteli.

Životnost stromové chaty se vzhledem ke stálému růstu stromu pohybuje maximálně kolem deseti až patnácti lety, což je z našeho pohledu velice krátká doba oproti životnosti domů určených pro trvalé bydlení. Tomuto horizontu většinou odpovídá i úroveň vybavení. Zažít bouřku se silným větrem ve stromovém domě však musí nepochybně patřit k nezapomenutelným zážitkům.