Strom je ozdoba, ale nesmí překážet

Pokud si nadšený zahradník může sám upravit okolí svého bydliště, je to ideální.
Pokud si nadšený zahradník může sám upravit okolí svého bydliště, je to ideální. Jenže se nesmí zapomínat na základní pravidla. Mezi ně patří i to, že každá mladá rostlina časem vyroste. A pak se snadno stane, že z malé, roztomilé lipky, břízy či jiného stromku vyroste veliký, rozložitý strom. A to mezi zahuštěnými řadami panelových domů znamená nejen nechtěnou trvalou žaluzii, ale také přítomnost doslova "podrývače" základů.

Jak začít

U rodinného domku si zeleň člověk vybírá sám. Horší je to u obyvatel sídliště, kteří se musí přizpůsobit tomu, co jim kdysi kdosi vysadil. Pokud se teprve k výsadbě chystáte, je třeba si ujasnit, zda chcete raději keř, popínavou rostlinu, listnatý nebo jehličnatý strom. Keř totiž může mít několik centimetrů, ale také šest, strom dokonce i třicet metrů. Záleží také na tom, jaký tvar si představujete - sloupovitý, kulovitý, kuželovitý, pyramidální, zaoblený, převislý či jiný. Výběr zeleně ovlivňuje také druh půdy na pozemku.

Malé zahrady

Pro menší zahrady se hodí například keře a popínavé rostliny, kterými můžete zakrýt třeba nevzhlednou část fasády (pro paneláky ideální záležitost!). K plotům, ale nejen k nim je možné vysázet druhy, jež lze tvarovat. Mezi nejoblíbenější patří například cesmína ostrolistá, zimostráz vždy zelený či tis. Některé popínavé rostliny potřebují oporu. Typickými příklady jsou hlohyně nebo latnatec. Naopak klasický břečťan či popínavá hortenzie si vystačí s takzvanými příčepivými kořeny, kterými se zachytí na povrchu.

Pozor na rychlý růst

Při hledání místa pro strom je vhodné si zjistit, jaký bude průměr koruny dospělé dřeviny. Často totiž tam, kam dosahují větve, tak daleko v zemi prorůstají i kořeny. To může přinést i neblahé následky. Větve lehce se otírající o zeď domu někomu nevadí, popřípadě je uřízne. Co však s kořeny, které se dokážou dostat do základů domu a zdivo pak "lehce" popraská. A pokud je to ještě zeď souseda, pak je o problémy vystaráno. Proto je lepší takovým nepříjemnostem předejít výběrem správného stromu na správném místě. Například dub může dorůst až do výšky 25 metrů a jeho koruna bývá široká přes 20 metrů. Buk lesní je vysoký až 30 metrů. Většina stromů má různé odrůdy. Takže na zahradě můžete mít bukový živý plot či buk "Fastigiata", který nevyžaduje mnoho prostoru, protože je takzvaně sloupovitě rostoucí.