Střecha

Střecha - Střecha by měla být stylově čistá | foto: Living

Střecha a izolace jsou jako dobrý kabát

  • 46
K čemu by byl dům, do kterého prší a táhne zima? Ať je stavení sebepevnější, potřebuje dobrou střechu a pořádnou izolaci, jinak se v něm nedá žít.K nejrozšířenějším krytinám patří pálené tašky.

„Mají větší nasákavost než betonové, ale na trhu je širší výběr,“ říká Jakub Nepraš z firmy Prefa Aluminiumprodukte. Pálené tašky vydrží kolem 50 let, mohou je však předčasně zničit například velké kroupy nebo zmrzlý sníh.

Tašky z betonu se vyrábějí v podobných barvách a tvarech jako pálené. Jsou o něco těžší a mají velmi dlouhou životnost. „Beton přežije konstrukci krovu,“ říká Petr Picmaus ze stavební a architektonické firmy De Facto.

Plechové variace
Výhodou plechových krytin je nízká hmotnost a dlouhá životnost. Plech dovoluje pokrýt velkou plochu s malým množstvím spojů. Po jeho hladkém povrchu snadno stéká voda i sklouzává sníh. Nevýhodou může být vyšší hlučnost při dešti.

Od dříve oblíbené pozinkované oceli se kvůli nutnému natírání ustoupilo. Dnes se lakuje v továrně. „V ideálních podmínkách výroby lze dosáhnout bezvadné čistoty plechu a přilnavosti barevné směsi. Tím je zaručena životnost 40 až 50 let,“ říká Štěpán Lášek z firmy Lindab.

Ještě lehčí je hliník. „Váží jen 2,3 kilogramu na metr čtvereční,“ říká Jakub Nepraš. Brání však elektromagnetickému záření, takže může rušit příjem rozhlasu či televize.

Stále populárnějším se stává titanzinek. Je sice dražší, dá se však dobře spojovat a má dlouhou životnost. Při zpracování však jeho povrch musí mít alespoň 10 stupňů Celsia, takže se nedá montovat v zimě.

Nejdražším kovem používaným na střechy je měď. I proto je málo rozšířená. Výhodou je až stoletá životnost a tradiční vzhled.

Od cementu k plastům. V deskách z cementu a umělých vláken, například eternitu, byl dříve obsažen škodlivý azbest, ten se tam dnes již nepřidává. Ve srovnání s klasickými taškami je vláknocement lehčí, ale také křehčí.

Asfaltové šindele představují levnou a lehkou krytinu, která se pomocí hřebíků natlouká na dřevěný podklad. Pokládka je snadná, šindele se však mohou poškodit působením různých teplot. K levnějším patří také plastová krytina, která je lehká a pružná, vydrží však jen kolem 40 let.

KOLIK ZAPLATÍTE?
Střešní krytina
Pálené tašky od 390 Kč/m2
Betonové tašky od 310 Kč/m2
Plech pozink od120 Kč/m2
Plech hliník od 200 Kč/m2
Plech titanzinek od 480 Kč/m2
Plech měď od 1000 Kč/m2
Asfaltový šindel od 160 Kč/m2
Plastová krytina od 230 Kč/m2
Plechové tašky pozink od 190 Kč/m2
Vláknocementové šablony od 280 Kč/m2

Okapy

Pozink 70–200 Kč/m
Hliník 200 Kč/m
Titanzinek 230 Kč/m
Měď 300 Kč/m
Plast 100 Kč/m

Izolace

Polystyren 1300 Kč/m3
Minerální vlna 3500 Kč/m3

                                                                                 Zdroj: prodejci

Ke střeše patří i komín, ty vyzdívané jsou už však technologicky překonané. „Dnešní kotle vypouštějí chladnější spaliny než dřív. V komíně se kondenzují, a tím se ničí zdivo,“ vysvětluje stavitel Picmaus. Vhodnější je šamotový nebo nerezový systém.

„Jsou to montované stavebnice, dodají vám je na paletě včetně návodu na montáž. Po zaškolení si s nimi poradí téměř každý,“ doplňuje.

Zateplení šetří energii
Nejpoužívanějšími tepelně izolačními deskami jsou polystyrenové a minerální. Levnější jsou ty polystyrenové, jejichž výhodou je snadná opracovatelnost. „Mají však sníženou paropropustnost, což zvyšuje riziko vzniku vlhkosti,“ říká Petr Lorenc ze společnosti Baumit.

Druhou variantou jsou desky z minerální vlny. „Jejich výhodou je dobrá odolnost proti ohni,“ vysvětluje Lorenc. Navíc jsou vysoce paropropustné. Jejich nevýhodou je horší opracovatelnost a téměř trojnásobná cena.

Tloušťka pod deset centimetrů se nevyplatí. „Je totiž třeba vzít v úvahu ceny dalších součástí izolace a náklady na práci, jejichž ceny jsou vždy stejné,“ říká architekt Vladimír Pacek ze společnosti K4 Architects & Engineers. Nejvhodnější jsou tloušťky mezi 12 a 16 centimetry.

„Tloušťka nad 16 centimetrů bez provedení dalších úprav, jako nadstandardní tepelně izolační dvoja trojskla či řízené větrání, nemá smysl, neboť teplo uniká jinými cestami. Správnou tloušťku izolační vrstvy musí určit tepelně-technický výpočet konkrétní skladby obvodového pláště,“ vysvětluje Pacek.

Další díly seriálu Stavba domu

Stavíme nový dům. Co náš čeká? - vyšlo 15/3/2007
Z čeho stavět dům - vyšlo 22/3/2007
Základy: podsklepení se nevyplácí - vyšlo 12/4/2007
Střecha a izolace - vychází 19/4/2007
Okna: aby do domu nefoukalo - vyjde 26/4/2007
Jaké koupit dveře? - vyjde 3/5/2007
Vytápění - úsporný dům ušetří za teplo - vyjde 10/5/2007
Vybíráme podlahu - vyjde 17/5/2007
Omítky udělají ze stavby hotový dům - vyjde 24/5/2007
Plot: vymezte si svůj vlastní prostor - vyjde 31/5/2007

,