Nejdražší nové byty v hlavním bytě najdete už nejen v centru

Nejdražší nové byty v hlavním bytě najdete už nejen v centru | foto: Profimedia.cz

Stovky milionů za byt? V Praze žádný problém

  • 37
Nejdražší nové byty v hlavním bytě najdete už nejen v centru. Sto deset milionů zaplatíte třeba i za byt ve třicátém patře mrakodrapu, který se bude stavět na Pankráci.
O nejlepších adresách ve středních Čechách si můžete přečíst ZDE.

Kolik byste dali za luxusní byt v Praze? Dvacet milionů? Padesát? Pořád by to bylo málo. Ceny nejdražších bytů začínají těsně pod stovkou milionů, ale najdete tady i byty za čtyři sta milionů korun.

Ještě na konci loňského roku byl za nejdražší byt v centru Prahy považován mezonetový byt u Václavského náměstí v projektu Residence Františkánská zahrada za devadesát milionů korun.

Byt sice ještě nemá majitele, zato už má v Praze konkurenci. Trumfnul jej - zatím však neexistující - třípatrový mezaninový penthouse (dům na střeše domu) ve třicátém patře mrakodrapu Epoque City, který se začne stavět na pankrácké pláni.

Stojí téměř sto deset milionů a kromě luxusního vybavení interiéru nabídne svému majiteli velkou terasu s bazénem na střeše proskleného výškového domu.

Ale ani tento byt není v Praze nejdražší. Ten se nachází v jedné ze dvou rekonstruovaných historických budov v Liliové ulici na Starém Městě.

Investor sice odmítá poskytovat informace, ale MF DNES se podařilo vypátrat, že nejdražší byt o rozloze asi osm set metrů čtverečních se může vyšplhat až na částku kolem čtyř set milionů korun.

Tento byt se běžným způsobem určitě prodávat nebude, proto se v žádných oficiálních nabídkách dosud neobjevil a ani neobjeví.

Ačkoliv si někteří lidé myslí, že ty nedražší byty v Praze kupují cizinci, developeři s tím nesouhlasí. Poměr je tak padesát na padesát. Češi zkrátka bohatnou a chtějí to dát znát i svým bytem či domem.

Co je to luxus? Hlavně dobrá adresa
Ale co to vlastně znamená - luxusní bydlení? Pro každého něco jiného. Jistě ne zlaté kliky u plastových dveří, drahou hydromasážní vanu v miniaturní koupelně nebo třeba nevkusné rádoby antické sloupy s kamennými lvy na "pseudobarokním“ domě někde v satelitu u Prahy.

Odborníci na trh s nemovitostmi se shodnou: musí jít o dobrou adresu a luxusní byt musí být dostatečně prostorný a skvěle dispozičně řešený.

"Zatímco pro někoho je dobrá adresa ve vilové čtvrti, jiný preferuje centrum,“ vysvětluje Jiří Fajkus ze společnosti Real Spektrum. Důležitá je blízkost nákupních galerií, divadel a dobrých restaurací. Nesmí chybět ani wellness studia, prestižní školky a školy.

Luxusnímu bydlení odpovídá i nadstandardní cena za metr čtvereční. V projektech v samém centru se přibližuje ke dvěma stům tisícům korun za metr čtvereční, může být ale i mnohem vyšší, a na druhou stranu se dál od centra dají najít zajímavé novostavby, v nichž se vejdete do šedesáti, sedmdesáti tisíc za metr čtvereční.

Kde jsou tedy v Praze dobré adresy? Kromě Starého Města je to Malá Strana, Josefov, Vinohrady, Hradčany, Malvazinky, Hřebenky, Ořechovka, Hanspaulka, ale i Břevnov, Bubeneč či Horoměřice. V poslední době je to i Karlín, Podolí a Holešovice.

"K výjimečným lokalitám patří místa, od kterých je to do centra kousek a leží v těsné blízkosti velkých parků - Stromovky, Letenských sadů, Petřína nebo Riegerových sadů,“ říká architekt Zdeněk Lukeš.

Hlídání děti i venčení psů
K bydlení na vysoké úrovni patří také služby: čtyřiadvacetihodinová recepce, ostraha, internet rozvedený do všech bytů, ale i elektronické ovládání celé domácnosti z centrálního pultu či pravidelný úklid domácnosti.

"Zajistíme také hlídání dětí, venčení psů, rezervace stolů v restauracích, tlumočení a překladatelské služby,“ vysvětluje Tomáš Zykán ze společnosti CPP, která stojí za projektem Central Park Praha na Žižkově.

V tomto projektu budou k dispozici i volné byty ke krátkodobému pronájmu. "Přijedou za vámi na návštěvu rodiče, a nastěhovat si je do bytu by nebylo to pravé ořechové. Tak jim na týden pronajmete jiný byt přímo v areálu,“ vysvětluje.

Kolik bydlení v Central Park Praha stojí? Ty nejdražší penthousy neboli rozlehlé byty s privátním výtahem v horních patrech desítky milionů korun. Terasovité domky zapuštěné v zeleni od třinácti milionů výše. Majitelé nových bytů budou mít k dispozici také soukromý šestihektarový park s privátním welness a rodinným klubem.

Podobný servis nabídne také luxusní bydlení v Liliové ulici, pár kroků od Staroměstského náměstí a Karlova mostu. Interiéry jsou vybaveny replikami původních dveří s ozdobným kováním, vysokorychlostním internetem, klimatizací a bezpečnostním systémem. Rezidence nabízí lobby s recepcí, asistenci pro rezervace restaurací či vstupenek, bezpečnostní kamerový systém s personálem, zimní zahradu a dvůr se zahradou.

Průměrné ceny nových bytů
Malá Strana 172 720
Staré Město 141 590
Nové Město 110 255
Vinohrady 95 890
Smíchov 79 301
Dejvice 69 296
Žižkov 66 197
Vršovice 65 847
Holešovice 62 924
Karlín 62 000
Troja 61 770
Libeň 59 918
Veleslavín 57 358
Vysočany 56 756
Nusle 52 660
Prosek 45 292
Modřany 42 780

Poznámka: jde o ceny v korunách za metr čtvereční ve vybraných lokalitách
Zdroj: Property in Prague 2008

Uvnitř bytu za 90 milionů
Adresa:
Residence Františkánská zahrada, hned vedle Václavského náměstí.

Dvoupatrový sedmipokojový mezonetový byt, tvoří dva obývací pokoje, jeden s galerií, dvě kuchyně, čtyři ložnice, tři šatny, jedna pracovna a tři koupelny. V jedné z velkých obývacích hal s půlkruhovým obvodem máte pocit, že bydlíte spíš v hradní komnatě než v bytě z 21. století. Kromě konvektorového a podlahového topení ji budou vyhřívat také dva krby.

Na prostorné terase s výhledem na klasické pražské panorama s Hradem měl být původně bazén. Nebude tam. Byt ještě nemá majitele a těžko říct, zda by o bazén stál. I tak je zajímavá, je jakoby vysunuta z fasády domu, působí tak trochu jako molo.

Plocha bytu je 276 metrů čtverečních, k tomu je nutné ještě připočíst 50 metrů čtverečních terasy. Cena se s daní z přidané hodnoty vyšplhala na 89 250 000 korun. Metr čtvereční v bytě nad Františkánskou zahradou tak stojí 275 000 korun.