Tady stávaly staré nevzhledné chlívky.

Tady stávaly staré nevzhledné chlívky. | foto: Čtenářka Naďa

Místo nevzhledných chlívků vybudovali skvělou terasu s krbem i sprchou

  • 50
Když se spojí rodina a přidají se šikovné ruce a nadšení, může i ze starého domu vzniknout moderní bydlení. V případě paní Nadi došlo k dobré kombinaci: její nápady splnil šikovný manžel a syn. Aby bylo vše dokonalé, přihlásila se do naší soutěže Léto na nové terase či s novým stíněním.

Rekonstrukce našeho domu v Kladně probíhá od roku 1977, tedy plných 40 let. Z přízemního domku, který byl postaven v 60. letech minulého století, se stal dvougenerační dům. S vlastnoručně vybudovaným podkrovím jsme získali tři podlaží. Dohromady obýváme asi 250 m2 ve dvou samostatně fungujících bytových jednotkách.

Původní staré chlívky a starý sklad

„Architektem“ a bytovým designérem jsem já a manžel vykonavatelem všech mých přání a nápadů. Je velmi manuálně zručný, činnosti, které nikdy nedělal, se naučil, vyčetl v příručkách a posledních letech na internetu.

A to byl celý život technický pracovník, víceméně úředník. Ale jeho vlastnostmi, krom jiných kladných, jsou trpělivost, pečlivost a hlavně manuální zručnost. Jako já má rád hezké, moderní bydlení, prostě takové, které jde s dobou i se všemi technickými vymoženostmi.

Dům jsme obývali s rodiči manžela. S manželem a dvěma syny jsme měli k dispozici první patro a podkroví, rodiče přízemí. Zásadní změny a rekonstrukce nastaly po smrti rodičů, odstěhováním staršího syna a osamostatněním se syna mladšího, který před pořizováním vlastního bydlení upřednostnil možnost rekonstrukce našeho prvního patra.

Budování nového domova

Před přestěhováním se do přízemí muselo naše budoucí bydlení projít zásadní rekonstrukcí, prioritní bylo vytvořit dvě samostatné bytové jednotky s vlastními měřidly elektřiny, plynu a vody.

V roce 2010 jsme zahájili celkovou rekonstrukci: vyměnili dřevěná špaletová okna, střešní krytinu, zateplili dům a od základů zrekonstruovali přízemí pro naše moderní bydlení. Rekonstrukce končila zásadní úpravou zahrady.

Co nám zůstalo se synem společné, je vchod do domu, zahrada a nově vybudovaná terasa. Vybudování terasy, na kterou se také vchází přímo z bytu, předcházelo přemlouvání a přesvědčování manžela o jejích výhodách a celkovém vzhledu zahrady. Vždyť jako čerstvý důchodce může na terase odpočívat, slunit se, grilovat, udit v udírně a scházet se s rodinou a známými. A hlavně přemýšlet, co dál vylepšit a co ještě vybudovat.

Výhody terasy tak zvítězily! Plánování záměru o velikosti přibližně 10×4 m mohlo začít začátkem roku 2014. Původní chlívky a „sklad“, které nezapadaly do vize moderní zahrady, musely tím pádem ustoupit, být vyklizeny a zbourány. Byla naplánována terasa i s krbem a podzemní nádrží na dešťovou vodu k zalévání zahrady a dále příprava na solární ohřev vody a vodovodní vedení pro případnou stavbu bazénu.

Původní staré chlívky a starý sklad musely zmizet.

Základy terasy, která je 30 cm nad úrovní trávníku a chodníku, se vyplnily stavební sutí a betonovými odpady z chlívků. Do zdi terasy bylo instalováno elektrické vedení na zásuvky, osvětlení a pod obklad stěny vodovodní přívod ke sprše a případně ke kuchyňskému dřezu.

Dešťová voda byla svedena z poloviny střechy okapovým svodem do nádrže pod terasou. Původní opravená nádrž má objem 2 m³, je nově vyzděna. K zalévání využíváme ponorné čerpadlo.

Nakonec byla položena tryskaná, velkoplošná (60×60 cm) dlažba v bílošedé barvě, „pepř a sůl“, tu jsme zvolili, protože terasa je na jižní straně. Případná tmavá podlaha by příliš absorbovala teplo, a my tak na ní nemohli chodit bosi. Na zeď terasy jsme vybrali umělý kamenný obklad, který je ve spodní části doplněn o LED světla. Zejména ve večerních hodinách vytvářej příjemnou a moderní atmosféru.

Jako nedílnou součást terasy jsme zvolili krb s udírnou, který si manžel vyhlédl na internetu. Vzhledem k tomu, že fotodokumentace byla dost podrobná, manžel se mohl do stavby okamžitě pustit a vše zvládl bravurně.

Jediným nedostatkem a posledním oříškem, aby terasa splňovala naše představy, je její zastínění. Po dvouletém diskutování se přikláníme k výsuvné kazetové markýze, která by splňovala naše představy, chránila terasu před vlivy počasí a zároveň byla elektronicky ovládána a zůstala dlouho v perfektním stavu.

Zahrada se postupně zbavila chlívků i „skladu“.

Jako nedílnou součást terasy zvolili majitelé krb s udírnou, který si manžel vyhlédl na internetu.

Původní návrh zastínění terasy však směřoval k pergole. Příprava byla již provedena, do schodnic byly navrtány závitové tyče pro podpěrný systém, ale po zvážení tohoto řešení jsme se přiklonili k názoru, že přeci jen bude vhodnější ponechat otevřený prostor terasy. Kazetová markýza je podle nás tak ideální řešení. Výška zdi terasy je 2,9 m, délka 8 m. Zastínit uvažujeme ideálně 4 až 5 m.

Problémem jsou však finance. Naše několikaleté budování nás již dokonale vyčerpalo, a proto se hlásíme do soutěže, která by nám mohla dopomoci k poslední fázi rekonstrukce celého domu a zahrady, takzvané třešničky na dortu.

Čtenářka Naďa

Rada odborníka

Díky robustní konstrukci lze markýzu Kazetu použít i pro zastínění velké terasy, a to až 13 metrů dlouhé a 3,5 metru široké.

„Instalace markýzy nevyžaduje náročné stavební úpravy, a přitom poskytne dostatek stínu i takto velké terase. Bezmála 3 metry vysoká zeď je pro montáž vhodná. Majitelé zde také dopředu mysleli na přívod elektrické energie, a tak si mohou dopřát komfortnější ovládání motorem,“ radí David Žabčík, obchodní ředitel firmy Climax.

Podle něho připadá v úvahu kazetová markýza, kterou lze doplnit výsuvným volánem, ten oceníte při jarních a podzimních měsících, kdy je slunce nízko na obloze a markýzu podsvěcuje. Díky robustní konstrukci lze kazetovou markýzu použít i pro zastínění velké terasy, a to až 13 metrů dlouhé a 3,5 metry široké.

Soutěž Léto na nové terase či s novým stíněním

Účastníkem soutěže se stal každý čtenář iDNES.cz, který zaslal do 28. 5. 2017 na uvedený e-mail (bydleni@idnes.cz) minimálně 8 fotografií (ve velikosti alespoň 800 pixelů v šířkovém formátu) své zahrady či domu, kde plánuje vybudovat terasu, nebo kde chce instalovat stínění na terasu, společně s průvodním textem a informacemi.

Bližší informace o soutěži zde.

Redakce ze zaslaných příspěvků vybírá ty nejzajímavější, které postupně zveřejňuje. Z nich pak odborná porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz, zástupce společnosti Inoutic a zástupce společnosti Climax vybere dva výherce. Jeden vyhrává terasu Twinson, druhý stínění na terasu Climax.

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohou být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Vyhlášení vítězů proběhne 17. 7. 2017.

Ceny do soutěže: Na míru vyrobená markýza značky Climax v hodnotě 50 tisíc korun podle vlastního výběru. Vybírat lze z desítek typů a z více než 150 barev a vzorů.

Terasa z kompozitního dřevoplastového materiálu Twinson v hodnotě 50 tisíc korun. Twinson je odolný vůči vlivům počasí, hnilobě i dřevokaznému hmyzu.