Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Štěpánová bydlí v garáži... zatím

  15:38aktualizováno  15:38
Kolem domu Báry Štěpánové byste možná projeli s tím, že je to škola nebo stará cihlová továrna. Neomítnutý, dvanáct metrů vysoký dům by měl časem připomínat stavbu ze starého anglického venkova. "Jsem vyloženě staromilec," říká známá tvář televize Prima. Dům, který populární herečka a moderátorka koupila před třemi lety, není zatím obyvatelný.

Hotová je hrubá stavba, ale chybí střecha, okna, dveře, podlahy... Rekonstrukce je naplánována na několik let, jenže bydlet je třeba hned. Proto si Bára Štěpánová a její přítel upravili původní dvojgaráž se sklepem, která stojí těsně vedle domu. "Dům s terasovitým pozemkem kolem dvou tisíc metrů čtverečních jsem s přítelem Mírou Barabášem sehnala přes realitní kancelář.

Těsně předtím, než jsme ho zaplatili, však vyhořel," říká Bára Štěpánová. "Ale to nám tak moc nevadilo, protože jsme věděli, že ho stejně kompletně zrekonstruujeme, a to včetně střechy, která byla požárem zničená."

Jak se dá bydlet v garáži
Kdo by si myslel, že provizorní bydlení Báry Štěpánové znamená jen postel a jídelní stůl, spletl by se. Celý vnitřek byl kompletně zrekonstruován, z garáže vznikl velmi útulný a stylově zařízený plnohodnotný byt: obývák, ložnice, koupelna, kuchyň a šatna. Největší proměnou prošla ložnice, což byl původně vlhký a špinavý sklep. Je umístěna v zadní části a jde se do ní koupelnou.

Je to velká místnost s klenutými stropy a kamennou omítkou, nahozenou štuky jen do poloviny výšky zdí. Dominantou tohoto prostoru je kamenný krb. "Ten tady samozřejmě nebyl. Nechali jsme ho postavit. Ale tak, aby vypadal, jako že stojí už sto let. Zedníci dostali například pokyn, že musí být křivý, aby to bylo autentické," vysvětluje herečka.

Prohlédněte si fotografie domu


Všude samé starožitnosti

Hosté by v bytě hledali moderní kusy nábytku marně. "Mám ráda venkovský styl: starožitný nábytek, ale i doplňky, jako skleničky, hodiny, panenky, koše. Jsem prostě staromilec," říká Bára Štěpánová. "Vím, že je to tady hodně přeplácané, tudíž i náročné na údržbu, protože je všude spousta prachu. Ale já to neřeším. Nejsem člověk, který by stále běhal s hadrem a uklízel každé smítko." Největší slabost má Bára pro keramické andělíčky. Stojí všude. Na poličkách, na skříních, ale i na zahradě a terase.

"Jsou to takoví novodobí trpaslíci. Vím, že je to kýč, ale mně se to líbí," říká. Její přítel Míra Barabáš k tomu dodává: "Jednoho opravdového trpaslíka jsem chtěl, ale u Báry mi to neprošlo." Moderní design interiérů se Báře Štěpánové nelíbí. Dokonce říká, že v takto vybaveném bytě by žít nemohla.

Obývací pokoj je zároveň i pracovnou. Je malý, ale útulný. Na stěnách visí obrázky s motivy golfu. "Této hře jsme před čtyřmi lety totálně propadli," říká herečka. Dokonce se zúčastnili několika turnajů, z nichž si přivezli řadu pohárů. Ty zdobí jednu z poliček.

Z Prahy jsem nechtěla
Původně se Bára Štěpánová nemínila odstěhovat na vesnici. "Chtěla jsem dům v Praze - nejlépe v Dělostřelecké ulici nebo na Ořechovce. Ale z pochopitelných finančních důvodů to byl nesplnitelný sen," vzpomíná. "A tehdy mě moji kamarádi Mahulena Bočanová a Jiří Krampol, kteří bydlí nedaleko nás, přesvědčili, ať si koupím dům na venkově," vzpomíná herečka. Tři roky nyní bydlí v Zákolanech na Kladensku. Svět se jí radikálně změnil - má zahradu, staví dům, a ač nikdy neměla zvířata, dnes jí po domě běhají tři psi, dvě kočky a v kleci poskakuje andulka.

"Prvního psa, vlčandu Elsu, jsme si vzali od původní majitelky, která ji chtěla odvézt do útulku. Druhou fenu, Abbušku, bernského salašnického psa, jsme dostali od středočeského hejtmana jako štěně, a poslední fena Tonda je dcerou Elsy, kterou obskočil místní vořech," svěřuje se herečka. Podobně to bylo s kočkami. Svou první dostala od přítelkyně, druhý kocourek je nalezenec.

Jasná představa o novém bydlení
O tom, jak to bude vypadat v novém domě, který je teď hrubou stavbou, už má Bára Štěpánová jasno. "Mám strašně ráda anglický venkov a přesně v tomto stylu chceme náš dům udělat. Už fasáda, která je z neomítnutých cihel s výrazným lemováním, tomu odpovídá," říká. Celá fasáda však vznikla znovu. Původní dům je obestavěn novou zdí z celkem šestnácti tisíc cihel tak, aby vypadal, jako by tu v této podobě už desetiletí stál.

Také přibylo jedno patro, takže obyvatelný prostor bude rozdělen do tří podlaží. Například koupelna v přízemí bude mít pětadvacet metrů čtverečních a její součástí se stane i malé fitness. V prvním patře vznikne obývák, který však Bára označuje za klubový pokoj spojený s kuchyní, a ještě samostatný pokoj Báry. V horním patře pak budou místnosti Míry Barabáše a dvou dětí - Bářiny třináctileté dcery a Mírova osmnáctiletého syna.

"Nebudeme mít společnou ložnici, rozhodli jsme se pro dva oddělené pokoje. Návštěvy jsou samozřejmě možné," směje se herečka. V domě, který má obytnou plochu asi 220 metrů čtverečních, bude celkem pět toalet. "Tento komfort jsme si neodpustili. Nejhorší je, když jste někde na návštěvě a ráno čekáte, než na vás přijde řada. U nás bude těch záchodů pro každého dostatek," říká Bára.

Stavba není bez problémů
Ani Báře Štěpánové a jejímu příteli se nepoštěstilo, aby vše probíhalo bez problémů. Stavební práce na domě jsou náročné nejen kvůli rozloze, ale také pro členitost stavby i terénu. "Musím říci, že jsem hodně zklamaný. Vystřídalo se tu mnoho zedníků a s řadou z nich byly velké problémy," stěžuje si Míra Barabáš.

Prozradil, že v dubnu příštího roku by měla být kolaudace a pak už téměř nic nebrání postupnému obydlování. A co bude s bývalou garáží přestavěnou na provizorní byt poté, až se rodina přestěhuje do nového obydlí? Část se změní na skutečnou garáž, ložnice s koupelnou zůstane jako prostor pro hosty a obývák se promění v pracovnu.

 

Bára Štěpánová se odstěhovala na vesnici, kde staví dům v anglickém stylu. "Zatím bydlím s přítelem, třemi psy a dvěma kočkamiv upravené garáži," říká.

Starý dům, který herečka koupila, je kompletně předělaný. Je přistavené celé jedno patro, vikýře a podloubí. Stěhovat do nového se bude na jaře příštího roku.

Ložnice, kde nyní Bára s přítelem spí, bývala starým vlhkým špinavým sklepem. Po rekonstrukci zůstaly klenuté stropy a odhalené kameny na stěnách.

Naproti domu je přímo ve skále vytesán vinný sklípek. "Ten mi závidí všichni vinaři z Moravy," říká Bára. Zatím v něm má schovaných pár zajímavých kousků.

Bára Štěpánová

V ložnici jsme chtěli krb. Ale takový, aby vypadal, že je tam už sto let. Zedníci proto dostali instrukci, že ho musí postavit křivě, aby to bylo autentické.

Tyto panenky nejsou starožitné, ale jsou oblečené do hezkých starodávných šatů, a to se mi líbí.

Tyto hodiny jsou dominantou ložnice. V novém domě dostanou nové místo v klubovém pokoji.

Mám ráda nejrůznější doplňky od polštářů přes plyšové medvídky až po keramické andílky. Také nesmějí chybět květiny. Tato pohovka je v obýváku, větší se tam už nevešla.

Autor:
Nejčtenější

Drobné detaily dokázaly interiéru vtisknout „ženský princip“.
Drobné detaily proměnily byt 3+kk přesně podle přání majitelky

Byt s dispozicí 3+kk v novostavbě developerského projektu s krásným výhledem na Prokopské údolí vnímala majitelka jako strohý, ale nechtěla jej zahltit...  celý článek

Hned za vstupem je po pravé straně kuchyňská linka, vlevo šatní skříň, které...
Jak se žije v miniaturním bytě o velikosti vagonového kupé

Zařídit byt s plochou 16 metrů čtverečních pro dvě dospělé osoby byl doslova nadlidský úkol. Architekti se však tohoto úkolu zhostili se ctí.  celý článek

Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti...
Hotovo, parcela je volná. Z domu na Václavském náměstí nic nezůstalo

Na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze už skončila demolice nadzemní části rohového domu č. 47. Parcela se připravuje k stavbě skleněného...  celý článek

V obýváku zůstala zachovaná parketová podlaha, stačilo ji jen přebrousit a...
Byt pro rodiče, kterým se odstěhovaly děti: konečně mají pohodlí

Když se z bytu odstěhují dospělé děti, řada lidí se rozhodne pro totální rekonstrukci. Není divu, konečně si mohou dopřát bydlení pouze pro sebe, podle svých...  celý článek

Hotel Sook Station je otevřený od začátku léta. Noc za mřížemi vyjde pro...
Úzké cely, kovové mříže a palandy. Thajsko láká na zážitky z vězení

Tematický hostel Sook Station nabízí klientům pobyt ve vězení. Netradiční ubytování v thajském Bangkoku je vybavené úzkými celami, kovovými mřížemi a...  celý článek

Další z rubriky

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Při zařizování v interiéru majitelé investovali především do sedacího nábytku....
Dominantu elegantního mezonetu v secesním domě představuje schodiště

Designérka Hana Šebková dostala zadání vytvořit projekt pro šarmantní pár, který uspokojí jejich vybraný vkus a nabídne logické řešení dispozice s glancem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.