Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stavíme nový dům. Co nás čeká?

Je rozhodnuto. Budete stavět nový dům. Může k němu vést celkem přímá cesta, může však být i křivolaká se spoustou nečekaných překážek. Co všechno vás na ní čeká, než otočíte klíčem v zámku a vejdete do svého domu?

Stavba domu | foto: Profimedia.cz

Toužíte mít kousek země a na něm dům přesně podle svých představ? Než se v něm budete moci zabydlet, pravděpodobně vás neminou tyto kroky:

1. Musíte mít na čem stavět
Hlavním kritériem výběru pozemku je samozřejmě lokalita, potom dostupnost a občanská vybavenost místa, velikost a svažitost parcely, přístupnost k ní, její zastavěnost.

Důležité je, aby k pozemku byly přivedeny všechny inženýrské sítě: elektřina, plyn, kanalizace a vodovod, nebo na něm byla alespoň studna s kvalitní pitnou vodou. Jinak se připravte, že za ně můžete zaplatit i statisíce korun, podle toho, odkud je bude potřeba vést.
 
„Informujte se na místním stavebním úřadě o plánované výstavbě v okolí,“ radí Monika Kaňková ze společnosti MAXIMA Reality. „Podle výpisu z katastru nemovitostí potom zjistíte, jestli na pozemku či přístupových cestách nejsou věcná břemena.“ Můžete si v něm rovněž ověřit, jestli parcela skutečně patří tomu, kdo vám ji prodává.

„Kupujete-li pozemek přímo od majitele, doporučuji obrátit se na obecní nebo městský úřad, stavební odbor či odbor výstavby a vše si prověřit,“ dodává Monika Kaňková.

2. Vyberte si projekt
Dům můžete stavět podle některého z katalogových projektů, které dnes mnoho firem nabízí na internetu či ve svých prospektech. Zaplatíte za něj již od deseti tisíc korun. Ovšem nesmí vám vadit, že projekt nepůjde upravit přesně podle vašich požadavků. Nebo vlastně ano, ale každá změna bude něco stát.
 
Necháte-li si od architekta vypracovat individuální projekt, můžete v něm dělat změny tak dlouho, dokud nebude „ideální“. Zaplatíte ovšem víc – od 30 až třeba do 150 tisíc korun.

„Individuální projekt však šetří peníze. Typové projekty totiž nelze použít bezvýhradně, většinou je to kompromisní univerzální řešení, které je nutné upravovat,“ myslí si architekt David Kraus. „Architekt navíc může svým chytrým nápadem ušetřit až stovky tisíc při stavbě středně velkého rodinného domu.“

3. Najměte si architekta
Rozhodnete-li se pro stavbu domu podle individuálního projektu, budete hledat architekta. Při výběru vám mohou pomoci webové stránky České komory architektů www.cka.cc nebo server www.archiweb.cz.

Nejjistější je ovšem dát na doporučení přátel či známých. Architekti si za své služby většinou účtují kolem 10 procent z celkové ceny domu. Za to jich ovšem obvykle nabízejí více.

„Architekt vyslechne požadavky klienta, obhlédne pozemek a zpracuje nabídku. Následuje smlouva a poté studie, projekt pro územní či stavební řízení, prováděcí projekt, autorské dozory nad správným prováděním stavby,“ vypočítává David Kraus.

4. Zvolte stavební firmu
Dům můžete podle projektu stavět svépomocí či zčásti svépomocí s tím, že si na odborné práce najmete řemeslníky. Nebo vše necháte na stavební firmě, která postaví dům na klíč – k nastěhování. Kontakty na stavební firmy najdete na internetu či v telefonním seznamu, je však lepší mít od někoho doporučení.
 
„Stavět svépomocí se z finančních důvodů nevyplatí, protože firma si naúčtuje jen pětiprocentní daň z přidané hodnoty, vy to koupíte s devatenáctiprocentní DPH,“ říká Petr Picmaus, spolumajitel architektonické a stavební firmy De Facto.

„Při stavbě svépomocí si navíc musíte zajistit stavební dozor,“ dodává Josef Smola, architekt a autor knihy Stavba rodinného domu krok za krokem.

„Chcete-li mít nad průběhem prací a jejich kvalitou kontrolu, musíte si zaplatit opravdového odborníka. Ten bude stavbu řídit a bude na ni dohlížet.“ Profesionálům bude stavba trvat kratší dobu a odvedou pravděpodobně kvalitnější práci než laik.

„Stavební firmy mívají vyzkoušené řemeslníky, s nimiž dlouhodobě spolupracují. A pro všechny je důležité, aby si nezkazili reputaci,“ říká Petr Novák ze stavební firmy MAO.

5. Oznamte to úřadům
Stavět dům znamená také obíhat úřady se spoustou papírů. Pokud si ani na tuto činnost nenajmete architekta, počítejte s tím, že nějaký čas vám zabere. Na místní stavební úřad je dobré zajít předem a informovat se, jestli je na pozemku možné postavit rodinný dům, jak může být velký, s jakou střechou.

Když plánujete dům do 150 metrů čtverečních zastavěné plochy, se sklepem do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím, můžete ho jen ohlásit. Větší domy je možné stavět jen na stavební povolení.

K obojímu však musíte předložit celou řadu dokumentů. Jakých? To se dozvíte na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj – www.mmr.cz. Tam si také můžete stáhnout všechny potřebné formuláře.

V současnosti již stavební úřady nekonají závěrečnou kontrolu, takzvanou kolaudaci, a v domě je možné začít bydlet hned po jeho dokončení.

Další díly seriálu Stavba domu

Z čeho stavět dům - vyjde 22/3/2007
Základy: podsklepení se nevyplácí - vyjde 29/3/2007
Střecha a izolace - vyjde 5/4/2007
Okna: aby do domu nefoukalo - 12/4/2007
Jaké koupit dveře? - 19/4/2007
Vytápění - úsporný dům ušetří za teplo - 26/4/2007
Vybíráme podlahu - 3/5/2007
Omítky udělají ze stavby hotový dům - 10/5/2007
Plot: vymezte si svůj vlastní prostor - 17/5/2007

Autoři:
  • Nejčtenější

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Z maringotky je chata na kolečkách, ke které lze zapřáhnout i koně

28. dubna 2024

Nedaleko jihočeského Husince, v blízkosti Šumavy, stojí stařičká maringotka, kterou si její nový...

Dětský pokoj i hračky mohou podněcovat dětskou fantazii. Inspirujte se

27. dubna 2024

Už 16. edice Dětského festivalu mini v pražské Holešovické tržnici představí rovnou devadesátku...

Samoživitelka se rozhodla pro až šokující proměnu bytu v paneláku

27. dubna 2024

Byty v panelových domech dokážou občas získat díky zajímavým návrhům až nečekanou podobu. Někdy na...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...