Pokud již máte dostavěno, můžete se považovat za vítěze.

Pokud již máte dostavěno, můžete se považovat za vítěze. | foto: Profimedia.cz

Stavebnictví zažívá kolaps. Stále více lidí chce bydlet ve svém

  • 118
Rostoucí ekonomika, vstřícnost peněžních ústavů při nabízení hypotečních úvěrů a nepružný trh s byty vyvolaly velkou poptávku po novostavbách. Finanční prostředky vložené do nemovitostí jsou totiž dobře uloženy. Tendence "jít s proudem" a takto investovat je proto vcelku pochopitelná.

Problém se objevil v okamžiku, kdy poptávka narazila na možnosti všech účastníků výstavby. S náporem se nejprve museli vyrovnat projektanti a stavební úřady, mnoho lidí naštěstí stačilo podat žádosti ještě před zahájením platnosti nového stavebního zákona (o jehož kvalitách svědčí nutnost novelizace).

Poté se však zvýšená poptávka odrazila ve výstavbě samotné - bohužel s některými negativními důsledky. Prvním problémem je skutečnost, že tlak na rychlost zpracování projektové dokumentace vedl často k požadavku "hlavně ať je to rychle, na kvalitě tolik nezáleží, stačí, že na to dostanu povolení".

Důsledek je jednoduchý - zvýšený podíl projektů, podle kterých dokáže kvalitní dům postavit pouze zkušená a seriózní firma, disponující kvalifikovanými mistry a stavbyvedoucími, kteří se vyznají v problematice běžných staveb, chápou potřebu správného řešení detailů a znají moderní materiály a technologie. Bohužel, takových kompetentních osob je na českém pracovním trhu pouze omezený počet.

dům

Snahu firem nabrat co největší množství zakázek, zejména pokud převis poptávky nad nabídkou stavebních prací znevýhodnil při vyjednávání o cenách a smluvních podmínkách investory, lze chápat. Dodavatelé se však dostali do problémů zejména ve dvou oblastech - při zajišťování potřebných řemeslníků a při zajišťování dodávek stavebních materiálů.

Evropské kolečko
Nedostatek kvalifikovaných řemeslníků se na trhu projevuje již několik let. O ty skutečně kvalitní se firmy a soukromí investoři musí intenzivně ucházet, navíc s nejistým výsledkem. Na některých stavbách je vyučený řemeslník se slušnou praxí příslovečnou bílou vránou.

Většinu prací - zejména ve fázi hrubé stavby, ale i při provádění povrchových úprav a podobně - vykonávají zahraniční dělníci, u nichž ani případná snaha nemůže nahradit odborné vzdělání a zkušenosti, případně i znalost češtiny - zejména odborných výrazů. Mezi nimi pak vyčnívají "jednoocí, kteří jsou mezi slepými králi" - různí "parťáci", kteří na tom mohou být lépe také jen ve znalosti češtiny.

dům

Kapacita výrobců stavebních materiálů je rovněž omezená, situaci navíc zkomplikovala existence volného trhu. Mnoho materiálů vyráběných na území České republiky putuje do Evropy - a naopak dochází k dříve nemyslitelným situacím, kdy jsou u nás používány běžné, u nás rovněž vyráběné materiály, dovážené ze zemí s mnohem dražší pracovní silou - například zdicí materiály či střešní krytina z Německa.

V průběhu roku 2007 byla opakovaně napjatá situace například v oblasti tepelných izolací, ale i v jiných komoditách. Časný nástup zimy - nečekaný zejména po loňské, pro stavebnictví velmi příznivé sezoně - výstavbu zpomalil, v některých případech hraničilo její pokračování s flagrantním porušováním nejrůznějších technických norem. To se týká především mokrých procesů, tedy zejména zdění a betonáží.

U staveb, které zůstaly ve fázi rozestavěné hrubé stavby, musí být při výrazném poklesu teplot pod 0°C až -5°C  provedena zimní opatření - v podstatě jde o to, aby nasákavé stavební materiály (beton, zdivo a podobné) nemohly vstřebávat vodu, která je po zmrznutí může v důsledku zvětšení objemu poškodit.

Pomoci může zakrytí různými lepenkami, fóliemi a plachtami. Velmi důležité a často opomíjené je důsledné odstraňování dešťové vody nebo tajícího sněhu, které se dostaly do neuzavřeného objektu a zůstávají v něm stát (stačí jednoduché vymetení).

dům

Stavby, které se podařilo dostat pod střechu, mohou po uzavření - ať již konečnými nebo provizorními výplněmi otvorů v obvodových konstrukcích, tedy okny, dveřmi a garážovými vraty - bez větších problémů pokračovat i v zimním období.

Lze očekávat zvýšený nápor na dotčené profese, tedy na instalatéry, topenáře, elektrikáře, na jaře přijdou na řadu venkovní fasády a venkovní úpravy. Vyšší poptávka - vyšší ceny, delší termíny. A bohužel také riziko nižší kvality odvedených prací.

Karty na stůl!
Pokud již máte dostavěno, můžete se považovat za vítěze a fandit ostatním, kteří zůstali na trati.
Pokud ještě stavíte, pokuste se odolat tlaku dodavatelů a návrhy na zjednodušení stavby, změnu materiálů a technologií nebo na úpravy smluvních podmínek nejprve důkladně posuďte, poraďte se s nezávislým odborníkem a až potom se rozhodujte.

A pokud stavbu teprve plánujete, nechte si vyložit karty - a položte přitom vědmě otázku, zda dojde v příštím roce k omezení výstavby a zda menší poptávka povede k tomu, že nižší zisky výrobců materiálů, stavebních firem a developerů vykompenzují nárůst DPH. Autor tohoto článku není v tomto směru příliš optimistický.

domy

Příliv nových sil z učňovského školství je minimální, mnoho zahraničních pracovníků (z nichž někteří již nějaké zkušenosti přece jen získali) zůstane při zlepšení místní ekonomiky ve své vlasti nebo se přesune v rámci zlepšení prostupnosti hranic dále na západ. Bytová výstavba navíc leckde předstihla výstavbu komunikací, inženýrských sítí a občanské vybavenosti.

Mnoho nových satelitních městeček tak začne postrádat školská zařízení, malé ordinace, provozovny služeb... Takže asi ještě dlouho bude co stavět. Doufat lze spíše - pokud se alespoň trochu sníží tlak na rychlost výstavby - v lepší kvalitu prováděných staveb, což nás může zas dostat o kousek blíž k úrovni našich nejbližších západních sousedů.

Kolaps českému stavebnictví tedy asi nehrozí, hodně vyřešil - a v budoucnosti snad ještě vyřeší - pružný trh. Bylo by potěšující, kdyby k tomu přispěla i naše vláda, zainteresovaná ministerstva a naši zastupitelé - třeba tím, že se budou více věnovat kvalitnější přípravě praktických zákonů.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 1/2008.