Vyzdívání příček a budování vnitřního schodiště

Vyzdívání příček a budování vnitřního schodiště - Stavebnicí začali vyzdívat příčky a budovat vnitřní schodiště | foto: Central Group

Stavebnicí začali vyzdívat příčky a budovat vnitřní schodiště

  • 2
Hrubou stavbu nového rodinného domu v Průhonicích jsme před týdnem opustili v momentě, kdy skončili na střeše svou práci pokrývači. Dnes se podíváme na práce uvnitř domu - dělníci začali vyzdívat příčky a stavět vnitřní schodiště.

Článek je součástí přílohy Nové bydlení, ve které pro vás budeme sledovat průběh výstavby nového domu v Průhonicích. Poradíme vám, na co si dát při stavbě rodinného domu pozor, nebo například z čeho nové bydlení financovat.

Po čtyřech týdnech od zabetonování stropu nad prvním nadzemním podlažím mohli stavebníci demontovat podstojkování a začít s vyzdíváním příček v 1. a 2. podlaží.

Nenosné příčky

Všechny nenosné příčky v domě jsou navrženy z příčkovek Porotherm tloušťky 11,5 centimetrů, především z důvodů zvukoizolačních a technických (snadnější umisťování instalací).

Tyto příčkovky mají stejně jako obvodové zdivo pero a drážku, neprovádí se maltování svislých styčných spár.

Příčkovky versus cihly

Pokud stavebníci použijí při stavbě příček příčkovky, nemaltují se pak svislé styčné spáry.
Pokud je nutné použít řezaných cihel, musí se svislé spáry maltovat.

Velice důležité bylo rozměření a založení příček, aby budoucí místnosti měly pravoúhlé kouty. Zvláště v koupelnách a v kuchyni by se tyto nedostatky zvýraznily. Pokud je, stejně jako v případě domu v Průhonicích, v základním provedení domů osazení obložkových zárubní, tak se při vyzdívání příček pouze vynechá otvor požadovaných rozměrů a nemusí se osazovat zárubně již při hrubé stavbě.

Nad dveřními otvory dělníci osadili překlady. Minimální uložení pro osazení překladů u nejmenšího rozpětí je 12,5 centimetrů. Příčky v prvním nadzemním podlaží se dozdívají až ke stropu, kde se uklínují a spára vyplní maltou. Ve druhém nadzemním podlaží se příčky ukončují přibližně 2 centimetry pod spodní hranou vazníků.

Vnitřní schodiště

Současně s vyzdíváním příček se budovalo také vnitřní schodiště. I zde odborníci upozorňují, jak je důležité přesné vyměření. Po obvodu schodišťového ramena vyřízli do nosného zdiva drážku pro vetknutí schodiště do hloubky 15 centimetrů.

Do drážky v obvodovém zdivu osadili pás polystyrenu o tloušťce 3 centimetry - tak zamezili vzniku tepelného mostu. Nejprve stavebníci provedli podpěrnou konstrukci pro bednění a následně bednění schodišťových ramen a mezipodesty.

Do takto připravené tesařské konstrukce se vyvázala armatura dle projektové dokumentace a vybednily jednotlivé schodišťové stupně. Stupně betonovali do úrovně - 15 milimetrů pro osazení čisté podlahy.

Co je důležité při vyzdívání

Pokud stavíte nebo hodláte stavět rodinný dům, odborníci doporučují, abyste při vyzdívání příček proměřovali stěny vždy z jedné strany z důvodu možných nepřesností zdicího materiálu. Ukončení příček v 2. nadzemním podlaží musí být odděleno od konstrukce krovu, aby nedocházelo ke vzniku trhlin ve zdivu z důvodu povoleného průhybu krovu.

Každá příčka musí být ukotvena k ostatnímu zdivu. V našem případě jsme příčky kotvili zazděním do vyřezaných kapes. Otvory pro dveře se nechávají větší než je samotný rozměr dveří, a to přibližně o 5 centimetrů na každou stranu.

(Například u dveří rozměru 800 mm/1970 mm se vynechá otvor 900 mm/2020 mm.) Při osazování překladů je nutné dodržovat směr nahoru dle vyznačených šipek na výrobcích z důvodu jednostranného armování.

Existuje více možností, jak ukotvit příčky

1. Do každé druhé spáry lze vložit ocelovou nerezovou kotvu a styčná spára se v tomto spoji promaltuje - takzvaný spoj natupo.

2. Příčky se kotví zazděním do vyřezaných kapes.


A co při stavbě schodiště

Před betonáží schodiště je nutné zachovat čistotu v bednění. Beton se musí vibrovat. Vyplatí se ponechat bednění podstupnic co nejdéle, aby se ochránily hrany stupňů. Schody si lze také nechat vyrobit v panelárně a na stavbě je pouze osadit. V tomto případě se osazují autojeřábem ještě před montáží krovu.


Chystáte se stavět dům? Dobře si vyberte firmu!

I když si na stavbu domu dobře zvolíte firmu, měli byste mít přehled, jaké stavební materiály jsou v současné době na trhu. Kvalitní firma by vám totiž správně měla dát na vybranou. A když se člověk v cihlovém pralese dobře orientuje, nemůže být překvapen ani cenou, ani budoucí ne zcela odpovídající kvalitou.

Je celkem nepodstatné, zda najatí zedníci používají fanky či zednické lžíce z toho či onoho materiálu. Ani nerezová vodováha není podmínkou kvalitně provedených a rovných zdí. Co je však důležité pro kvalitní zeď, jsou cihly přesně splňující požadavky jejich budoucího uživatele.

Příklady systémů pro stavbu příček:

- cihlový systém Porotherm
- pórobetonový systém Ytong
- betonový systém Liapor

Na trhu je dnes bohatý sortiment cihel nejrůznějších vlastností i velikostí - vybírat tedy lze z cihel plných, děrovaných, s perem a drážkou, nosných, příčkových, obvodových a celé řady dalších.

Krokem číslo jedna je ujasnit si, k čemu má nová stěna sloužit. Zda půjde o novou obvodovou nosnou zeď, vnitřní nosnou zeď, a nebo jen o příčku, příčku s instalacemi či příčku mezibytovou. Dále je třeba si zodpovědět otázku, jaké má mít nosné, izolačně tepelné a akustické vlastnosti. Podle toho je pak třeba vybírat, zda se bude stavět z plných cihel nebo z pórobetonových tvárnic.