Těžko najdete v Česku soukromý rodinný dům, který vzbudil více emocí a vyvolal...

Těžko najdete v Česku soukromý rodinný dům, který vzbudil více emocí a vyvolal více jednání na úřadech než dům Miloše Holečka v Pardubicích. Stavěl se bez povolení. | foto: Jaroslav Kvíz

Pět rad, které ulehčí jednání se stavebním úřadem. Hlavně se usmívejte

  • 93
Stavět bez povolení nebo ohlášení se nemusí vyplatit. Stavební zákon lze totiž vykládat různě, každý úřad, a každý úředník mají svá „specifika“. Proto bývá důležité probrat některé věci předem a osobně.

Krásná nová přístavba verandy, jen ji dovybavit nábytkem. Sotva je hotová, začne majitelům vrtat v hlavě nejistota: neměli jsme stavbu nejdříve ohlásit stavebnímu úřadu?!

Starosti s následným složitým jednáním s úřadem, aby stavbu dodatečné povolil a riziko, že se bude muset bourat, mohou někdy končit řadou bezesných nocí, které přitom vůbec nebyly nutné. Stačilo by nejprve jednat, a pak teprve stavět.

Obava z úředníků může být způsobena špatnými zkušenostmi, ale daleko častěji je to strach z neznámého: „Co když mi úředník stavbu garáže zakáže?" A hned následuje omluvná myšlenka:“Ta moje přístavba není tak velká, povolení určitě nepotřebuje.“ Ale nejistota zůstává.

Zákon je zákon, ale

Některé stavby se mohou budovat bez stavebního povolení, jsou dokonce vyjmenované ve stavebním zákoně. Ale jako každý správný zákon, i tento má své podmínky a výjimky, které dobře znají na stavebním úřadě a jedině úředníci dokážou potvrdit, že povolení opravdu nepotřebujete.

Proto raději i u sebemenší stavbu navštivte nejprve stavební úřad a nechte si poradit, jaký postup zvolit. A i když vám úředník potvrdí, že žádné povolení nepotřebujete, nebyl to ztracený čas. Budete mít vnitřní jistotu a klid, že postupujete správně.

Jednání na úřadě ulehčí pět praktických rad

1. Navštivte stavební úřad osobně
Při osobním jednání budete moci úředníkovi lépe vysvětlit svůj problém a budete mluvit přímo k vaší stavbě, máte možnost diskutovat. Zároveň získáte potřebné informace hned.

Pokud pouze zatelefonujete na stavební úřad, může vás úředník zahrnout spoustou informací ze stavebního zákona, ale budou s největší pravděpodobností pouze obecné, pro konkrétní dům možná i nepoužitelné.

Je lepší navštívit úřad osobně a vzít si sebou i výkresy. Možná se pak dozvíte, že vaše přístavba bude potřebovat Územní souhlas a Ohlášení a k tomu odpovědi na celou řadu dalších otázek.

2. Nechoďte na úřad těsně před obědem
Představte si, že se chystáte na oběd a v tom zaklepe na dveře majitel domu, který se chystá vybudovat přístavbu a zapřede s vámi třičtvrtěhodinovou diskusi. Na náladě vám to určitě nepřidá a budete se ho snažit co nejdříve zbavit.

Podobně jsou na tom úředníci na stavebním úřadě. Proto pokud chcete mít dostatek času na řešení vaší stavby, nechoďte na úřad těsně před obědem, nebo těsně před koncem úředních hodin.

3. Sepište si dotazy předem
Nepodceňujte přípravu před cestou na stavební úřad. Promyslete si otázky, na které potřebujete znát odpovědi a zapište si je. Například:

  • Budu potřebovat stavební povolení nebo ohlášení?
  • Budu potřebovat územní řízení?
  • Jaké všechny úřady kromě stavebního se budou k projektu vyjadřovat?
  • Kteří sousedé se budou k domu vyjadřovat?
  • Má úřad k návrhu stavby připomínky?

4. Vezměte s sebou co nejvíce dokumentů
Nejlépe se diskutuje nad papírovými výkresy. Proto s sebou vezměte katastrální mapu, tu si můžete vytisknout z webu Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Pokud dům přistavujete, nakreslete do ní místo, kde bude přístavba stát. Stejně tak vezměte původní výkresy rodinného domu. Pokud řešíte byt, tak vezměte půdorys bytu, kam barevně nakreslíte plánované změny. Na výkresech vám úředník přímo ukáže, kde může být se stavbou problém.

5. Pozitivní přístup dělá divy
Snadno se vám stane, že se setkáte se špatně naladěným úředníkem. V takovém případě je důležité si udržet pozitivní přístup. Ze zkušeností vychází, že i když byl úředník nejprve ve špatném rozpoložení, pokud se žadatel nenechal zviklat, po nějaké chvíli „roztál“ a výsledkem byly užitečné rady, které ušetřily hodně času při přípravě rekonstrukce. Pokud naopak na úřad přijde člověk naštvaný, už třeba jen z důvodu, že na stavební úřad vůbec musel jít, situace se jen zhorší.

Při jednání na úřadě je nejdůležitější držet v hlavě myšlenku s jakým cílem tam jdete. A čím pozitivněji budete jednat, tím užitečnější informace pro svoji stavbu získáte.

Lepší než se po hlavě vrhnout do budování, je začít jednáním se stavebním úřadem, který vaše plány posvětí. Při opačném postupu sice ušetříte čas, ale stále budete žít s rizikem, že stavební úřad na černou stavbu přijde.