Rekonstrukce bytu nabízí prostor šitý na míru. Ilustrační foto.

Rekonstrukce bytu nabízí prostor šitý na míru. Ilustrační foto. | foto: LIVING / Jaroslav Kvíz

Stavební speciál: Úprava bytu

Málokdo ví, že i k renovaci bytu je někdy potřeba povolení. Jaká a kdy? Čtěte další díl stavebního speciálu MF DNES.

Zvažujete, zda si při opravě bytu necháte dát toaletu do koupelny, nebo je naopak chcete oddělené? Úředníci to možná rozhodnou za vás.

Přesně jako se to stalo Procházkovým, kteří se rozhodli úplně předělat 4+1 v paneláku. Vadila jim koupelna, v níž se nedalo ani otočit, a vlastně celé umakartové jádro.

"Rozhodli jsme se pro kompletní rekonstrukci. Chtěli jsme z bytu mít 3+kk a koupelnu podstatně zvětšit. A tak se bouraly a posouvaly příčky," vzpomíná Milada Procházková z Prahy.

Čekala je spousta papírování - nejprve vypracování projektové dokumentace od architekta, poté posouzení nosných zdí od statika. Ale vyplatilo se to.

Stavební seriál

1.díl Studna a septik - více zde
2. díl Novostavba rodinného domu - více zde
3. díl Rekonstrukce domu a stavební povolení - více zde
4. díl Úprava bytu - právě čtete
5. díl Bourání - vyjde za týden
6. díl Drobné stavby
7. díl Inženýrské sítě
8. díl Povolení k zahradě
V každé příloze odkaz na příslušný formulář

"Jednání na úřadě se zkrátila na minimum a stavební povolení jsme získali bez problémů," dodává žena. Svolení úřadu bylo pro celkovou rekonstrukci bytu Procházkových nezbytné - už proto, že se bouralo a zase stavělo.

 "Koupelna vyrostla ze čtyř čtverečních metrů na dvanáct a vešla se do ní velká vana," říká Milada Procházková. Jen tu toaletu jim úředníci v koupelně nepovolili, a tak ji museli nechat oddělenou.

Také kolaudace probíhala v "úřednickém" duchu - bylo nutné doložit, že firmy, které dělaly podlahu, ji dostatečně odizolovaly, že elektrikáři provedli revizi nových rozvodů, a konečně - že funguje větrák na toaletě.

Je rekonstrukce podle nového stavebního zákona stejně náročná? Jaká povolení k ní potřebujete?

Kdy na úřad nemusíte
Nový stavební zákon přesně určuje, jaké stavební úpravy je možné dělat bez povolení. Prostě se rozhodnete, že vymalujete, vyměníte podlahu, pořídíte si novou kuchyňskou linku, místo vany dáte sprchový kout nebo koupíte novou toaletu.

Je to vnitřní vybavení bytu a na jeho renovaci se nemusíte nikoho ptát. Totéž platí i pro další úpravy, ale musíte dodržet pět podmínek.

"Zaprvé se nesmí zasáhnout do nosných konstrukcí stavby. Zadruhé se nesmí změnit její vzhled," vysvětluje Vladimír Bálek ze stavebního úřadu v Chrudimi.

Zatřetí by se neměl změnit ani způsob užívání stavby, což se stane, když například z bytu uděláte obchod či kancelář. Začtvrté - úpravy nesmí vyžadovat posouzení vlivu na životní prostředí, což lze zjistit z přílohy vyhlášky číslo 100/2001 Sb.

"A nakonec, zapáté, rekonstrukce nesmí zhoršit požární bezpečnost," dodává Vladimír Bálek. Jakmile není některá z těchto podmínek splněna, bude potřeba ohlášení.

Oznamte i změny bez stavebních úprav

Přestěhovali jste kuchyň do bývalé chodby, nebo zřídili ložnici v místě někdejší kuchyně? Udělali jste z původního bytu sídlo své firmy nebo rozdělili rodinný dům na dva samostatné byty, to vše bez stavebních úprav? Nastala tím změna v užívání stavby a tu musíte oznámit stavebnímu úřadu. Na oznámení změny v užívání je speciální formulář, který získáte na stavebním úřadě, nebo si ho můžete stáhnout z webových stránek ministerstva pro místní rozvoj - www.mmr.cz. Počítejte s tím, že budete muset přiložit stanoviska dotčených orgánů a vlastníků dopravní a technické infrastruktury, jejichž seznam je obdobný jako u ohlášení nebo stavebního povolení.

Názory úředníků se liší
Jenže kdo všechno posoudí, zda můžete upravovat byt, aniž byste potřebovali povolení? Většinou úředníci. Anebo odborníci, na něž vás na úřadě odkážou.

Takže než se do nějaké rekonstrukce pustíte, je lepší se dojít na stavební úřad zeptat, zda potřebujete ohlášení či stavební povolení, nebo zda nemusíte mít vůbec nic. V některých případech se totiž mohou názory úředníků lišit, protože posouzení je jen na nich.

Například takové zasklívání lodžie. Pár skleněných desek navíc, řeknete si. Je to však stavební úprava, která mění vzhled stavby, navíc může negativně ovlivnit požární bezpečnost, a tudíž je k ní nutné stavební povolení.

Jenže úředníci se na to mohou dívat různě. Některé stavební úřady nepovažují zasklení lodžie za změnu vzhledu, pokud zvolíte bezrámový zasklívací systém. A když ještě uznají, že nijak neohrožuje požární bezpečnost, rázem žádné povolení úřadu nepotřebujete.

Jsou ta nová okna hezká?
Podobně jako se zasklíváním lodžie na tom bude ten, kdo se rozhodne vyměnit okna. Je jasné, že když místo starých dřevěných oken dáte nová plastová, pravděpodobně se změní vzhled domu.

Záleží pak na stavebním úřadě, aby subjektivně posoudil, zda je tato proměna k lepšímu, či k horšímu. Výměna oken je totiž udržovací práce, nikoli stavební úprava, a u té to hraje roli.

Kromě toho však musí platit pět dalších podmínek: nesmí se výměnou oken ovlivnit zdraví lidí v bytě ani požární bezpečnost, stabilita stavby, životní prostředí a bezpečnost při užívání bytu.

Když budou podmínky splněny, na úřad kvůli výměně oken nemusíte. V opačném případě budete potřebovat ohlášení. Stejně jako při jakékoli rekonstrukci kulturní památky.

Bez povolení
Rozhodnete-li se udělat nové vnitřní omítky a vymalovat, obejdete se bez souhlasu úřadů. Podobně je to i s renovací bytového jádra. Dříve muselo být stavební povolení, dnes je možností více.

U přestavby se neposuzuje vliv na životní prostředí. A pokud materiál, jímž se umakart nahrazuje, neovlivní požární bezpečnost, pak můžete mít doma zděné jádro bez souhlasu úřadu. Jestliže však ně která z podmínek neplatí, budete muset rekonstrukci ohlásit.

Na co v bytě nepotřebujete povolení

Bez povolení se obejdete při:
Výměně podlah, omítání a výmalbě, výměně podhledů, odhlučnění stěn, výměně rozvodů elektřiny, vody, plynu, kuchyňské linky či sanitárního zařízení.

Bez povolení, případně ohlášení je nutné při:
výměně stoupaček nebo oken

Bez povolení, případně s ohlášením, někdy stavebním povolením:
Zasklení lodžie nebo balkonu a rekonstrukce bytového jádra

Ohlášení, případně stavební povolení je nutné při:
Rekonstrukci bytového jádra se změnou dispozice, posunutí, postavení nebo zbourání příčky a při rozšíření bytu o část společné chodby

Poznámka: Pokud je uvedeno více možností, závisí rozhodnutí na individuálním posouzení stavebního úřadu.



Kdy si musíte najmout firmu
Oproti majitelům rodinných domů mají ti, kteří bydlí v bytě, jednu výhodu. U žádné rekonstrukce bytu nemusíte řešit územní rozhodnutí či územní souhlasy.

Většina stavebních úprav a všechny udržovací práce v bytě se také obejdou bez stavebního povolení. Výjimky však existují.

Například pokud se chystáte rozšířit byt o část společné chodby a zasahujete při tom do nosné konstrukce stavby, bez stavebního povolení to nepůjde.

Nebo když rekonstruujete bytové jádro a místo lehkých pórobetonových tvárnic zvolíte klasické cihly, které mohou výrazně zatížit konstrukci domu.

Stavební úpravy neohlašované a ty na ohlášení můžete dělat sami, jenže si musíte najmout stavbyvedoucího. Rekonstrukce, které vyžadují stavební povolení, smí provádět jenom stavební firma.

Nezapomeňte na sousedy
Ještě než s pracemi začnete, musíte o nich informovat sousedy.

"Forma není zákonem předepsaná. Stačí, když k nim zajdete a řeknete jim to, vezměte si však s sebou nějakého svědka, či si to nechte písemně potvrdit, abyste měli důkaz," radí Stanislav Malý, právník a člen České společnosti pro stavební právo.

Poradce MF DNES architekt Patrik Tichý

"Přímým sousedům řekněte osobně, co chystáte a jak moc je budou úpravy vašeho bytu obtěžovat. Ostatním to oznamte písemně na dobře viditelném místě společných prostor, třeba ve vstupním vestibulu. Dostačující je, když to dáte vědět asi měsíc předem. Poděkujte spolubydlícím za pochopení, napište také, kdy s pracemi začnete a kdy předpokládáte, že s nimi skončíte."

Stejně jako u staveb, i u rekonstrukcí musíte dát úřadu vědět, že už jste s pracemi hotovi a že chcete začít bydlet. Samozřejmě jen u těch úprav, které vyžadovaly ohlášení či stavební povolení.

Kolaudaci už dnes stavební zákon nepožaduje. Jakmile budete s rekonstrukcí hotovi, oznámíte to stavebnímu úřadu (na formuláři, který najdete na této stránce ministerstva pro místní rozvoj).

Z úřadu nejpozději do 30 dní přijde souhlas či zákaz. Když nepřijde nic, bere se to jako souhlas. Může vás však také navštívit úředník, aby byt zkontroloval.

Najde-li nějaké nedostatky, budete je muset odstranit. V bytě pak můžete bydlet, až vám to stavební úřad písemně povolí.