Pokud budete bourat a vzápětí na stejném místě stavět, nemůžete bourání zahrnout do ohlášení stavby

Pokud budete bourat a vzápětí na stejném místě stavět, nemůžete bourání zahrnout do ohlášení stavby | foto: Profimedia.cz

Stavební speciál: návod na nejsnadnější bourání

  • 5
Chystáte se něco bourat? Většinou musíte na úřad. MF DNES vám poradí, kdy je nutné povolení, kdy ohlášení a kdy se papírování vyhnete.

Soused na zahradě nedávno zboural malou dřevěnou boudu na nářadí s plechovou střechou. Stavební úřad po něm nechtěl žádné doklady.

Vy se chystáte strhnout něco podobného, jenže vaše bouda má na střeše vlnitý eternit. A stejný úředník od vás chce, abyste získali povolení, což znamená podat ohlášení a doplnit ho dokumentací bouracích prací a vyjádřením hygienika, navíc si musíte zajistit autorizovaného stavbyvedoucího.

Úředník se nespletl ani sousedovi nenadržuje. Vám vše komplikuje eternitová střecha, plná zdraví škodlivého azbestu. Proto nebourejte, dokud si neověříte, zda to jde i bez povolení.

Jinak by vám mohla hrozit pokuta až půl milionu korun - úřad ji může dát každému, kdo bez jeho svolení něco zbourá, aniž by na to měl potřebná povolení. A bez těch to jde jen někdy.

Stavební seriál

1.díl Studna a septik - více zde
2. díl Novostavba rodinného domu - více zde
3. díl Rekonstrukce domu a stavební povolení - více zde
4. díl Úprava bytu - více zde
5. díl Bourání - právě čtete
6. díl Drobné stavby - vyjde za týden
7. díl Inženýrské sítě
8. díl Povolení k zahradě
V každé příloze odkaz na příslušný formulář

Pozor na azbest
Povolení ani ohlášení nebudete potřebovat, pokud se rozhodnete odstranit stavbu, jejíž zbudování se rovněž obešlo bez papírování. Může to být třeba zmíněná bouda, pokud jste ji koupili jako hotový výrobek a neslouží k ustájení zvířat.

Pokud však byť malou boudu používáte i jako obytný domeček nebo dílnu třeba na zahrádce, už ji jen tak zbourat nelze.

Bez papírování můžete odstranit také králíkárnu či voliéru, menší skleník, anténu do výšky 15 metrů, nádrž na vodu, nadzemní bazén, plot hraničící se sousedem, nízkou opěrnou zeď, ale i bleskosvod nebo přípojku na inženýrské sítě do délky 50 metrů.

Pozor však na azbest, ohnivzdornou látku, která se dříve hojně používala jako izolace potrubí, přidávala se do stěn montovaných domů, takzvaných okálů, nebo do cementové střešní krytiny eternit.

Při likvidaci těchto stavebních materiálů se do ovzduší šíří azbestový prach, který může způsobit vážné choroby plic, stavební suť se zároveň stává nebezpečným odpadem.

Proto je zákon při odstraňování staveb obsahujících azbest přísnější. Jejich majitelé musí získat povolení, v případě bourání svépomocí navíc zajistit autorizovaného stavbyvedoucího.

"Pokud si nejste jistí, zda stavba obsahuje azbest, obraťte se na stavebního odborníka," radí Vladimír Voldřich, vedoucí stavebního úřadu v Černošicích.

Stavební úředník vám zřejmě nepomůže, neměl by ani doporučit žádnou firmu, protože by tím mohl porušit pravidla volné soutěže. Na stavební úřadech však často bývá vývěska, kde už podobné kontakty najít můžete.

Rada MF DNES

Azbest jen na povolení
Stavby, které obsahují nebezpečný azbest třeba v podobě eternitové střechy, nesmíte nikdy bourat bez toho, aniž byste k tomu získali úřední souhlas.


Kdy musíte bourání ohlásit
Nejčastější formalitou při odstraňování staveb bývá ohlášení. Je na něj předepsaný formulář, který najdete na této stránce ministerstva pro místní rozvoj. Stejný tiskopis se používá i k získání povolení, pak se k němu po výzvě stavebního úřadu musí doložit ještě další dokumenty.

Pouze ohlášení, bez doplněných dokumentů, které by z ohlášení udělaly povolení, musíte podat před odstraněním veškerých staveb, které se jinak na ohlášení či stavební povolení stavějí, pokud neobsahují zmíněný azbest.

Může to být chata, rodinný dům či jeho část, příčka v bytě, stejně jako garáž, žumpa, zapuštěný bazén, plot vyšší než 1,8 metru nebo třeba zahradní altán. Mezi bouráním budov postavených na ohlášení a těch na stavební povolení je však rozdíl.

Stavby budované na povolení totiž nemůžete bourat sami - vždy si musíte najmout firmu. Dům postavený na ohlášení zbourat sami můžete, ale musíte si zajistit stavební dozor, tedy člověka s vysokoškolským vzděláním stavebního nebo architektonického směru, anebo s maturitou ze střední stavební školy a alespoň třemi lety praxe na stavbě.

Pokud budete bourat a zároveň vzápětí na stejném místě stavět, nemůžete bourání zahrnout do ohlášení stavby či stavebního povolení.

"Vlastník musí odstranění ohlásit zvlášť. Stavební úřad může odstranění i stavbu projednat najednou a rozhodnout jedním aktem," říká Stanislav Malý, právník a člen České společnosti pro stavební právo.

Zároveň s ohlášením stavby, po třiceti dnech se pustit do bourání a po dalších deseti dnech do nové stavby, pokud vám to do té doby úřady nezakázaly. Začít můžete samozřejmě i dříve, hned jak dorazí souhlas.

Kdy je třeba povolení
Jakékoliv stavby obsahující azbest, tedy i ty postavené bez ohlášení či stavebního povolení, nemůžete strhnout bez povolení. To však nezískáte podáním nějaké žádosti o povolení.

Stejně jako u staveb bez azbestu podáte ohlášení, v němž obsah azbestu označíte. Za několik dní vám ze stavebního úřadu přijde sdělení, že k odstranění takové stavby je třeba povolení, a že tedy k ohlášení musíte doložit další doklady, především dokumentaci bouracích prací a stanoviska některých dotčených orgánů.

Podobná věc se může stát i v jiných případech než u staveb obsahujících azbest.

"Úřad rozhodne o nutnosti povolení tehdy, když potřebuje pro bourání stanovit nějakou podmínku," vysvětluje Vladimír Voldřich.

Může jít třeba o situace, kdy by hrozilo, že při bourání část stavby spadne na pozemek souseda - úřad musí nařídit sousedovi, aby část pozemku poskytl jako staveniště. To se při pouhém ohlášení udělat nedá.

Právo na bourání
I když papírování kolem bourání není úplně jednoduché, ve srovnání se stavbou máte jednu nespornou výhodu.

"Vlastník má na odstranění stavby právo. Překážkou může být jen veřejný zájem. Pokud taková překážka neexistuje, stavební úřad nemá důvod bourání nepovolit," říká Stanislav Malý.

Nelze jen tak zbourat chráněnou památku nebo třeba budovu v proluce, jejíž odstranění by mohlo ohrozit statiku sousedních domů. Problémy hrozí i tehdy, když budete chtít nějakou stavbu legálně odstranit, ale úřad přitom zjistí, že byla celá nebo její část postavena načerno.

Úředníci pak zahájí správní řízení, ve kterém budou vyšetřovat, kdo tento přestupek zavinil, a mohou také udělit pokutu.

"Při koupi nemovitosti k ní přebíráte všechna práva a povinnosti. Každý by si proto měl zkontrolovat, zda mezi přebíranými doklady nechybí ohlášení nebo stavební povolení, případně kolaudační rozhodnutí, stejně jako projektová dokumentace, a zda vše souhlasí se skutečností," dodává Vladimír Voldřich.

,