Každá stavba je ve znamení velkého papírování. Ilustrační foto.

Každá stavba je ve znamení velkého papírování. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Stavební speciál: Jak postavit nový dům

  • 12
Stavbu většiny rodinných domů stačí ohlásit, nemusíte žádat o stavební povolení. Papírování tím však ubylo jen málo. MF DNES vám poradí, jak vyřídit ohlášení co nejsnáze.


Žádné povolení, jen ohlášení - řeč je o schvalování stavby rodinného domu. Zní to dobře, ale tak je třeba spousta dokumentů. Nezačínejte však hned s jejich schraňováním. Ze všeho nejdříve se zajděte na stavební úřad zeptat, co všechno budou úředníci chtít.

Chcete-li postavit rodinný dům legálně, máte čtyři možnosti: můžete ohlásit stavbu, zažádat stavební povolení, projít sloučeným stavebním a územním řízením či podat žádost o územní souhlas spojený s ohlášením.

Stavební speciál - novostavba domku

Stavební seriál

1.díl Studna a septik - více zde
2. díl Novostavba rodinného domu - právě čtete
3. díl Rekonstrukce domu a stavební povolení - vyjde za týden
4. díl Úprava bytu
5. díl Bourání
6. díl Drobné stavby
7. díl Inženýrské sítě
8. díl Povolení k zahradě
V každé příloze odkaz na příslušný formulář

Sami, nebo s firmou?
Ze všeho nejdříve se samozřejmě musíte rozhodnout, jakým způsobem si dům postavíte.

Pokud to chcete zvládnout vlastními silami, nejspíše ušetříte, ale počítejte s největším papírováním. Musíte si také najmout stavbyvedoucího, který na vznikající dům dohlédne, také stavební dozor, pokud jej nebude vykonávat stavbyvedoucí.

Když si na stavbu netroufáte, můžete ji zadat stavební firmě. Stačí jí jen předat dobře zpracovaný projekt od architekta či projektanta. A pomocí najatého technického dozoru hlídat, zda se vše staví správně. Dodržování projektu si může ohlídat architekt sám, jako autorský dozor.

Třetí možností je koupě rodinného domu na klíč. Některé firmy nabízejí, že za vás vyběhají i všechna potřebná povolení. Na to si také můžete najmout architekta, který vám připravoval projekt, nebo přímo specializovanou firmu. Zaplatíte jí podle ceny domu od 8 až do 40 tisíc korun.

I na velkou vilu stačí ohlášení
S ohlášením stavby vystačíte u většiny domů. Do jeho limitů, mezi nimiž je třeba velikost zastavěné plochy do 150 metrů čtverečních, se vejde i velká rodinná vila - dům s nejméně pěti obrovskými pokoji, sklepem a podkrovím.

Pokud někdo plánuje stavět rezidenci ještě větších rozměrů, bude už potřebovat stavební povolení. Pozor, domy vyžadující stavební povolení vždy musí budovat firma.

Sousedé musí o všem vědět
Stavba se povinně ohlašuje na formuláři a množství nezbytných příloh nápadně připomíná náležitosti pro stavební povolení.

"Formuláře bývají pro mnoho lidí problém. Často je nosí vyplněné neúplně nebo špatně," říká Vladimír Bálek ze Stavebního úřadu v Chrudimi. Na druhou stranu obrovskou předností ohlášení je, že před ním nemusíte absolvovat územní řízení ani získávat územní souhlas.

Stačí zažádat o územně plánovací informaci, což je mnohem jednodušší. Také lhůta pro ohlášení je kratší než u stavebního povolení - 40 dní namísto 60. Pokud vám do té doby nebude stavba úředníky zakázána, bere se to jako "tichý" souhlas a můžete začít stavět.

Když ji zakážou, musíte žádat o stavební povolení. K ohlášení navíc nově potřebujete písemný doklad, že jste sousedy informovali o stavbě a o tom, že proti ní mohou do 15 dnů podat na stavebním úřadě námitky. Ideální k tomu je potvrzení o tom, že jste je obeslali doporučeným dopisem.

Stavební povolení - delší běh s mnoha překážkami
Oproti ohlášení je žádost o stavební povolení stále o něco složitější procedurou. Potřebujete ho sice jen u některých staveb, ale také u většiny rekonstrukcí.

Pokud jste něco postavili načerno, můžete požádat o dodatečné povolení stavby. Podrobný návod na to, jak co nejjednodušeji vyřídit stavební povolení včetně formuláře, přineseme za týden v dalším díle velkého stavebního speciálu MF DNES.

Ohlášení versus stavební povolení
Ohlášení

Kdy je potřeba: Stavíte-li rodinný dům se zastavěnou plochou do 150 m2, jedním podzemním podlažím do hloubky tří metrů, nejvýše dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dům musí být v souladu s územně plánovací informací, stát v zastavěném území a nesmí mít nároky na novou infrastrukturu. Nemusíte podstoupit územní řízení, stačí územně plánovací informace.
Projektová dokumentace: Rozsah je stejný jako pro stavební povolení
Formulář: tři a půl strany + 11 příloh
Probíhá správní řízení: Ne
Kolaudace: Ne, stačí oznámení stavebnímu úřadu
Lhůta na vyřízení: 40 dní
Cena: zdarma
Pokuta za stavbu bez ohlášení: až 200 tisíc korun

Stavební povolení
Kdy je potřeba: Stavíte-li rodinný dům, který nesplňuje požadavky pro ohlášení. Musíte absolvovat územní řízení a získat územní rozhodnutí
Projektová dokumentace: Rozsah je stejný jako pro ohlášení
Formulář: čtyři a půl strany + 9 příloh
Probíhá správní řízení: Ano
Kolaudace: Ne, stačí oznámení stavebnímu úřadu
Lhůta na vyřízení: 60 dní
Cena: 300 Kč
Pokuta za stavbu bez povolení: až milion korun

Chcete vědět více?

Stavební speciál věnovaný rekonstrukci a úpravě bytu vyjde již zítra v MF DNES.