U stavebních prací se připravte kromě dlouhého čekání na zdražování

U stavebních prací se připravte kromě dlouhého čekání na zdražování | foto: Profimedia.cz

Stavební firmu shánějte s předstihem

  • 15
Najít stavební firmu trvá několik měsíců. Je totiž málo dělníků. Pokud chcete začít stavět na jaře, shánějte je už teď.

Ze dřeva se dá stavět po celý rok - čtěte ZDE

Jakub Daneš se předloni chystal rekonstruovat dům po babičce. Stavební firmu si chtěl vybrat ve výběrovém řízení, ale nakonec měl problém sehnat vůbec nějakou, která by začala s prací v dohledné době. "I tak se oproti mým představám začalo s několikaměsíčním zpožděním," říká Daneš.

Pak už to vypadalo, že vše poběží bez problémů. Firma začala s bouráním starých podlah, příček a oken, ale jednoho dne dělníci bez rozloučení odešli a nechali za sebou rozdělanou práci.

"Řekl jsem, že jim nic nezaplatím, ale odpověď mě velmi překvapila. Počítali s tím, prý mají jinou, výhodnější zakázku. I tak se jim to vyplatilo," vzpomíná nespokojený stavebník.

Přísná smlouva připravená právníkem mu byla k ničemu. Nakonec musel část prací udělat sám a na zbytek shánět jinou společnost. Letos na jaře se bude stěhovat, s ročním zpožděním proti původním plánům.

Na rekonstrukci si počkáte ještě déle
Jakub Daneš není zdaleka jediným, kdo se musí nyní potýkat s dlouhým čekáním na stavební firmu. Běžná čekací doba je tři až šest měsíců, někde dokonce rok.

Kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků se také posouvají termíny dokončení, často o 20 až 30 procent.
Složitější je to u rekonstrukcí než u novostaveb.

"Rekonstrukce jsou náročnější na kvalifikaci pracovníků, a tudíž při současném boomu mezi stavebními firmami méně oblíbené,“ vysvětluje Petr Picmaus, spolumajitel stavební a projekční firmy De Facto.

U rekonstrukcí je větší množství rizik při stavbě, obtížněji se projektují, rozpočtují i řídí, proto se jim firmy raději vyhýbají. Najdou se však firmy, které se na rekonstrukce specializují, u nich máte větší šanci uspět.

Objednejte co nejdříve, stavět začněte až na jaře

Pokud se tedy letos chystáte budovat dům, měli byste si firmu zajistit co nejdříve, abyste do příští zimy stihli alespoň hrubou stavbu.

Například u firmy De Facto budete čekat až tři měsíce. Jinde je to podobné. "První půlrok máme vytíženo, takže můžeme začít tak v červnu," říká Bohumil Kratochvíl z firmy Květinové domy.

Někde mají dokonce plno až do konce roku. "Vloni jsme od půlky roku odmítali zakázky, protože jsme vůbec neměli kapacity," upozorňuje Zdeněk Mikeš, majitel firmy M-stavby.

Kdo nemá hotový projekt a vyřízené povolení, musí počítat s delší lhůtou. Vyřízení totiž trvá až půl roku.
Když budete mít naopak štěstí a rychle si zakázku zajistíte, se započetím prací na firmu nespěchejte.

"Na možnost stavění v zimě nelze spoléhat, protože některé práce není možné z technologických důvodů provádět, když je sníh, a jiné při nízkých teplotách,“ říká Ondřej Šuch z firmy Skanska.

Stavění v mrazech může mít špatný vliv na kvalitu, lepší je proto počkat na jaro. Rozumná stavební firma se do prací v zimě nepustí.

"I když má investor připravené podklady, kvůli počasí je stejně možný začátek až v březnu nebo dubnu," říká Zdeněk Mikeš. Tři měsíce čekání firma využije k přípravě, takže se na jaře může hned pustit do práce.

Shánění materiálu nechte na firmě
Stavební firmu vybírejte v okolí svého bydliště. Hledejte na internetu, v telefonním seznamu nebo v místní inzerci. Poptejte se i po známých, ale rozhodně se nespoléhejte jen na kontakty získané od nich.

Snažte se oslovit víc firem a zjistit si o nich co nejvíc. Nechte si ukázat alespoň fotografie domů, které postavily, nejlépe je však vidět některé z nich na vlastní oči.

Nejlepší je, když vám jedna firma zajistí celkovou dodávku. Organizovat jednotlivé specialisty je pro laika takřka nezvládnutelné.

Jen pokud znáte někoho spolehlivého například na elektřinu nebo podlahy, domluvte se se stavitelem, že si tyto práce zajistíte sami. Dejte si však pozor při pozdější fakturaci, aby vám firma tyto služby automaticky nenaúčtovala.

Na stavební společnosti nechte i zajišťování materiálu. "Materiál by měla každopádně zajišťovat firma - sama musí řídit množství, druh, kvalitu a čas dodávky. Toto zákazník operativně nemůže zvládnout," domnívá se Petr Picmaus.

Ušetříte tak čas a spoustu nervů, odborníci se v materiálu lépe vyznají a dokážou ho sehnat laciněji.

Materiál nakupují bez DPH a vám ho pak dodají v rámci zakázky, tedy s nižší, devítiprocentní sazbou. Na ceně materiálu tak ušetříte minimálně 10 procent.

Nechte si však dobře vysvětlit, jaký materiál chce firma použít a proč, aby vám neúčtovala něco, co je zbytečně drahé nebo co se vám nebude líbit.

Solidní firma by měla být přístupná zajistit takový materiál, který si vyberete, včetně obkladů nebo barvy omítek. Rozhodně si nenechte diktovat, co vám stavitel nabídne.

Zdražení stavebních prací
Kromě dlouhého čekání se připravte na zdražování. Od Nového roku se u stavebních prací zvýšila sazba DPH z 5 na 9 procent, což většina firem už nyní uplatňuje. Kromě toho některé společnosti kvůli zdražování energií od ledna zvyšují ceny svých služeb o 5 až 7 procent.

Další zdražení staveb přijde se zvýšením cen materiálu kolem března, což se odhaduje na 5 až 10 procent. Cena stavby tedy ve srovnání s loňským rokem může být celkově o 10 až 20 procent vyšší.
,