Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Šizuňky nejen na stavbách ohlídá unikátní systém. Stát zájem nemá

  • 123
Flákání řemeslníků či stavbařů, okrádání i nedodržování technologií, to vše snadno ohlídá QBook, elektronický systém kontroly. Nedá se ošálit. Využít jej může investor rodinného domu stejně jako stát při stavbě dálnic.

Systém umožňuje kontrolu prostřednictvím mobilního telefonu. Ten musí být vybavený fotoaparátem, GPS modulem a SW aplikací QBook v reálném čase, což zvládá i mobil za pár stokorun, není nutný iPad nebo jiné drahé přístroje. Jde o jediný systém tohoto typu, je chráněný Úřadem průmyslového vlastnictví.

V praxi je to velmi jednoduché: z místa stavby či rekonstrukce pořídí pověřený pracovník několik záběrů, po hodině či dvou, tak, jak to odpovídá charakteru stavby. Díky této službě získáte identifikační údaje, které nelze zpochybnit. Systém nenahrazuje stavební dozor. Na rozdíl od datových úložišť nedovoluje zápisy dodatečně měnit či posouvat.

Součástí pořízené fotografie je totiž vložený komentář, složený z popisu činnosti nebo události s automatickým přiřazením časového razítka, GPS souřadnice a IMEI mobilního zařízení. Tyto časové, polohové a identifikační údaje nelze žádným způsobem obejít či zpochybnit.

Při použití systému máte kontrolu o tom, co se na stavbě za den událo, ale třeba také to, při jakých teplotách se betonovaly základy či prováděly nátěry. Systém sám totiž přesně zaznamená, kolik bylo v daném místě stupňů. To není úkol mobilu, systém umí spojit GPS souřadnice s informacemi o počasí z družic, které vyhodnocují konkrétní čísla ve velmi přesném rozmezí.

Vrt odhalil v podloží dálnice D1 na Ostravsku například i kusy dřeva.

Stavební firma použila na podloží dálnice D1 na Ostravsku i rouru a další stavební suť.

Vzorek stavebního odpadu z podloží dálnice D1

Řada ministerstev a úřadů včetně pražského magistrátu či Ředitelství silnic a dálnic QBook odmítlo, že nic takového nepotřebují. " Třeba Ředitelství silnic a dálnic nám sdělilo, že mají veškerou dokumentaci v pořádku a kontrolu stavebních prací nepotřebují. Za týden se objevila zpráva o zvlněné dálnici D47. Na otázky o použitém odpadu v podloží by fotodokumentace odpověděla okamžitě a bez dalších nákladů," tvrdí architekt Miroslav Stach z firmy Balance idea, jeden z autorů systému.

A tak zatímco soukromníci si mohou klidně odjet na dovolenou do zahraničí a mají jasný přehled o tom, co se děje na stavbě jejich rodinného domu, státní orgány podobnou kontrolu nechtějí. Proč, na to si každý jistě odpoví sám.

Webová aplikace (on-line přístup k záznamům) i aplikace pro mobilní zařízení a telefony jsou zdarma, uživatel se pouze registruje a může systém okamžitě využívat. Platí se jen za záznamy uložené v systému, což by mělo jít z nákladů stavební firmy nebo řemeslníka. To, co bude pověřený člověk zaznamenávat, lze snadno ošetřit ve smlouvě, při jejím nedodržení prostě investor nezaplatí.

Pro menší a jednoduché stavby, kdy není potřeba stavbu tak pečlivě kontrolovat, lze zvolit například pevný poplatek 100 Kč za 15 zpráv za den. Tento tarif je určený pro menší a střední stavební firmy, které pracují na složitějších stavbách od rodinných domů výš. Poplatek za uložení zpráv se platí jen jednou, využívat údaje může řada uživatelů, podmínkou je pouze pořízení identifikačního kódu. Ten je samozřejmě zdarma.

K fotografii lze připojit i příslušný komentář.

Jak to funguje

Pořízený soubor dat se automaticky odesílá zabezpečenou datovou komunikací mezi mobilním zařízením a serverem, na němž se pořízená data automaticky třídí, zpracovávají a ukládají.

"Příchozí data server identifikuje a přiřadí do klientem zvolené kontrolované činnosti nebo události. Pak jsou uložená data zpracována podle polohy na mapě, k níž si může uživatel nechat doplnit i aktuální venkovní teplotu v dané lokalitě," popisuje fungování systému architekt Stach.

Místo stavebního deníku

Rodinný dům staví firma 100 dnů, to odpovídá zhruba 18 až 22 týdnům. Stavební firma provádí záznamy každou hodinu a deklaruje investorovi postup prací, jejich kvalitu a zároveň získává přehled o produktivitě svých zaměstnanců.

Firma za vedení stavebního deníku zaplatí 10 000 Kč a do systému odešle 1 500 záznamů o průběhu prací (to odpovídá až 7,5 GB dat), zakrývaných konstrukcí a dalších informací (jako jsou certifikáty jakosti výrobků, revizní zprávy, prohlášení o shodě a jiné posudky). Investor získá kompletní pasport budovy, přehled o všech použitých materiálech a pracovních postupech (například vnější teplota při betonáži, venkovní a vnitřní podmínky pro montáž).

Každá přijatá zpráva se autorizuje a automaticky archivuje v reálném čase, nelze ji tedy opravit podle toho, jak by se třeba hodilo liknavým řemeslníkům. Těžko na vás mohou "nastartovat" s náklady za vícepráce, které byly podle nich nutné, u platby za hodinovou práci také nezdůvodní, proč fakturují osm hodin a přitom tam byli sotva tři.

Investor má totiž k dispozici kompletní časovou souslednost se všemi údaji, informacemi o průběhu komunikace mezi jednotlivými osobami, zprávy o použitých materiálech i technologických postupech a jejich dodržování.

Možná kdyby tento systém fungoval při rekonstrukci vily Tugendhat, nebyly by dohady o tom, proč se zde zvlnilo linoleum nebo začala praskat omítka fasády. Zda kvůli spěchu, nedodržení doporučených technologií nebo kvůli něčemu jinému. Množstvím návštěvníků to v případě linolea určitě nebylo, to bylo zvlněné už v den slavnostního otevření.

Zvlněné linoleum ve vile Tugendhat

Fasáda vily Tugendhat začala praskat už po pár měsících po dokončení rekonstrukce.

Zvlněné linoleum ve vile Tugendhat - pokoj vychovatelky

Kontrola i z dovolené

Patentovaný systém mohou využívat nejen investoři, ale třeba i majitelé firem pro kontrolu svých zaměstnanců. Každý soukromý stavebník má díky němu okamžitý přehled o tom, co se děje na jeho stavbě. Můžete být na dovolené v Thajsku a klidně si zkontrolujete, v jakém stádiu je rekonstrukce vaší panelákové koupelny a zda řemeslníci dodrželi vše, co jste si domluvili.

Výmluvy na špatné počasí či mrazy také odpadnou, protože systém eviduje přesné informace o klimatických podmínkách. Do systému můžete nahlédnout prostřednictvím internetu, a to nejen pomocí notebooku, ale i přes mobilní telefon vybavený internetovým prohlížečem.

Zápisy do elektronického stavebního deníku lze provádět pomocí mms brány v mobilním telefonu nebo internetu. "Díky elektronickým podpisům či mobilním telefonům s odesláním unikátního přihlašovacího hesla není možné zpochybnit případného uživatele a jím provedené zápisy," vysvětluje Miroslav Stach.

Systém dovoluje ukládání celé řady dat.

Databáze se dělí na veřejně přístupnou a uživatelskou část. K veřejně přístupné části má volný přístup jedna či více registrovaných osob, soukromá uživatelská databáze je přístupná pouze konkrétnímu uživateli. Každá registrovaná osoba nebo uživatel má svůj identifikační údaj.

Co QBook může:

• kontrola průběhu stavebních prací (plnohodnotně nahrazuje stavební deník v souladu s platnou legislativou)
• kontrola kvality provedené práce
• kontrola produktivity zaměstnanců
• kontrola vnějších vlivů na prováděné dílo (klimatické podmínky a teplota)
• při hlášení a odstranění závad v návaznosti na časovou souslednost (porucha)

Je vhodný i pro sledování veřejného osvětlení, signalizačních světel, závady na zařízeních obce, například na městském mobiliáři, monitorování stavu komunikací aj., kontrolu dodržování hygienických předpisů a vyhlášek (např. povinná kontrola teploty ledniček) či kontrolu nakládání s odpady, dodržování čistoty, provedených úklidových prací (čistota komunikací, veřejných prostranství, budov, atd.)