Lidé staví vlastními silami hlavně kvůli finančním úsporám.

Lidé staví vlastními silami hlavně kvůli finančním úsporám. | foto: Profimedia.cz

Češi staví svépomocí. Ušetří polovinu nákladů a nikdo je neošidí

  • 331
Staveb svépomocí v Česku přibývá. Lidé si staví rodinný dům raději sami. Bydlení na klíč je drahé a jeho kvalita není vždy zaručena. Řemeslníci šidí na materiálech a nedodržují technologické postupy. Vyplývá to z průzkumu Asociace výrobců minerální izolace a iniciativy Svépomocí.cz.

Počet domů postavených vlastními silami v Česku roste. V roce 2013 si takto pořídilo nové bydlení přibližně čtyři a půl tisíce „stavebníků“. Lidé na průběh stavby dohlíží, neustále na ni jezdí a staví podle svých dovedností a časových možností. Podle vlastní šikovnosti a peněženky si najímají potřebné řemeslníky.

Podle posledního zjištění Českého statistického ústavu je ročně formou individuální výstavby postaveno zhruba 12 tisíc rodinných domů. Z analýzy návštěvnosti informačního portálu Svepomoci.cz a dotazováním mezi dodavateli stavebního materiálu letos vyplynulo, že 38 % zájemců o rodinný dům se rozhodne pro výstavbu svépomocí, tedy bez přímé účasti stavební firmy.

"Při výstavbě svépomocí mohou lidé výrazně ovlivnit kvalitu nového bydlení a dohlížet nejen na výběr stavebních materiálů, ale i na průběh stavebních prací," říká ředitel iniciativy Svépomocí.cz Pavel Tesárek. Výstavba vlastními silami je sice časově náročnější, ale může ušetřit řadu starostí do budoucna, například při reklamacích či opravách nekvalitních prací.

Stavební firmy totiž mnohdy nedodržují technologické postupy či aplikují jiný materiál, než je určeno v dokumentaci. V případě izolací například nepoctivé firmy zateplují levnými materiály s horšími tepelněizolačními nebo akustickými vlastnostmi.

"Často nevyřeší detaily, jako je zateplení ostění, nadpraží, balkonů a lodžií, vynechají protipožární pásy z minerální izolace nebo použijí menší tloušťku izolace. Doporučujeme minimálně zkontrolovat technické parametry izolace, jako je součinitel tepelné vodivosti, třída reakce na oheň, paropropustnost materiálu, ale také tloušťku potřebné izolace, kterou nepoctivé firmy často záměrně podceňují," doporučuje Marcela Kubů z Asociace výrobců minerální izolace.

Nízkoenergetický dům vyjde na 2,5 milionu

Lidé staví vlastními silami hlavně kvůli finančním úsporám. V porovnání s developery stavba stojí až o polovinu méně, ale výstavbě je třeba se intenzivně věnovat.

"Dalším důvodem je zajištění kvality stavby, tedy výběr kvalitních materiálů a dohled nad technologickými postupy. Lidé totiž nechtějí platit za podprůměrnou kvalitu," vysvětluje Pavel Tesárek.

Podle Tesárka se svépomocí staví většinou energeticky úsporné domy. Lidé investují i do kvalitních oken, úsporných otopných systémů a ventilace. Nízkoenergetický dům s rozlohou 200 metrů čtverečních postavený svépomocí přijde bez parcely na 2,5 milionu.

S technickým stavem budovy úzce souvisí provozní náklady. Podle šetření Českého statistického úřadu dosáhly výdaje českých domácností na bydlení v loňském roce téměř pětiny jejich příjmů (18,6 procenta). Přitom výdaje na vytápění tvoří 60 procent nákladů domácnosti na energie.

"Roční účet za teplo se podle technického stavu budovy může lišit až o desetitisíce korun. Za vytápění nezatepleného bytu velikosti 70 metrů čtverečních domácnost zaplatí 20 tisíc korun, ve zrekonstruovaném domě 8 tisíc korun a v nízkoenergetické novostavbě dokonce i méně než čtyři tisíce korun ročně," uzavírá Marcela Kubů.

Výsledky průzkumu vycházejí z on-line ankety z června 2014, do které se zapojilo 300 respondentů, kteří zvažují nákup nemovitosti, či její rekonstrukci. Data ČSÚ vycházejí z výsledků šetření Životní podmínky 2013. Průměrná spotřeba energie české domácnosti vychází ze studie Potenciál úspor energie v budovách v ČR z roku 2013.

Stavěli jste rodinný dům svépomocí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 10. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3936
NE
NE 952