Dvojdomek si koupili manželé Eric Keto a Hannah Durasoffová.

Dvojdomek si koupili manželé Eric Keto a Hannah Durasoffová. | foto: Taylor Callaway

Úzkou parcelu nikdo nechtěl. Architekti z ní dokázali vytřískat maximum

  • 33
Úzká a neatraktivní parcela na předměstí Seattlu nikoho nelákala. Všimli si jí až architekti ze studia First Lamp. Místu mezi kostelem a starým domkem vdechli nový život. Postavili zde dvougenerační dům.

Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu celou Zemí. Tímhle Archimedovým výrokem se již deset let řídí architekti Taylor Callaway a Kevin Witt ze studia First Lamp v Seattlu. 

Svou práci neomezují na architektonická řešení, ale zabývají se celým procesem vzniku nového domu. Často si vytipují parcelu nebo dům určený k rozšíření či přestavbě, navrhnou jeho podobu, zajistí řemeslníky i dodavatele a zařídí i interiér. Následně se spojí s realitní kanceláří, která jim pomůže celé dílo dobře prodat.

Poradili si s úzkou parcelou

Stejně tomu bylo i v případě dvougeneračního domku blízko Judkins Parku v americkém Seattlu. Architekti si o průběhu realizace psali blog, kterého si všiml místní realitní agent a zprostředkoval prodej.

Dům měl nové majitele ještě dříve, než byl vůbec dokončený. Koupili si ho manželé Eric Keto, který je provozním technikem, a Hannah Durasoffová. Ta pracuje v e-shopu s módou a doplňky.

Může se hodit

Také chcete bydlet podle svých snů? Vyberte si své bydlení na Reality.iDNES.cz.

Dvougenerační dům se dvěma samostatnými jednotkami nic nepředstírá a na nic si nehraje. Zůstal obyčejným domem na předměstí, jen věrně kopíruje styl a požadavky současné doby.

Jeho podoba vychází ze stylu sousedních staveb, postavených v polovině minulého století. Jak přiznávají architekti v tiskových materiálech, na začátku neodolali a vyzkoušeli si připravit návrhy domu s nejrůznějšími tvary střechy a oken.

"Pokorně jsme se opět vrátili ke klasické sedlové střeše, vyrobené z plechu a zapomněli na nesmysly," říká Taylor Callaway. "Podařilo se nám tak udržet krásnou kontinuitu. Všechny domy v ulici si jsou podobné a dohromady tvoří harmonický celek, i když mezi daty jejich vzniku zeje propast větší než půl století."

Pohled na schodiště

Kuchyňská linka ve větším bytě. I zde převládá dřevo.

Obě části domu na pozemku širokém pouhých 7,6 metru fungují jako samostatné jednotky. Stavba se vymyká představě klasického dvojdomku z předměstí - sousedí spolu totiž jen zadními stěnami.

Menší část o rozloze 82 metrů čtverečních má jen jednu ložnici v druhém patře s okny do ulice. V prvním patře je kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Přízemí slouží pouze jako vstup a je zde technické zázemí.

Větší část o rozloze 133 metrů čtverečních se obrací do zahrady, a proto bylo možné umístit obývací kuchyni hned za vchodové dveře. V domě jsou celkem tři samostatné ložnice s šatnami, dvě koupelny a tři toalety. Zbylo místo i na dobře vyřešené úložné prostory a prádelnu.

Taylor Callaway a Kevin Witt připravili dům jako střídmé bydlení, ve kterém vítězí funkce a ekologie. Efektivní a spolehlivé jsou elektroinstalace využívající fotovoltaické panely. Veškeré nátěry byly provedeny ekologickými barvami, podlahy jsou z kvalitního bambusu, okna jsou osazená energeticky úspornými rámy a skly.

Na dvorku zbylo i místo pro posezení.

Podoba interiérů vznikala již ve spolupráci s nynějšími majiteli. Aby ale ani interiéry nebyly od sebe výrazně odlišné a navzájem si udržely styl, koordinovala výsledné zařizování designérka Rosischeli Mendozová.

Oběma jednotkám kraluje dřevo, přírodní materiály a neutrální barvy. Na dvorku, který patří k větší jednotce domu, zbylo i místo pro letní posezení a malou vodní nádrž.

Stavět se začalo před pěti lety, hotovo bylo v roce 2011. Celkové náklady na stavbu domu se v přepočtu vyšplhaly zhruba na 6,5 milionu korun.

, pro iDNES.cz