Monolit bílé barvy rozbili architekti plochami obloženými cedrovým dřevem.

Monolit bílé barvy rozbili architekti plochami obloženými cedrovým dřevem. | foto: Office 25 Architects

Průměrnost manželé odmítli. Dočkali se bílé vily s pomerančovými křesly

  • 42
Řečtí bohové a matematika. I tak by se daly pojmenovat dva hlavní inspirační zdroje architektonického studia Office 25 Architects. V domě, který tým postavil na athénském předměstí Gerakas, na první pohled vládnou navíc ještě citrony a pomeranče.

Citrusy zdobí dům nejen na zahradě. U krbu v obývacím pokoji k odpočinku vyzývají pomerančová křesílka, v jídelně citronové židle. Majitelé dům zabydlují velmi pomalu a pro každý kousek, který jim domů přibude, musí mít opravdový důvod. Vkusné a střízlivé bydlení pro soukromého klienta začalo studio chystat už před pěti lety.

Pozemek ležel v nově vznikající předměstské čtvrti, která navazuje na bohatou městskou zeleň. Poměrně úzká parcela má výhodnou pozici, z jedné strany sousedí přímo s parkem.

Luxusní vila v Řecku

Architekti se rozhodli pro čistou bílou stavbu s prosklenými plochami. Její monolit rozbili obložením z cedrového dřeva, které má v této oblasti bohatou stavební historii.

Dům postavila řecká kancelář Office 25 Architects. Ta má pobočky v Soluni, v Athénách, na Krétě a v německém Düsseldorfu. Do týmu studia patří i Norman Foster. Jak uvádí studio ve svých tiskových materiálech, nejde přímo o známou architektonickou superstar, ale o jeho čtyřnohého psího jmenovce.

Studio založil před jedenácti lety Thanasis Chrysomallis společně s kolegy Perpatidisem Antonisem a Vourakisem Manolisem. Dnes navrhují stavby jak pro soukromé investory, tak retailové a restaurační objekty, vytvářejí i design pro světové firmy a značky jako například Alessi.

Prostorově velkorysý čtyřpodlažní dům v Gerakasu o rozloze 240 metrů čtverečních nepůsobí při pohledu z ulice předimenzovaně. Sklep je zapuštěn pod úroveň terénu, bohatě členitá fasáda nechává kolemjdoucí decentně nahlédnout i do zeleně zahrady a soukromého atria. Čím vyšší patro, tím více dům opticky uskakuje z uliční čáry a zbytečně nemohutní.

Prosklená jídelna plynule navazuje na kuchyni.

Přízemí patří společenskému životu a setkávání. Do ulice je situován obývací pokoj s krbem, směrem do zahrady prostor pokračuje kuchyní a jídelnou. Vstupní prostory nejsou vyděleny samostatným zádveřím, které majitelé nepovažovali za důležité.

Servisní a úložné plochy řeší samostatná technická místnost, která leží nalevo od vstupu do domu. V patře jsou dvě samostatné ložnice dětí s šatnou, koupelnami a balkonem. Nechybí ani druhý, dětský obývací pokoj. V nejvyšším patře je pouze ložnice majitelů. Komunikaci v domě usnadňuje kromě schodiště i malý osobní výtah.

Interiéry domu jsou střídmé, laděné do kovových šedých, bílých a černých neutrálních odstínů. Život prostoru dodává zeleň zahrady a terakota atria, ale i barvy na sedacím nábytku, textilu a doplňcích.

Se schodištěm sousedí z jedné strany výtah a z druhé atrium se zelení.

Na tvorbě interiérů se podílela designérka Janna Pappa. Posezení v zářivých, pomerančově oranžových křeslech u krbu doplnila na míru vyrobeným kobercem s vysokým chlupem. Je v šedé barvě a protíná ho ostrý pruh hravé oranžové. Na míru ho vyrobila firma Aslanouglou Carpets. Podobně Pappa pracovala s textilem i v dalších pokojích. Všude vybírala z citrusové palety barev.

Důležitou roli hraje v členitých prostorech i světelný design. Některá ze světel si majitelé například nechali osadit a zabudovat až předloni. Na konceptu spolupracovaly návrhářky Rania Machaová a Mariza Galaniová, společně tvoří pod značkou Okapi.

Čekalo se například na to, jaká umělecká díla si majitelé do domu pořídí a kam je umístí. Dnes už v zádveří vítá návštěvníky olejomalba předsíně, další hravé artefakty včetně sošek strážících dům prostupují celým interiérem. Nechybí ani suvenýry a fotografie z častých exotických cest majitelů.  

, pro iDNES.cz