K domu patří i samostatná garáž.

K domu patří i samostatná garáž. | foto: Lars Evanger

Umí překvapit. Manželé vsadili na bílé panely, překližku a geometrii

  • 120
Když se s vámi někdo rozhodne sdílet krásnou parcelu s výhledy na mořské fjordy i nedaleká jahodová pole, rozhodně byste měli pamatovat na dobré vychování. O to více, když jsou to vlastní rodiče. Nový dvoupatrový dům manželů Tonji a Toma v norském Trondheimu dělá radost všem zúčastněným.

Třiačtyřicetiletá designérka nábytku Tonja Evangerová a její muž, lodní projektový inženýr, Tom Arne Pedersen, si postavili rodinný dům v klidné rezidenční čtvrti Havstein.

Stavět začali přímo na zahradě u domu Tonjiných rodičů, který stojí jen o pár metrů výše ve svahu. Pár v jejich domě již dříve nějaký čas žil, ale s rozrůstající se rodinou se rozhodli pro vlastní bydlení. Opustit krásné místo s výhledem na město a okolní přírodu se jim ale nechtělo. Rozhodli se proto na malý pozemek vtěsnat novostavbu.

Rodinný dům v Norsku

Na pomoc jim přišlo norské studio Jarmund Vigsnaes Arkitekter z Osla, se kterým spolupracuje majitelčin bratr Lars. Hlavní architekti Einar Jarmund, Hakon Vigsnaes a Alessandra Kosbergová vytvořili projekt geometricky pojatého domu, který nepřekáží okolní stávající výstavbě.

Ačkoliv se může na první pohled zdát konstrukce domu komplikovaná, jde o jednoduchý obdélníkový půdorys se dvěma zkosenými rohy. Dvoupatrový dům má celkovou obytnou plochu 170 metrů čtverečních.

K domu patří také garáž stejného vzhledu, která stojí ve spodní části pozemku. Ke geometričnosti objektu přispívá přísný vzhled fasády z bílých vláknocementových panelů.

V přízemí domu je veškeré technické zázemí. Kromě sklepa, prádelny a dílny je zde i samostatná místnost. Ta slouží jako příležitostná klubovna, pokoj pro hosty a prostor pro koníčky a záliby v jednom. V dalším patře jsou tři samostatné ložnice s koupelnou a pracovnou. Největší ložnice patří manželskému páru, další dvě menší dcerce Tiri a synovi Theovi.

Víceúčelová je například i knihovna, která zároveň slouží i jako zábradlí schodiště.

V nejvyšším patře je jídelna s obývacím pokojem a čtenářský koutek s knihovnou. Za posuvnými prosklenými dveřmi je od společenského prostoru částečně oddělená kuchyň.

Dům má dvě jižní terasy, jednu v posledním patře a druhou napojenou na venkovní schodiště na úrovni zahrady. Na ni se dá vejít přímo z pracovny. Do prostoru pod venkovním schodištěm rodina ukládá sezonní zahradní nářadí. 

Vnitřku domu vládne březová překližka na stropech, zatímco zdi jsou ze stejného materiálu jako fasáda. Na podlahách je lité teraco v šedobílém odstínu. Majitelka domu se sama pustila do zařizování osobitého a stylového interiéru. Díky neobvyklým dispozicím pokojů a zkoseným stěnám vznikly originální zákoutí a neotřelé úložné prostory. 

V domě žije třiačtyřicetiletá designérka nábytku Tonja Evangerová a její muž, lodní projektový inženýr, Tom Arne Pedersen a jejich dvě děti.

Veškerý vestavěný nábytek včetně kuchyně navrhla Tonja, která je zkušenou návrhářkou. Již na vysoké škole uspěla v studentské soutěži a do výroby se dostaly její jídelní židle.

V domě je na míru nejen manželská postel nebo zajímavě řešené police v koupelně, ale i víceúčelová knihovna, která zároveň nahrazuje zábradlí schodiště.

Inspirací Tonje byla 50. a 60. léta minulého století, období úspěchu skandinávských designérů a návrhářů, mezi které patřil i Tonjin dědeček, architekt Bjarne Evanger. V interiéru je nejen její vlastní nábytek, ale také běžně dostupné výrobky. 

Za posuvnými prosklenými dveřmi je od obytného prostoru částečně oddělená kuchyň.

V domě jsou textilie a doplňky od oblíbené dánské značky Hay, která se těší pozornosti i díky moderní retro vlně, a bílé stolky Tablo od firmy Normann Copenhagen navrhl dánský designér Nicholai Wigg Hansen. Ten je zároveň i jedním z dvorních návrhářů kreativních kolekcí nábytkářského řetězce IKEA. Zavěšený prostorový krb kamnářské firmy Focus se stal centrem obytného prostoru a lze jím otáčet na různé strany. 

, pro iDNES.cz