Budova vinařství Gantenbein ve švýcarské obci Fläsch vypadá jako naplněná...

Budova vinařství Gantenbein ve švýcarské obci Fläsch vypadá jako naplněná bublinami. Tento efekt přitom architekti vytvořili jen pomocí obyčejných cihel. | foto: Gramazio & Kohler

Nejlepší zedníci jsou roboti. Pracují naprosto přesně a mlčí

  • 4
Tým architektů Gramazio & Kohler ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu přišel na to, jak využít roboty v architektuře. Díky přesnosti mohou rychle stavět efektní struktury podle složitých matematických modelů.

Budova vinařství Gantenbein ve švýcarské obci Fläsch vypadá jako naplněná bublinami. Tento efekt přitom architekti vytvořili jen pomocí obyčejných cihel. Ne však sami.

Dekorativní fasádu navrženou podle matematického modelu v počítači jim pomohl postavit průmyslový robot. Stačilo ho jen upravit na futuristického zedníka, který pracuje s přesností na zlomky milimetru. Člověk by takovou práci zvládl asi jen těžko.

Domy stavěné roboty

Zpracování hroznů vyžaduje tlumené osvětlení a konstantní teplotu. Díky unikátní konstrukci obvodových stěn má vinařství v obci Fläsch vše, co potřebuje. Průmyslový robot umístil jednotlivé cihly přesně podle předem naprogramovaných vzorů a vytvořil nejen užitečnou stavbu, ale dokázal na fasádě vytvořit trojrozměrný obraz velkých hroznů.

Jak ukázal architekt Fabio Gramazio nedávno v Praze na přednášce pořádané sdružením Kruh, jeho tým už má na kontě řadu projektů, třeba 100 metrů dlouhou zeď z benátského bienále 2008. Pracuje také s betonem či dřevem.

Technologie se hodila i na rodinný dům v Riedikonu ve Švýcarsku. Památkáři tu povolili jen malé prosklení stěn, ale architekti to obešli. Robot nařezal fasádní lamely tak, že zvenčí vypadá dům uzavřený, ale zevnitř působí zdi téměř průhledně. Výrazná netradiční stavba má zajímavý tvar, který vychází z okolních domů a jejich šikmých střech.

,