Do domu lze vstoupit přes malé dvorečky dvěma vchody, z obou ulic sousedících s...

Do domu lze vstoupit přes malé dvorečky dvěma vchody, z obou ulic sousedících s domem. | foto: B.L.U.E. Architecture

Dům mazaně obtočili kolem činžáku. Přílepek přetéká skvělými nápady

  • 35
Čínští manželé neměli peníze, zato dva syny a dva prarodiče. Navzdory všem omezením dokázali se studiem B.L.U.E. Architecture najít řešení. Dnes bydlí šestičlenná rodina v domečku obtočeném jako bumerang okolo paty čínského činžáku v Pekingu.

Úzké uličky byly domovem všech, kteří měli hluboko do kapsy. V posledních třech dekádách se začaly přístavky nemajetných z center měst vytrácet, vytlačily je skleněné moderní budovy s ostrahou a nižší sociální vrstvy našly útočiště na předměstích. Nyní si na ně vzpomněl tým mladých architektů ze studia B.L.U.E. Architecture.

Dům o pouhých 43 metrech čtverečních byl naplánovaný do posledních detailů. U tak skromného a komplikovaného prostoru musela být zvláštní péče věnována každé zásuvce, každé denní činnosti, každému zvyku a obyčeji, který byl konzultován s celou rodinou.

Veškerý nábytek je vyroben na míru a počítalo se s ním od prvních náčrtů. Legračně malá parcela v centru Pekingu, na které společně žijí tři generace jedné rodiny, patří rodu majitelů už dlouhé desítky let. Prarodiče naučili své potomky vnímat domov ještě ve starém pekingském pojetí: vlastní byt není odříznutým světem od všeho okolního, ale jeho přirozenou součástí.

Jednotlivé domovy se mohou stát otevřeným prostorem, který nabízí to nejlepší ze sebe i veřejnému městskému prostoru, který domov obklopuje. Na severu Číny se osvědčila vize, podle níž domov definují tři na sobě závislé vazby: mezi jednotlivými členy rodiny, mezi rodinou a okolními obyvateli, i životním prostředím. V našich zeměpisných šířkách je její realizace pro většinu z nás pramálo představitelná.

Letos dokončený dům respektoval původní uspořádání dřevěných přístavků, které v minulosti stály okolo domu. Architekti ale proměnili tmavé shluky v moderní a funkční bydlení. Přispělo k tomu množství stropních světlíků a prosklených částí, které prosvětlily tmavé kouty.

Pod jedním ze schodišť, vedoucích do patra...

...se skrývá vtipná „trucovna“.

Do domu lze vstoupit přes malé dvorečky dvěma vchody, z obou ulic sousedících s domem. Bydlení se tak stává doslova průchozí.

V domě jsou sofistikované ložnice s dvoulůžky pro prarodiče a rodiče a jednolůžky pro synky. Najdeme zde důmyslné úložné prostory ve schodištích a nikách, systémy výklopných stolků a posuvných stěn, které dovedou z obývacího pokoje vykouzlit pracovnu a chodbu předělit tak, aby se členové rodiny navzájem nerušili.

V patrech domku zbylo i dostatek místa na hraní pro chlapce, nejmladší členy rodiny. V domě nechybí plnohodnotná kuchyň, vybavená moderními spotřebiči v západním stylu, stejně jako komfortní, byť prostorově skromná koupelna se sprchou a toaletou.

Vzhledem k počtu členů domácnosti připravili architekti i další svérázné vychytávky, například skryté umyvadlo se zrcadlem a sousedícím toaletním stolkem v nice s dřevěnými lakovanými dvířky. Ranní chaos a mačkanice v koupelně se tak rodině vyhýbá.

Dvoulůžko rodičů v celé své rozložené kráse...

...se může ve dne jedním tahem nábytku přeměnit ve zmenšený prostor, který naopak dopřeje místo pracovně u vchodu.

Podobně chytře je šený i jídelní kout - stačí vysunout desku jídelního stolu, vystrčit boxy, které slouží jako stoličky a proměnit tak nároží v příjemnou jídelnu.

Interiér architekti ladili do světlých tónů bílé a šedé, kterou doplnili o dekor přírodního dřeva. V relaxační částech patra domku, kde je také pokoj staršího syna, najdeme i měkké koberce a zářivé barvy.

, pro iDNES.cz