Zateplená odvětraná fasáda s použitím plně recyklovatelných vláknocementových...

Zateplená odvětraná fasáda s použitím plně recyklovatelných vláknocementových desek je doplněna o modřínové obložení a obklopena rozrůstající se zahradou se zeleninovými záhonky. | foto: Paolo Carlesso a Simone Bossi

Nenávidí hypotéku. Dům postavil sám o víkendech, trvalo mu to osm let

  • 148
Architekt Paolo Carlesso z italské Lombardie postavil pro svou rodinu jednoduchý dům. Stavba trvala dlouhých osm let a majitelé věří, že v ní budou žít celý život. Vznikla obyčejná stavba bez módních výstřelků, která je plná zajímavých nápadů.

Paolo Carlesso nechce žít hektický život s hypotékou za zády, odmítá hromadit věci a váží si klidu. Vyznává tradiční hodnoty, píli a poctivost. Po studiích v Miláně se vrátil do rodného kraje a své síly zaměřil na jeho zvelebování.

Dům postavil za osm let

Usadil se v desetitisícovém městečku Fagnano Olona, které leží v provincii Varese nedaleko švýcarských hranic.

Carlesso se zde pustil do projektů, které v budoucnu v učebnicích architektury nenajdeme, ale o to důležitější jsou pro místní obyvatele. Podílel se na opravách a rekonstrukcích mnoha veřejných objektů včetně hřbitova a stal se spoluautorem publikace o krásách a historii kraje.

Se stejnou vervou se pustil i do stavby vlastního domova. Beze spěchu se pustil do projektu a následně i do samotné stavby rodinného domu. Carlesso tvrdí, že největší inspirací mu byla pětice známých evropských autorů, díky jejichž knihám si uvědomil především podstatu stavebnictví a architektury bez pachutě konzumní společnosti posledních let.

Kromě knihy Karla Čapka Zahradníkův rok do výčtu patří romány Na domácí frontě od finského spisovatele Kariho Hotakainena, Doppler od současného norského spisovatele Erlenda Loea, knihy finského humoristy Arto Paasilinna a světoznámý bestseller francouzského spisovatele Jeana Giona Muž, který sázel stromy.

TIP: Hledáte rodinný dům?

Vybírejte v jedné z největších databází rodinných domů v ČR na Reality.iDNES.cz.

Úplně nejdřív ze všeho přišla ke slovu obyčejná tužka a papír. Architekt si tímto dnes už skoro starosvětským způsobem navrhl podobu domu, která je od finálního vzhledu takřka k nerozeznání.

Na to, aby se pevně držel vytyčeného plánu, ale v žádném případě netlačil. Jak Carlesso uvádí v materiálech popisujících vznik domu, procesu stavění je ze své podstaty vlastní neustálé skládání a postupné doplňování a byla by škoda se o tyto chvíle připravit jen kvůli schématické rutině a nechuti přistoupit na nové pořádky.

Dveře a schodiště jsou vyrobeny z poctivého masivu. Obytnému prostoru dominují prosklené příborníky a vitríny, byt není přeplněn zbytečným nábytkem.

Interiéry domu jsou zařízeny skromně a ve velmi tradičním duchu. Hlavní roli hraje dřevo, kterým jsou obložené i některé stěny. Na fotografiích jsou zachyceny děti architekta Paola Carlesseho.

Carlesso za pomoci několika přátel a rodiny roky pilně pracoval na dokončení svého domu. Po více než osmi letech pravidelné práce o víkendech a ve chvílích volna vznikla na rohovém pozemku s krásným výhledem na pole a louku moderní designově čistá dřevostavba.

Prosté formě domu vyšlo vstříc použití moderních technologií a materiálů. Zateplená odvětraná fasáda s použitím plně recyklovatelných vláknocementových desek je doplněna o modřínové obložení a obklopena rozrůstající se zahradou se zeleninovými záhonky.

Celkové náklady na dům o rozloze 290 metrů čtverečních včetně vybavení nepřesáhly v přepočtu pět milionů korun a Carlesso začíná sbírat ocenění v místních soutěžích udržitelné architektury. 

Orientace jednoduchého obdélníkového domu je ovlivněna místní tradiční architekturou. Celodenně obývané místnosti jako je obývací pokoj a kuchyň s jídelnou leží směrem na jih, k severu směřuje pracovna. Ta navazuje plynule na zádveří a případné pracovní návštěvy nenarušují chod rodiny.

Po více než osmi letech pravidelné práce o víkendech a ve chvílích volna vznikla na rohovém pozemku s krásným výhledem na pole a louku moderní designově čistá dřevostavba.

Patro patří soukromým ložnicím a v celém domě je dostatek úložného prostoru nejen na nezbytné věci, ale i rodinné památky a knihy. Díky otevřenému schodišti vedoucímu až na půdu je celý dům prosvětlený, dokonale větratelný a vzdušný.

Interiéry domu jsou zařízeny skromně a ve velmi tradičním duchu. Hlavní roli hraje dřevo, kterým jsou obložené i některé stěny. Dveře a schodiště jsou vyrobeny z poctivého masivu. Obytnému prostoru dominují prosklené příborníky a vitríny, byt není přeplněn zbytečným nábytkem.

Interiér stejně jako celá stavba ctí zásady a pravidla trendu slow home. Po vlně slow food a slow fashion, tedy uvědomělého přístupu k jídlu i módě, se v Evropě čím dál více rozmáhá i s tím spojený způsob bydlení a žití - slow home. Nadčasové a přírodu ani peněženku nezatěžující bydlení není jen chvilkovým lákadlem, ale životním postojem. Rodinný dům italského architekta Paola Carlessa je jeho ukázkovým příkladem.

, pro iDNES.cz