Dům s užitnou plochou 172 metrů čtverečních stojí v jižních Čechách.

Dům s užitnou plochou 172 metrů čtverečních stojí v jižních Čechách. | foto: archiv a111

Pozemek do trojúhelníku byl výzvou. Architekt si s ním skvěle poradil

  • 55
V Hluboké nad Vltavou stojí moderní dům s užitnou plochou 172 metrů čtverečních, který si nechala pro sebe postavit čtyřčlenná rodina. Nezvyklý půdorys domu vznikl díky netypické trojúhelníkové parcele. „Problém jsme otočili v příležitost,“ přiznává architekt Jiří Weinzettl ze studia Ateliér 111.

Manželé se obrátili na architektonickou kancelář ještě před koupí parcely. Rozhodovali se mezi třemi pozemky. Nakonec se shodli na pozemku do trojúhelníku o rozloze 911 metrů čtverečních, který leží na konci klidné příměstské čtvrti.

„Společně se nám výborně spolupracovalo. Vybraný pozemek nezvyklého tvaru byl příležitostí. Vznikl moderní dům netypického půdorysu, který má užitnou plochu velkou 172 metrů čtverečních,“ říká architekt.

Dvoupodlažní stavba má nosný obvodový plášť z keramických tvárnic, železobetonový strop nad prvním nadzemním podlažím a lehkou příhradovou konstrukci nad druhým nadzemním podlažím.

Dům není podsklepený a má minimální technické zázemí, tak si to majitelé přáli. Pozemek je směrem do ulice (cíp trojúhelníku) oplocen jen nízkou subtilní ocelovou brankou. Z jedné boční strany je původní stará kamenná zeď a z druhé je pozemek ohraničen novou zídkou z pohledového betonu.

Ze zadní strany plot chybí, prudký sráz navazuje na hranici pozemku a vytváří dostatečnou, ne však optickou, bariéru. „Zadní část zahrady je intimním místem vnímání všudepřítomných barev, zvuků a vůní obklopující přírody. Tomu napomáhá zejména absence plotu, která by krásy okolí a výhled do údolní nivy koryta Vltavy nešťastně oddělila,“ vysvětluje Jiří Weinzettl.

Dům, který se stavěl dva roky, má v prvním nadzemním podlaží šatnu, hlavní obytný prostor, pracovní kout ukrytý za nábytkovými dveřmi, ložnici rodičů, pokoj pro hosty, koupelnu, toaletu a technickou místnost.

Nezvyklý půdorys domu vznikl díky netypické trojúhelníkové parcele.

V druhém podlaží jsou dva dětské pokoje, společná terasa a koupelna s toaletou. Celý tento prostor lze v budoucnu v chodbě za schody přepažit, díky tomu se z druhého podlaží stane samostatná bytová jednotka.

Při zařizování interiéru se majitelé radili s architektonickým studiem. Některé prvky jsou navrženy přímo na míru. V hlavním obytném prostoru je velkoformátová dlažba, koupelnám vládne keramická a skleněná mozaika, pokoje dostaly plovoucí dřevěnou podlahu. V místnostech převažuje bílá v kombinaci se šedou.

Velkými posuvnými francouzskými okny je možné bezbariérově vstoupit na dřevěnou terasu u bazénu a do přední části zahrady, která slouží jako společenský prostor pro setkávání. Zadní část zahrady je skrytá a více soukromá. Na pozemku jsou kromě bazénu s terasou také stání pro auto, zahradní domek a včelí úl.

Ateliér 111

Spolupráce týmu architektů pod hlavičkou Ateliér 111 začala už během studií na fakultě architektury ČVUT v Praze. Dnes s více než desetiletou praxí se ateliér soustředí zejména na návrh a projekci obytných a občanských staveb. V posledních letech se zabývá také úpravami veřejného prostoru ve městech.